A humán parainfluenzavírus (HPIV) okozta megbetegedések

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

Milyen típusai vannak a humán parainfluenzavírusoknak? Milyen betegségeket és tüneteket okozhatnak?

A humán parainfluenzavírusok családjába több RNS-vírus is tartozik. Emberekben megbetegedést négy fajtája okozhat:

  • HPIV 1-2: inkább gyermekkorban fordul elő.
  • HPIV 3: elsősorban alsó légúti tüneteket okoz.
  • HPIV 4: ritka, kevésbé súlyos tüneteket okozó megbetegedéssel jár.

Milyen betegségeket és tüneteket okozhatnak a humán parainfluenzavírusok?

Elsősorban légúti fertőzést okoznak, a felső légutakból bekerülve. Garatgyulladást, de akár alsó légúti infekciót is kiválthatnak.

Felső légutakat érintve a tünetek általános gyengeség, levertség, étvágytalanság, láz, orrfolyás, köhögés.

Megemlítendő, hogy a gyermekkorban jelentkező kruppot (laryngitis acuta subglottica) szintén okozhatja parainfluenzavírus is.

Súlyosabb esetekben a fertőzés az alsó légutakra is ráterjed, bronchitis vagy bronchiolitis formájában, de akár tüdőgyulladást is okozhat. Kisgyermekkorban gyakori, de bármely életkorban előfordulhat, fogékonyabbak rá a legyengült immunrendszerrel rendelkezők, vagy akiknek más krónikus betegségük, esetleg légúti vagy tüdőbetegségük van.

Az enyhébb vagy tünetmentes lefolyású betegség szezonálisan gyakran előfordul, de gyengébb immunrendszer esetén akár súlyos légúti fertőzést is eredményez, illetve társul másodlagos – főleg bakteriális – megbetegedéssel, ami tovább rontja a beteg állapotát.

A tünetek 2-7 nap után jelentkeznek, addig tarthat a lappangási időszak. Teljesen jellegtelen tünettől kezdve, általános vírusfertőzés tünetein át (COVID-19 tüneteit utánozva), akár súlyos légúti fertőzés képe is kibontakozhat. Ritkán fülfájdalmat is okozhat.

Az elkülönítése (pl. influenzától és COVID-19 megbetegedéstől) gyakran nehéz. COVID-teszt segíthet, de a HPIV jelenléte nem szokott kimutatásra kerülni.

Hogyan terjednek a humán parainfluenzavírusok?

Tipikusan cseppfertőzéssel terjed, pl. nagyobb közösségekben, de akár fertőzött váladékot tartalmazó tárgy érintésével is átvihető.

A parainflunezavírus-fertőzés kezelése, illetve megelőzése

Speciális ellátást nem igényel, védőoltás nincs ellene. Mint más vírusfertőzés esetén, csak tüneti kezelést adunk, de súlyos esetben kórházi ellátásra is sor kerülhet.

Amennyiben másodlagos felülfertőződés is van (ami bakteriális fertőzés szokott lenni), akár antibiotikum adására is szükség lehet.

Fontos szerepe a megelőzésnek van, melyben fontos szerepe van a higiéniának, helyes orrfújásnak, kézmosásnak, a kellő távolság tartásának, akár maszk viselésének, illetve betegen a nagyobb közösségek kerülésének.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest