Amit mi is megtehetünk tüdőgyulladás esetén - Kezelés otthon

WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Mivel a tüdőgyulladást sokszor nehéz felismerni és az esetek többségében csak orvos által felírható gyógyszerekkel kezelhető, nem próbáljuk kizárólag otthoni gyógymódokkal kezelni. Fontos ugyanakkor, hogy otthoni lábadozás esetén mi magunk is megtegyünk mindent a mielőtti meggyógyulás érdekében. Hasznos tanácsok.

A téma cikkei - Tüdőgyulladás

5/1 A tüdőgyulladás tünetei
5/2 A tüdőgyulladás kialakulása és rizikófaktorai
5/3 Amit mi is megtehetünk tüdőgyulladás esetén
5/4 A tüdőgyulladás kezelési lehetőségei
5/5 Hogyan előzzük meg a tüdőgyulladást?

Tüdőgyulladás (pneumonia) gyanúja esetén mindenképp elkerülhetetlen az orvoshoz fordulás a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés meghatározása érdekében. A legtöbb esetben a betegséget baktériumok okozzák, így a kezelés alapja az antibiotikum, ami vényköteles, csak orvos által felírható gyógyszer. A vény nélkül kapható, tüneti kezelésre szolgáló készítmények nem elegendőek.

Az esetek többségében elegendő az otthoni ápolás és a tüdőgyulladás jól gyógyítható az orvos utasításainak és az alábbi otthoni kezelési szabályok követésével. Kórházi kezelésre elsősorban idős, legyengült betegek esetében lehet szükség.

Lázcsillapítás, fájdalomcsillapítás

A tüdőgyulladás az esetek többségében lázzal jár, a magas láz (38,5 oC) rendkívüli mértékben megterhelheti a szervezetet. Különösen érvényes ez a csecsemőkre, az idősekre és a krónikus szív- és légzőszervi betegekre. A gyors és hatékony lázcsillapítás ezekben az esetekben elengedhetetlen. (A tüdő atípusos gyulladására sokszor csak a hőemelkedés jellemző.)

Lázcsillapításra a leggyakrabban paracetamol, amidazofen vagy szalicilát tartalmú gyógyszerek használatosak. Gyógyszer nélküli megoldásként javasolható a hűtőfürdő.

Bővebben Lázcsillapítási módszerek felnőtteknek | Lázcsillapítási tudnivalók gyerekeknél

Köhögés és köpet

A tüdőgyulladás egyik leggyakoribb tünete a köhögés, amely során a betegek köpetet is szoktak felköhögni. Fontos információ az orvos számára a köpet mennyisége (sok vagy kevés), színe (pl. víztiszta, fehér, sárgás, zöldes, véres), jellege (habos, híg, sűrű, tapadós, nehezen szakad fel) esetleg a szaga (bűzös).

Ne nyelje le a köpetét, mert ezzel fölöslegesen terheli meg a gyomrát! A nyák, a köpet megemésztése nehéz, energiaigényes feladat, a szervezet gyakran kihányja a beteg.

A produktív, hurutos köhögést segíthetik a köptető, nyákoldó szerek. Ezeket azonban nem szabad köhögéscsillapító szerekkel együtt szedni, és éjszakára sem lehet bevenni őket.

Enyhe esetekben a sós vizes gargalizálás is hasznos lehet, egy tanulmány pedig a arról számolt be, hogy a kávéfogyasztás előnyös lehet enyhe fokú légzési nehézség esetén a légutak kitágításával.

Az orvosi utasításnak megfelelően szedje a gyógyszereket

Minden antibiotikumkezelés esetén fontos, hogy a felírt gyógyszer a meghatározott ütemben és időpontban szedje, és hogy akkor is használja fel a teljes mennyiséget, ha közben javulna az állapota. Ezzel megelőzhető a visszaesés, és az, hogy gyógyszerre ellenállóvá váljanak a betegséget okozó baktériumok.

Amennyiben vírus vagy baktérium okozta tüdőgyulladása van, ne szedjen antibiotikumot! Nemcsak felesleges, hanem káros hatása is lehet az egészségünkre.

Elhúzúdó fekvőbetegség esetén gyakran van szükség trombózismegelőző terápiára is, orvosi utasításra ezt a gyógyszert is az előírások követésével kell bevennie.

