Megérkezett a koronavírus FLiRT variánsa - Mit kell tudni róla?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ július elején közzétett adatai szerint Magyarországon is kimutatták a koronavírus KP.2 (FLiRT) jelű alvariánsát.
Mi a FLiRT-variáns?
A hivatalosan KP.2 jelű FLiRT koronavírus-mutáció az omikron BA.2.86 típus (Pirola) alvariánsának tekinthető, közvetlenül abból kifejlődve, hasonlóan a téli járványhullámot okozó JN.1 jelzésű omikron-variánshoz. Szintén a FLiRT csoportba sorolják a rokon KP.1.1, illetve a legutóbb megjelent KP.2.3 jelzésű, kisebb mértékben elterjedt variánsokat is. A koronavírusnál mutáció elsősorban a vírus tüskefehérjéiben jelentkezik, ami lehetővé teszi, hogy a vírus az immunrendszer védelmét kikerülve behatoljon a szervezetbe.
A FLiRT-variáns tavasz óta növekvő számban mutatható ki a nemzetközi járványügyi jelentésekben és számos országban a vezető variánssá vált, a KP.2 április/május környékén vált a FLiRT család kiemelkedő tagjává. Magyarországon első alkalommal a 26. heti szennyvízadatokban igazolták a megjelenését.
A FLiRT név egy szójátékból ered, amely a mutációk helyére utal a tüskefehérjében: ezek a változások tipikusan az F456L, R346T és V1104L helyeken láthatók.
Hol tart a magyarországi járvány és mire számíthatunk?
Magyarországon az év 23. hete óta intenzíven emelkedik a koronavírus szennyvízben kimutatott előfordulása. A koncentráció jelentősen meghaladja a 2023 azonos időszakában mért adatokat.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ elemzése szerint a közeljövőben a COVID-19 esetszámok növekedésére kell számítani, a szakemberek a korábbi tapasztalatok alapján a mentőhívások számának növekedésére is számítanak.
Miben más az új variáns?
A KP.2 nem okoz a korábbi változatoknál súlyosabb tüneteket, veszélye inkább a magasabb esetszámokban rejlik, mivel az újabb mutációknak köszönhetően ismét fertőzőbb, mint elődjei.
Mivel a FLiRT nagyon közel áll a JN.1-hez, a tünetei gyakorlatilag ugyanazok. A FLiRT vezető tünetei a korábbi mutációkhoz hasonlóan
- a láz, hidegrázás,
- az orrfolyás és orrdugulás,
- a torokfájás,
- a fáradtság.
Ezen kívül jelentkezhet köhögés, fejfájás, izomfájdalom, emésztési panaszok (hasmenés, hányinger vagy hányás), az íz- és szagérzékelés elvesztése, súlyos esetben légzési nehézség.
A médiában megjelent egyes cikkek szerint a FLiRT-variáns jellegzetessége az emésztőszervi panaszok dominanciája a korábbiakhoz képest, ez azonban nem teljesen helytálló. Egyrészt már a korábbi mutációk esetében is megfigyelhető volt, hogy a köhögés, valamint az íz- és szagérzékelés elvesztése kevésbé volt intenzív, mint a COVID-19 járvány első hullámaiban. Másrészt a szakmai összesítések szerint a tünetek terén továbbra sem az emésztőszervi panaszok vezetnek, és a jellemző tünetek terén nincs különbség a legutóbbi omikron-variánsokhoz képest. Az ugyanakkor előfordulhat, hogy aki évekkel ezelőtt volt covidos, ezúttal más tüneteket tapasztalhat, mint a legutóbbi megbetegedése során.
A betegek többségénél a panaszok enyhék, ám egyes esetekben súlyos lefolyású megbetegedést is képes okozni. Az enyhe lefolyás valószínűbb azoknál, akik korábban már átestek a fertőzésen vagy oltásban (különösen, ha már az omikron variánsra kifejlesztett vakcinákkal) részesültek. Az új vírusvariáns nem különbözik annyira a korábbi csoportoktól, hogy a kialakult immunitás teljesen hatástalan lenne.
A CDC (az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ) szerint a betegség lefolyása elsősorban nem az elkapott koronavírus-variánstól függ, hanem a korábban kialakult védettség és az általános egészségi állapot függvénye.
A COVID-19 ezen formája a korábbiakhoz hasonlóan elsősorban a 65 évnél idősebbeket, az elhízottakat és a krónikus betegséggel (tüdőbetegségek, szívbetegségek, vesebetegség) élőket veszélyezteti leginkább. Ausztrál megfigyelések szerint aggasztó módon az új esetek jelentős része 90 éves vagy annál idősebb emberekben fordult elő, illetve a kórházba került COVID-19 betegek 47 százaléka 75 éves vagy annál idősebb volt.
Az elmúlt hetekben megjelent a KP.3, valamint az LB.1 SARS-CoV-2 variáns is, az eddigi korlátozott adatok alapján ezek is a korábbiakhoz hasonló tulajdonságokat mutatnak.
WEBBeteg
Források: Nemzeti Népegészségügyi Központ, Yale Medicine, Everyday Health
Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna