Kullancsveszély: Gyorsított oltási séma
A kullancsok ellen létezik egy úgynevezett gyorsított oltási séma, tehát azok a szülők sem késték le a védekezést, akiknek gyermeke 2 hét múlva táborba megy, de még nem kapta meg az oltást - reagált egy pénteki hírre Vészi Zsuzsa gyermekorvos.
A szakember szerint, a kullancscsípés okozta agyvelőgyulladás ellen a teljes védelmet, alapesetben valóban csak fél év alatt 3 oltással lehet megszerezni, a gyorsított eljárásnál azonban már két hét alatt két oltástól kialakul.
Alapesetben a három oltás közül, az első kettő között 4 hétnek kell eltelnie, a harmadik 5-12 hónap múlva esedékes - közölte a gyermekorvos.
Gyorsított oltási séma
Gyorsan nő a fertőzött terület |
Magyarországon 2007-ben 165-en betegedtek meg kullancscsípés következtében, amely 65 százalékos emelkedés egy év alatt, ráadásul a magyarországi fertőzött területek nagysága egyetlen év alatt 10 százalékkal nőtt. |
A gyorsított oltási sémánál, az első vakcina beadása után már két hét múlva be lehet adni a következő oltást, és a második szúrás utáni napokban már kialakul a megfelelő védelem.
Ennél az oltásnál sem szabad megfeledkezni azonban a harmadik 5-12 hónap múlva esedékes újraoltásról.
Egyébként ennél a gyorsított eljárásnál sem kell többet fizetni a vakcináért, a különbség az oltás beadásának módszerében van.
Praktikus védekezési tanácsok
Az oltáson kívül vannak más praktikus védekezési módok is a kullancsok ellen. A gyermekorvos azt javasolja, kirándulás táborozás esetén mindenki húzzon zoknit, hosszúnadrágot, valamint kenjen a bőrére speciális rovartaszító krémeket.
Esténként tartson "kullancs-vizitet", és távolítsa el az esetleg mégis befúródott élősködőket - erre a célra mindig legyen a csomagban szemöldök-csipesz, vagy a patikában kapható speciális kiszedő eszköz.
A kullancs terjesztik a Lyme-kórt, amely nagyon gyakori betegség, és csak akkor gyógyítható, ha időben észreveszik. Ennél a kórnál is veszélyesebb a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, amelyet szintén ezek az élősködők terjesztenek.
Ennél a betegségnél a halálos kimenetel sem ritka, és a betegeknek majdnem a fele a gyógyulás után maradandó bénulásra számíthat.
(FH)