"Szifiliszjárvány" Magyaroszágon? Kik a veszélyeztetettek?

MTI
megjelent:

A nemi úton, vérrel és szoptatás útján is terjedő szifilisszel fertőzöttek legnagyobb része fiatal felnőtt, a leginkább veszélyeztetettek a 20 év körüli nők és a 25-30 közötti férfiak.

Ötszörösére nőtt a szifilisszel fertőzöttek száma Magyarországon az elmúlt néhány évben, míg 1994-95-ben száz alatt volt a diagnosztizált esetek száma, ma ötszáz feletti - írja a Magyar Nemzet keddi számában.

A lap emlékeztet, hogy az 50-es években a kötelező penicillinkezelés bevezetését követően a betegség visszaszorult, majd a 90-es években kezdett újra támadni, a volt szovjet tagállamok területéről.

Pónyai Katalin, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika, STD Centrum helyettes vezetője elmondta, hogy ha a betegséget elhanyagolják, az akár epilepsziát, személyiségváltozást, bénulást is okozhat.

A nemi úton, vérrel és szoptatás útján is terjedő betegséggel fertőzöttek legnagyobb része fiatal felnőtt, a leginkább veszélyeztetettek a 20 év körüli nők és a 25-30 közötti férfiak.

A szifilisz - Tünetek és kezelés
A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum, amely egy dugóhúzóra emlékeztető alakú baktérium. A fertőzés szexuális úton terjed, átvihető közvetlenül vérrel, de átmegy a méhlepényen is a fertőzött anyáról gyermekére.Kezelés nélkül a betegség különböző stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében jellegzetes bőrtünetek jelennek meg.
A korai, fertőző szifiliszre jellemző, hogy a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos terület, ami később kifekélyesedik (ulcus durum), majd kb. 6 hét alatt heget hagyva hátra begyógyul. A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban, a végbélnyílás körül is. Ezen sebből általában egy van, és mindig kíséri a nyirokcsomók fájdalmatlan duzzanata (bubo indolens).
A szifilisz - Tünetek és kezelés

(MTI)

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.