A hepatitis egyik, eddig nem ismert veszélye a limfóma

MTI
megjelent:

A hepatitis B-vírus által fertőzött személyeknél kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki a nyirokrendszerből kiinduló egyik rosszindulatú daganatféleség, az úgynevezett non-Hodgkin-limfóma (NHL) - derítették ki amerikai és dél-koreai kutatók.

A májgyulladást kiváltó egyik kórokozóról, a hepatitis B vírusról már korábban is ismert volt, hogy májrákot okoz. A tudósok némelyike azt is gyanította, hogy a limfóma kialakulásában is közrejátszik a vírus, ezt a sejtést igazolták vizsgálataik során az amerikai és dél-koreai tudósok, akik a The Lancet Oncology című szaklapban publikálták tanulmányukat.

A szerzők meggyőződése szerint a B típus mellett a hepatitis C vírus is növeli a limfóma kockázatát. Eric Engels, az Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézetének tudósa Szun Ha Dzsivel, a szöuli Jonszei Egyetem kutatójával közösen, hatszázezernél több személy adatait tanulmányozta Dél-Koreában, ahol az 1995-ös vakcinációs kampány előtt, a hepatitis B-fertőzöttség általános volt. A vizsgált kontingens 9 százalékánál, 53 ezer személynél mutatták ki a hepatitis B-fertőzést.

Tizennégy évvel később, a non-Hodgkin-limfómás betegek aránya a fertőzöttek között magasabb volt, mint a nem fertőzöttek között: az első csoportban százezer személyre 19,4 eset jutott, a másodikban 12,3.

A non-Hodgkin-limfóma
A non-Hodgkin-limfóma több kórfolyamatot foglal magába, az egyes típusok több szempontból is eltérnek egymástól, így különböznek az érintettek életkorában, a kezelésre adott válaszban, a folyamat agresszivitásában és a betegség várható lefolyásában. A non-Hodgkin-limfóma

Az amerikai betegségellenőrzési és megelőzési központ (CDC) szerint, a vírusos eredetű hepatitisz (májgyulladást) a májrák legfőbb kiváltó oka. E kórokozó egyikével, a hepatitis B-vírusával világszerte 350 millió embert fertőződött meg. A vírus évente 340 ezer új májrákos megbetegedést okoz, és 500.000-1,2 millió emberi életet követel. A kutatók szerint, a hepatitis B és C vírusa a limfóma kockázatát, a fertőzést leküzdeni igyekvő immunrendszer "túlpörgetésével" növeli.

A hepatitis C

Magyarországon körülbelül 100 ezer hepatitis C vírushordozó él. A HCV felelős hazánkban évente körülbelül 3000 beteg májzsugorának kialakulásáért és 600 májrákos esetért. A vírus testnedvek, elsősorban vér útján fertőz. Spermával és anyatejjel történt fertőzésekről is tudunk, de ez nagyon ritka. A hepatitis B-vírusnál sokkal kevésbé fertőzőképes. A vírust hordozó anya nem veszélyezteti újszülöttjét, ilyen eredetű megbetegedést eddig nem észleltek. Amennyiben a gyanú felmerül, a HCV örökítőanyagának, fehérjéinek, illetve a vírus ellen termelődött ellenanyagoknak kimutatásával lehet a fertőződésről megbizonyosodni.

Bővebben a Hepatits-C fertőzésről

(MTI)

Cikkajánló

Hepatitis
A vírusos hepatitis a májgyulladások egyik, fertőzéses eredetű formája. Az akut és krónikus májgyulladást okozó hepatitis vírusok öt gyakori típusa ismert: az A, B, C, D és E. Ezek a vírusok a májbetegségek egyik legnagyobb jelentőségű okozói.
Lakás penészesedése
Lakás penészesedése

Mit tehet a megelőzése érdekében?

Szájüregi daganatok
Szájüregi daganatok

Fontos lenne időben felismerni! Mik a tüneteik?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gócs Viktor, infektológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, Dr. Árki Ildikó

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pétervári László

Dr. Pétervári László

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest