Nem súlyosak az mRNS-vakcinák esetén mutatkozó bőrreakciók
A Pfizer-BioNTech-féle és a Moderna-féle mRNS-vakcinát kapók körében meglehetősen változatos jellegű bőrtüneteket dokumentáltak, igaz, egyik eset sem volt súlyos.
A kutatók a bőrgyógyász társaságok adattárában szereplő listáról 414 beoltott esetét elemezték. Az esetek többségét (83%) a Moderna oltásához tudták kapcsolni, kisebb részét a Pfizer-BioNtech oltáshoz.
A bőrtünetek általában az injekciót követő napon, illetve gyakran több nappal, akár egy héttel a vakcinációt követően kezdődtek – mondta dr. Esther Freeman (Massachusetts General Hospital, Boston), a cikk társszerzője. Az első dózis után késleltetett bőrreakciót tapasztaló páciensek kevesebb mint felénél a második injekciót követően megismétlődött a jelenség.
Mindazonáltal a regiszterben szereplő egyik betegnél sem fordultak elő súlyos mellékhatások – sem az első, sem a második dózis után. „Ha a beoltottnál több mint 4 órával az injekciót követően jelentkezik a kvázi késleltetett kezdetű kiütés, bármilyen kellemetlen legyen is ez a bőrtünet, adataink szerint, ezek az érintettek már semmi effélét nem tapasztalnak a második dózis felvétele után…” – utalt megfigyeléseikre dr. Freeman.
Azt azért fontos megjegyzésként hozzátette: ha az oltás után 4 órán belül csalánkiütés jelenik meg, azt nagyon komolyan kell venni, ugyanis az a tünet egy azonnali allergiás reakció tünete (előjele) lehet. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőző Központ (CDC) ezért azt kéri, hogy minden ilyen esetet azonnal jelezzenek egy allergológus-immunológusnak, és szükség esetén, kérjenek is segítséget.
A tanulmány a napokban jelent meg a bőrgyógyászok szakmai folyóiratában (Journal of the American Academy of Dermatology).
Fontos
- Az első oltás utána erősebb reakció a korábbi fertőzöttségre utalhat
- A COVID-19 elleni vakcinák összehasonlítása
- Gyakori kérdések-válaszok a Pfizer-BioNTech vakcináról
- Hogyan készüljünk fel a COVID-19 elleni védőoltásra?
Szerző: Fazekas Erzsébet, újságíró, WEBBeteg.hu
Forrás: CDC - Interim Clinical Considerations for Use of COVID-19 Vaccines