A Phlebotomus-láz, más néven pappataci láz
A Phlebotomus-láz tipikus esetben katonák mozgása révén jellegzetesen előforduló fertőzés, amikor sok, védettséggel nem rendelkező ember kerül egy fertőzéssel érintett régióba. Azonban szubtrópusi, mediterrán térségbe történő utazáskor is el lehet kapni.
A betegség már a napóleoni háborúban, illetve a II. világháborúban is leírásra került. Az eddig legtöbb embert érintő megbetegedés 1948-ban Szerbiában volt észlelhető.
Természetesen nem kizárólag katonákat érint, hanem az érintett, főleg mediterrán régióba utazó turistákat is.
A kórokozó egy elsősorban lepkeszúnyog révén terjedő arbovírus, a Phlebovirus (több mint 40 szerotípus, de három szerotípus okozza a legtöbb megbetegedést: Szicíliai-vírus, Nápolyi-vírus, Toszkánai-vírus). Szubtrópusi, mediterrán régióban fordul elő leggyakrabban.
A fertőzés továbbvitele a fertőzött emberből történő vérszívással is lehetséges.
Milyen tüneteket okoz a fertőzés?
Rendszerint pár nappal a csípés után hirtelen kezdet, magas láz, elesettség, fáradékonyság alakul ki, kifejezetten heves fejfájás, fényérzékenység, izom- és ízületi fájdalom, szapora pulzus, hányinger, hányás, arcpír jelentkezik.
Nagyjából két nap után a tünetek javulnak, viszont a pulzus és vérnyomás átmenetileg alacsonnyá válik, de rendszerint rövid időn belül rendeződik és teljes felépülés várható.
Súlyos esetben meningitis is kialakulhat, neurológiai tünetekkel, ami természetesen kórházi ellátást igényel, de a megfelelő kezelés mellett általában 1-2 hét után gyógyul.
Hogyan ismerhető fel a betegség?
A vírust hétköznapi esetben nem azonosítják rutin laborban, de természetesen van rá mód. Maga a kórtörténet, tünetek és a látogatás helye veti fel leginkább a gyanút.
Ha indokolt, szerológiai vizsgálatot végeznek.
A Phlebotomus-láz kezelése
Magára a vírusfertőzésre, mint általában a vírusfertőzésekre, speciális terápiával nem rendelkezünk. Az ellátás a tünetek csillapítását jelenti: láz- és fájdalomcsillapítás, pihenés, bő folyadék fogyasztása, szükség esetén infundálás.
Mit lehet tenni a Phlebotomus-láz megelőzése érdekében?
Fontos a megelőzés: szúnyogháló, zárt ablakok, fedett öltözet és szúnyogriasztó használata.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Felhasznált irodalom: Phlebotomus (ScienceDirect)