A variánsok ellen kialakuló antitestek keresztvédelmet jelenthetnek
Az újabb típusú, fertőzőképesebb koronavírus-variánsok ellen kialakuló antitestek - a laboratóriumi vizsgálatok szerint - meg tudják akadályozni a korábbi variánsok által okozható fertőződést, azaz megelőzést jelentenek velük szemben.
A kémcső kísérletekben a pandémia első hullámában Dél-Afrikában SARS-CoV-2-vel fertőződött emberektől nyert ellenanyagoknak a semlegesítő hatását tanulmányozták a kutatók. Akkor, e korai fertőződésük idején még a vírus kezdeti változata volt az uralkodó. Tanulmányozták továbbá a második hullám túlélőiben is, akik esetén már a fertőzőképesebb, a kezelésekre kevésbé reagáló új variáns volt túlsúlyban.
Azt találták, hogy az első hullámban kialakult antitestek neutralizálták az első hullámú vírust, azonban a második hullámút nem. És, ahogyan az várható volt, a második hullám során létrejött ellenanyag viszont a második hullám vírusai mellett semlegesítette még az első hullám vírusait is – ha nem is annyira erőteljesen. Ezek a megfigyelések szerepelnek a medRxiv szakmai oldalon közzétett tanulmányban.
E hét közepén (március 3-án) tartott sajtótájékoztatójukon a dolgozat társszerzője, Alex Sigal (Africa Health Research Institute) azt mondta, hogy megfigyeléseik reményt keltőek arra nézve, hogy a vírusvariánsokon alapuló vakcinák meg tudnak védeni a világszerte cirkuláló többi vírusváltozattal szemben is. A gyógyszercégek már dolgoznak azon, hogy a Dél-Afrikában azonosított variánsokon alapuló vakcinákat fejlesszenek ki.
Salim Abdool Karim, epidemiológus (Dél-Afrika, COVID-19 kormányzati csúcstanácsadó) előrejelzése szerint 2021 végére a legtöbb vakcinagyártó ennek megfelelően fogja módosítani a már kifejlesztett vakcináját.
Korábban a témában A COVID-19 elleni vakcinák, kezelések hatása a dél-afrikai variáns esetében
Szerző: WEBBeteg.hu - Fazekas Erzsébet, újságíró
Forrás: yahoo.com
Ajánlott cikkek - COVID-19 elleni védőoltások |