Szükséges-e ráerősítés, vagy nem? Kérdések az emlékeztető oltásról
A címben szereplő kérdéssel szembesülnek azokban a szerencsés országokban, ahol a felnőtt lakosság nagyobb részét már beoltották. Az alábbiakban azt foglaljuk össze, amit a Nature gyűjtése szerint a tudósok e pillanatban tudnak, illetve szeretnének tudni a COVID-19 elleni emlékeztető vakcinákról.
A koronavírus elleni immunitás csökkenése, illetve a SARS-CoV-2 variánsok megjelenése miatti aggodalom arra késztette a döntéshozókat néhány országban, hogy elérhetővé tegyék az "extra vakcinát", a két oltás utáni harmadik dózist. A tudósok számára ugyanakkor nem egyértelmű, hogy valóban szüksége volna-e rá az emberek többségének.
A tudósok véleménye szerint a ráerősítő vakcinák ügye ma még bizonytalan lábakon áll. Lehet, hogy az a helyzet, a legtöbb embernél nincs is rá szükség, ám kiosztása esetén másoktól vonják el az igenis nagy (lét)fontosságú adagokat. „A források elvesztegetése történik, ha olyanokat oltanak be, akik már védettek, legalábbis a betegség súlyos formája ellen. Mivel e pillanatban nem szólnak erős érvek a booster oltások kiosztása mellett, ezért nem értünk egyet ezzel. Lehet, később másként látjuk majd” – hangsúlyozza a fertőző betegségek epidemiológiájával foglalkozó katari Laith Jamal Abu-Raddad (Weill Cornell Medicine, Doha).
Olyanokat is beolthatnak, akiknél ez semmi előnnyel nem jár. Eközben pedig nem tudunk eleget azokról a csoportokról, melyek tagjainál viszont tényleg extra dózisra volna szükség – ilyenek az idősek, illetve akik immunrendszere legyengült.
Nehezíti a döntést, hogy sok országban, a náluk zajló delta-infekció fellángolása idején, az egészségügyi hatóságok nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy megvárják, amíg megszületnek a teljesen egyértelmű, határozott tudományos válaszok. „Nehéz döntés, amit e pillanatban úgy kell meghozni, hogy nincs egyértelmű bizonyíték” – mondja a brit Robert Aldridge, a fertőző betegségek epidemiológusa (University College London).
Arról, hogy mit tud eddig a koronavírus elleni oltások harmadik dózisról a tudomány, a következő oldalakon olvashat:
- Hatásosan növelik az immunvédelmet a ráerősítő oltások?
- Meddig marad erős a vakcina által kiváltott immunitás?
- Mennyire véd a korábbi oltás a súlyos COVID-megbetegedéssel szemben?
Annak ellenére, hogy jelenleg nincs evidencia az erősítő vakcinák felajánlására, illetve alkalmazására, a Nature folyóirat cikkében megszólaló Dvir Aran orvosbiológiai adatelemző arra számít, hogy a következő hetekben a döntéshozók elővigyázatosságból többfelé megkezdik a ráerősítő oltások beadását a rizikócsoportok tagjainak, mondván: „a kockázat csekély, az előny viszont nagy”.
Szerző: WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
Forrás: COVID vaccine boosters: the most important questions (Nature)