Magyar kutatás: a 60 év felettiek negyede esetében alacsony az antitestszám
A korral együtt jelentősen csökkenhet az antitestek száma a Sinopharmmal oltottak körében a Covid–19-megbetegedéssel szemben – állapította meg a Sarkadi Balázs akadémikus és Ferenci Tamás biostatisztikus vezette kutatócsoport - adta hírül a hvg.hu.
A szerzők kiemelik: ez az első nagy mintán, laboratóriumi körülmények között végzett ilyen kutatás publikációja, ami azért is hiánypótló, mivel a világ több mint 50 országában engedélyezték a kínai vakcina használatát, mégis a lakosság bizonyos köreit érintően kevés információ áll rendelkezésre annak hatásosságáról.
A 80 év felettiek felénél egyáltalán nem indult be az antitesttermelés
A kutatók megállapítása szerint a nem és az idő kevéssé befolyásolja az antitestek jelenlétét, az életkor annál inkább: amíg az 50 év alattiak esetében az antitestek a vizsgált személyek 90 százalékánál jelen voltak, a 60 év felettiek 25 százalékánál, a 80 év felettiek felénél egyáltalán nem indult be az antitesttermelés, 60 éves korban pedig már a vizsgált alanyok 60–75 százalékánál alacsony antitestszámot állapítottak meg.
A kutatók felhívják arra a figyelmet: jelenleg igen nehéz vizsgálni a közvetlen összefüggést a Covid–19-betegség kialakulása, a súlyos megbetegedés, netán az elhalálozás és az antitestek jelenléte között. (Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektora a napokban arra hívta fel a figyelmet, hogy az antitestek csupán az immunvédelem egyik elemét jelentik, ezért nincs értelme ezek vizsgálatából messzemenő következtetést levonni. - WEBBeteg)
(hvg.hu)
Delta-variáns - Gyakori kérdések |