Rendszeres folyadékpótlás

A lázas állapotban megnő a szervezet folyadékvesztesége (izzadás, szaporább légzés, fokozódó vizeletkiválasztás, stb.), ezért a megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlen. Kiszáradás esetén kórházi körülmények között gyakran infúzió adására is sor kerül.

Lázas betegnek ne adjunk forró teát, a szobahőmérsékletű, szénsavmentes italok, levesek gyakori fogyasztása javasolt. Szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében ennek figyelembevételével kell megtervezni a javasolt folyadékmennyiséget.

Elegendő pihenés, alvás

Tüdőgyulladásos állapotban a megszokottnál több pihenésre és alvásra van szükség, hogy a szervezet hatékonyabban tudjon harcolni az fertőzés ellen.

Vírusos tüdőgyulladás, a koronavírus szövődményeként kialakuló tüdőgyulladás esetén a fő kezelés nem gyógyszeres, hanem az otthoni pihenés, egészséges táplálkozás és vitaminpótlás képezi a terápia alapját.

Elkülönítés, higiénia

Akár vírus, akár baktérium okozza a megbetegedést, a tüdőgyulladás fertőző betegség. A beteg ne találkozzon legyengült, idős vagy beteg, illetve gyermekekkel. Mindig zsebkendőbe köhögjön (mint minden köhögéssel járó légúti fertőzés esetén), amit gondosan - lehetőleg mással nem érintkezve - távolítson el. A gyakori szellőztetés még abban az esetben is ajánlott, ha a beteg egyedül van otthon.

Állapotromlás esetén ismét forduljon orvohoz!

Feltétlenül értesítse ismét orvosát az otthoni kezelés ideje alatt is az alábbi esetekben:

  • légszomj, szapora légzés, nehézlégzés alakul ki, vagy fokozódik a panasz;
  • fokozódik a mellkasi fájdalom;
  • az antibiotikumkezelés hatására sem javul az állapota néhány nap elteltével;
  • tudatzavar alakul ki.

Ezekben az esetekben a beteg kórházi ápolására lehet szükség az oxigénhiányos állapot, a kiszáradás, szepszis, vagy valamilyen további szövődmény gyanúja miatt. Krónikus betegek és idős, legyengült emberek esetében gyakran már a tüdőgyulladás kezdeti szakaszában is indokolt a kórházi ellátás.

Tévhitek a tüdőgyulladásról

Tévhit, hogy a tüdőgyulladás ma már veszélytelen, az antibiotikumokkal könnyedén gyógyítható betegség. A tüdőgyulladás a 10. leggyakoribb halálok. Mi magyarok az Európai Uniós összehasonlításban a középmezőnybe tartozunk 11 %-os halálozási rátával!

Tévhit, hogy a tüdőgyulladást minden esetben kórházban kell kezelni, de igaz az, hogy a veszélyeztetett, illetve a súlyos állapotban lévő betegek gyakran szorulnak kórházi kezelésre.

Tévhit, hogy a tüdőgyulladás gyanúja esetén elegendő a lázcsillapítás, a "majd otthon kifekszem", és nem kell vele orvoshoz fordulni. A tüdőgyulladás kezelést igényel, és fontos a kiváltó ok tisztázása is (vírus, baktérium, allergén).

Tévhit, hogy a dohányzás segít a tüdőgyulladásos betegnek felköhögni a köpetét, hiszen a dohányzás önmagában is egy hörgőgyulladást vált ki és tart fenn. Egyetlen szál cigaretta elszívása, órákra megbénítja a hörgőrendszer legfontosabb öntisztító rendszerének, a csillószőröknek a működését, így jelentősen lassítja a beteg gyógyulását.

Folytatás A tüdőgyulladás kezelése részletesen

Forrás: WEBBeteg összeállítás - Dr. Hidvégi Edit, gyermektüdőgyógyász; Healthline; Gesundheit.de

Cikkajánló

A tüdőgyulladás és tünetei

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás (pneumonia) napjainkban is súlyos betegség, intenzív osztályos elhelyezést igénylő esetekben halálozási rátája eléri a 20-30 százalékot. A gyerekek, idősek és legyengült immunrendszerű betegekre különösen veszélyes, de lecsaphat az egyébként egészséges fiatal felnőttekre is.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest