Óvatosan az antibiotikumok alkalmazásával!
Az antibiotikumok az orvoslás egyik legfontosabb szerei, melyekkel addig gyógyíthatatlan betegségek váltak kezelhetővé, az antibiotikumok kérdése ugyanakkor széles körben terjeszt veszélyes tévhiteket. A legnagyobb veszéllyel a túl gyakori antibiotikumkúra járhat.
Az antibiotikumok legfőbb veszélye: a rezisztencia
Az antibiotikumok elterjedése és széles körben elérhetővé válása hamar átcsapott a felesleges és indokolatlan, mindennapos gyógyszeralkalmazás problémájába. Antibiotikumot kaptak a náthások, az influenzások, más vírusos betegek és a különböző eredetű lázaktól szenvedők.
A baktériumok - mint minden élőlény - azonban alkalmazkodnak a környezet kihívásaihoz. A sok baktériumból mindig akad egy-kettő, amelyik ártalmatlanná bontja az antibiotikumot, vagy kipumpálja magából. Miközben a gyengécskék kipusztulnak az adott méregtől, a helyükön támadt élettérben a találékonyak elszaporodnak, és a korábban hatásos méreg nem méreg többé a kórokozók számára.
Néhány éven át úgy hihette az orvoslás, hogy a fertőző betegségek kérdése örökre megoldódott, ám az antibiotikum elterjedését követően rövidesen már meg kellett ismerjük a rezisztencia fogalmát. A baktériumok gyorsan alkalmazkodtak a környezet kihívásaihoz, és olyan tulajdonságokat fejlesztettek ki, melyek segítségével képesek ártalmatlanítani az ellenük alkalmazott antibiotikumokat, így minden alkalmazott baktériumellenes gyógyszerrel növeljük az ellenálló (rezisztens) baktériumok szaporodásának esélyét. A legáltalánosabb gennykeltő baktérium, a Staphylococcus aureus a penicillin feltalálásakor teljesen érzékeny volt a szerre, mára senkinek nem jut eszébe penicillinnel kezelni ezt a baktériumot, mert gyakorlatilag 100 százalékban ellenálló a szerrel szemben. Napjainkban az új gyógyszerek fejlesztése épp csak egy lépéssel jár a “szuperbaktériumok” előtt, és a multirezisztens kórokozók által okozott fertőzések kezelési nehézségével való küzdelem már a klinikai és kórházi mindennapok része.
Bővebben Az antibiotikumrezisztencia
Miért nem szabad túl gyakran használni antibiotikumot?
Vírusok ellen hatástalan
Ne követeljünk minden megfázásra antibiotikumot a háziorvostól! Csak a bakteriális fertőzések kezelhetők és kezelendők antibiotikummal, míg a mindennapi lázas betegségek nagy részét vírusok okozzák, amelyek esetében az antibiotikumok teljesen hatástalanok.
Az antibiotikum olyan “méreg”, amely kizárólag a baktériumokat “mérgezi”, vírusos betegségek ellen hatástalan. A gyermekkori lázas betegségek túlnyomó része vírusos eredetű, míg a gyermek-alapellátásban fogy a legtöbb antibiotikum: egyrészt szülői nyomásra, másrészt helytelen szakmai szemléletből kifolyólag kerül sor az indokolatlan kezelésekre.
Bővebbeni Antibiotikum vírus ellen - A leggyakoribb tévhit
Nem enyhíti a tüneteket
Az antibiotikum a betegségünk tüneteire sem hat, nem lázcsillapító, és nem gyulladáscsökkentő. Sokan súlyosabb panaszok, nehezen gyógyuló fertőzéses megbetegedés esetén azt gondolják, hogy a betegség csak egy erősebb gyógyszer, antibiotikum segítségével gyógyítható. A szer azonban kizárólag a bakteriális kórokozók elpusztítására képes, de nem hoz gyors javulást a beteg állapotában.
