A HMPV olyan, mint a COVID-19? Mennyire kell aggódnunk?

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos - WEBBeteg
megjelent:

A HMPV, azaz a humán metapneumovírus egy, az RSV családjába tartozó vírus, mely a legtöbb emberben enyhe felső légúti, influenzaszerű megbetegedést okoz. Nem új keletű, majdnem negyedszázada azonosították, először 2001-ben Hollandiában.

Az elmúlt hetekben Kínában felfutóban van a megbetegedések száma, ami újabb lehetséges világjárvány miatti aggodalmakat váltott ki. Ám közegészségügyi szakértők szerint a HMPV nem olyan, mint a COVID-19; a vírus évtizedek óta létezik, és szinte minden gyermek az ötödik születésnapjáig átfertőződik vele.

Hogyan terjed, mit okoz?

Az emberek közötti közvetlen érintkezés útján terjed, vagy ha valaki megérinti a vele szennyezett felületeket. A legtöbb embernél a tünetek közé tartozik a köhögés, a láz és az orrdugulás. A nagyon fiatalok, köztük a két éven aluli gyermekek a legsebezhetőbbek a vírussal szemben, valamint a legyengült immunrendszerűek, köztük az idősek és az előrehaladott rákos megbetegedésben szenvedők.

Ha megfertőződnek, az immunhiányos betegek egy "kis, de jelentős része" súlyosabb, tüdőérintettséggel járó betegséget tapasztalhat, zihálással, légszomjjal és kruppos tünetekkel, ilyenkor szükség lehet kórházi ellátásra is.

A HMPV tehát világszerte jelen van, és évtizedek óta létezik. Ez azt jelenti, hogy az emberek szerte a világon "a korábbi expozíciónak köszönhetően bizonyos fokú immunitással rendelkeznek".

A szakértők szerint a COVID-19 típusú világjárványtól való félelem a HMPV-vel kapcsolatban túlzott mértékű, megjegyezve, hogy a COVID-19 típusú járványokat jellemzően új kórokozók okozzák, ami a HMPV esetében nem mondható el.

Miért nőnek az esetszámok Kínában?

Sok légúti fertőzéshez hasonlóan a HMPV is a tél végén és tavasszal a legaktívabb, egyes szakértők szerint ennek az az oka, hogy ezek a vírusok jobban túlélik a hideget, és könnyebben átadódhatnak egyik emberről a másikra, mivel ilyenkor gyakrabban tartózkodunk bent, mint a szabadban.

Epidemiológusok szerint az északi félteke számos országában, köztük Kínában is megnövekedett a HMPV előfordulása. Észak-Kínában a jelenlegi HMPV-csúcs egybeesik az alacsony hőmérsékletekkel, amely várhatóan márciusig fog tartani.

Bár ez aggodalomra adhat okot, a megnövekedett előfordulás valószínűleg a télen tapasztalt normál szezonális növekedés. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság egészségügyi hatóságaitól származó adatok azt mutatják, hogy tavaly október óta ezekben az országokban is megugrott a HMPV-esetek száma, csakúgy, ahogy Magyarországon is megjelent a fertőzés.

Egyelőre komolyabb globális probléma jelei nem mutatkoznak. Általános óvintézkedések javasoltak, mint például a maszk viselése túlzsúfolt helyeken vagy közegészségügyi intézményekben. Lehetőség szerint pedig kerülje a tömeget, ha alapbetegsége miatt nagyobb a kockázata a légúti vírusfertőzések miatti súlyosabb megbetegedésének. Emellett hasznos még a jó kézhigiénia gyakorlása és az influenza elleni védőoltás beadása, mely utóbbi felkészítve a szervezetet általánosan is véd a légúti vírusfertőzésekkel szemben.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos


Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Lakás penészesedése
Lakás penészesedése

Mit tehet a megelőzése érdekében?

Szájüregi daganatok
Szájüregi daganatok

Fontos lenne időben felismerni! Mik a tüneteik?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kiss Csilla Márta, gyermekgyógyász, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest