Hogyan védekezik a HIV-vírus a kezelés ellen?
A HIV-vírus elrejtőzhet a csontvelőben, így kikerülheti az őt "támadó" gyógyszereket, később pedig feléledve és szaporodva AIDS-betegséghez vezethet - közölték amerikai kutatók a Nature Medicine című szakfolyóirat vasárnap megjelent számában.
Kathleen Collins a Michigani Egyetem kutatója csoportjával megállapította, hogy a HIV-vírus képes megfertőzni a hosszú élettartamú csontvelői vérképző őssejteket.
Élet HIV fertőzöttként |
A HIV fertőzöttek esetében nagyon fontos a biztonságos szex gyakorlása még akkor is, ha a partner is fertőzött, mivel újabb vírusadagok felgyorsíthatják a betegség folyamatát. Lényeges a rendszeres orvosi gondozás negyedévenkénti klinikai és különböző laborvizsgálatokkal. |
Collins szerint a vírus, szunnyadó állapotban van a csontvelői őssejtekben, majd amikor azok vérsejtekké fejlődnek, újra aktiválhatja magát, ezáltal újraélesztheti a fertőzést is. A vírus elpusztítja az új vérsejteket, majd további sejteket is megfertőz - magyarázta.
Mint a kutató elmondta, az utóbbi években gyógyszerekkel jelentősen csökkentették az AIDS-betegek halálozását, ám a pácienseknek életük végéig szedniük kell a szereket, különben a fertőzés visszatér.
Ez annak jele, hogy bár a gyógyszerek legyőzik az aktív vírust, a szunnyadó állapotban lévő vírusok rejtve maradnak előlük, amelyek aztán a terápia leállítása után újra elszaporodnak.
Korábban is találtak már a kutatók ilyen búvóhelyeket. Az egyik a makrofágnak nevezett vérsejt volt, egy másik pedig a T-sejt nevű immunsejt.
Ezekből azonban nem szabadult fel annyi HIV-vírus, amennyi a keringésbe került, ha leálltak a gyógyszerekkel, ezért további búvóhelyek után kutattak - fedte fel Collins.
Ha sikerülne megszüntetni a szervezeten belüli visszafertőződéseket, amelyek ezekből a forrásokból származnak, akkor a páciensek elhagyhatnák a gyógyszereiket, nem lenne rá szükség, hogy egész életükben szedjék azokat.
(MTI)