Az antibiotikumok rossz alkalmazása ronthat is az állapotunkon
A betegségünk diagnosztizálását bízzuk a kezelőorvosra, szakorvosra, az adott problémánkra javasolt antibiotikumot pedig az orvos előírása szerint, az általa megadott dózisban és ideig alkalmazzuk! Amennyiben a kezelést néhány napos javulást követően félbe hagyjuk, azzal növeljük az ismételt állapotrosszabbodás esélyét, és gazdagítjuk a baktériumok rezisztencia-lehetőségeit.
Családtagunk, ismerősünk megmaradt antibiotikumait ne alkalmazzuk orvosi tanács nélkül, saját belátásunk szerint! Az antibiotikum alkalmazása a szakmai protokollok szerint csak valós szükség esetén, továbbá minél szűkebb spektrumú (azaz a feltételezett kórokozóra célzottan, más baktériumokra kevésbé ható) hatóanyag kiválasztásával lehetséges.
Az antibiotikum árthat szervezetünk védekezőképességének
Az antibiotikum alkalmazása esetén nem csak a kívánatos, baktériumellenes, de a nem kívánatos “szervezetellenes” hatásokkal is szembe kell nézni. A legszűkebb spektrumú antibiotikum alkalmazása is szervezetünk jó baktériumainak százezreit veszélyezteti, így a jótékony bélbaktériumok kiirtása gyakran okozhat hasmenést, súlyos esetben bélgyulladást. A szervezetünk bélflórájának legalább akkora szerepe van a fertőzések elleni küzdelemben, mint az éppen alkalmazott antibiotikumnak, így a felesleges antibiotikumhasználat szervezetünk védekezőképességét is csökkentheti.
Igen gyakori az antibiotikumkúrát követő hüvelyfertőzés is. Az antibiotikum hatására a hüvely normál flórájához tartozó és védő hatású Lactobacillusok száma lecsökken, a hüvelyi pH megváltozik, és ezzel megnyílik az út a hüvelygomba kialakulása előtt. Sok nő tapasztalhatta a gyógyszerszedést követően kialakuló hüvelygyulladást, hüvelyfolyást.
Mind az antibiotikum okozta hasmenés, mint az antibiotikumkezelést követő hüvelygomba csak lassan, a normál flóra visszaépítésével kezelhető, ezért jobb megelőzni a panaszokat.
Bővebben Az antibiotikumok mellékhatásai
Nem mindig szükséges a gyógyuláshoz bakteriális fertőzés esetén sem
Amennyiben valóban nem vírusos, hanem bakteriális eredetű a betegség, abban az esetben sem elengedhetetlen mindig az antibiotikumhasználat. Alkalmazása függ a betegség súlyosságától és a kórokozó típusától. Sok esetben az immunrendszer sikeresen legyőzi a baktériumfertőzést, és így elkerülhető a felesleges antibiotikumkúra.
Leggyakrabban antibiotikum alkalmazása szükséges például a tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, szepszis esetén, egyes különösen veszélyes baktériumok (pl. MRSA) ellen, vagy gyenge immunrendszerrel élők esetében.
Sok esetben elkerülhető az antibiotikumhasználat egy kezdődő torokfájás, fülgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás vagy alsó húgyúti fertőzés, hólyaghurut esetén. Korai stádiumban elegendő pihenéssel, az immunrendszer erősítésével, bőséges folyadékfogyasztással sokszor antibiotikum nélkül is megállítható a kórokozók túlzott elszaporodása. Ezen betegségek jelentős része antibiotikummal sem gyógyul gyorsabban, mint anélkül.
Az antibiotikum kiválasztása, a kezelés adagjára, módjára és időtartamára vonatkozó elvek, utasítások komoly szakmai döntések, melyeket a betegeknek pontosan be kell tartaniuk. A helyes alkalmazás a beteg és az orvos közös felelőssége, az említett veszélyes hatásokat minimalizálni kell.
Forrás: WEBBeteg
Szerzőn: Dr. Gócs Viktor infektológus, gyermekgyógyász
Aktualizálta: Dr. Sarkadi Adrien, infektológus