Hogy terjed a szifilisz? - Az orvos válaszol
Olvastam, hogy a szifilisz a bőrön több helyen is kiütéseket, berepedést is okozhat, ami nagyon fertőző. Hogyan terjed a betegség? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Kérdező!
A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum, amely egy dugóhúzóra emlékeztető alakú baktérium.
Fontos tudni! |
Nagyon fontos annak ismerete, hogy a nemi úton terjedő betegségek egy része tünet-és panaszmentes, ezért ezek a betegek tudtukon kívül fertőzőek, a betegség terjesztésében fontos szerepük van. Bővebben a nemi úton terjedő betegségekről>> |
A fertőzés szexuális úton terjed, átvihető közvetlenül vérrel, de átmegy a méhlepényen is a fertőzött anyáról gyermekére. Kezelés nélkül a betegség különböző stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében jellegzetes bőrtünetek jelennek meg.
A korai, fertőző szifiliszre jellemző, hogy a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos terület, ami később kifekélyesedik (ulcus durum), majd kb. 6 hét alatt heget hagyva hátra begyógyul.
A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban, a végbélnyílás körül is. Ezen sebből általában egy van, és mindig kíséri a nyirokcsomók fájdalmatlan duzzanata (bubo indolens).
Hogyan kezelhető a szifilisz?
A szifilisz kezelése nagy adagú penicillinnel történik. A fertőzött személy ingyen részesül kezelésben, a lakhelye szerint illetékes bőr- és nemibeteg gondozó intézetben, ahol mindes esetben kötelezően elvégzik a partnerek szűrését, szükség esetén kezelését is.
Bővebben a szifilisz tüneteiről és kezeléséről>>
(WEBBeteg)