Lázgörcs: Tünetek és kezelés
A szülő számára talán az egyik legijesztőbb dolog, ha a gyermekénél görcsrohamot lát. 6 hónapos és 5 éves életkor között a leggyakrabban előforduló, ilyen panaszt okozó probléma a lázgörcs. Nem ritka betegség, és az arra való hajlam genetikailag meghatározott - ha a családban volt már a felmenők között lázgörcsre hajlamos ember, nagyobb a valószínűsége, hogy a gyermek is hajlamos lesz erre.
Mikor jelentkezhet lázgörcs?
A legtöbb kisgyermek az első ilyen roham esetén 14-18 hónapos. A görcsroham típusosan a láz felszálló szárán jelentkezik - tehát amikor a gyermek éppen belázasodik - 10 másodperctől néhány percig tart, és jellegzetesen a végtagok és a törzs „rángatózása” formájában jelentkezik. Fontos azonban tudni, hogy a lázgörcsöt - elnevezése ellenére - nem a láz váltja ki, hanem a szervezetben fellépő fertőzés. A görcsös állapot tehát független az aktuális testhőtől, így kialakulhat hőemelkedés és 39 Celsius fokos láz mellett is.
A gyermek a görcsroham után álmos, többnyire el is alszik. A lázas görcsroham jelentkezése, az összes gyermek 3-4 százalékát érinti élete során legalább egy alkalommal.
A leírt roham az egyszerű lázgörcsre jellemző. Ilyen a görcsök 75 százaléka. Ha a roham időtartama a 15 percet meghaladja, a gyermek idősebb, vagy a roham után idegrendszeri eltéréseket látunk, komplikált lázgörcsről van szó. Minél fiatalabb a gyermek, amikor jelentkezik az első lázgörcs, annál valószínűbb annak ismétlődése.
A láz segíti a gyógyulást |
Hazánkban sokakban alaptalan tévhitek és félelmek élnek a lázzal kapcsolatban. 2011 óta azonban az a szakmai irányelv: lázat nem kell csillapítani, csak lehet és ajánlott akkor, ha a gyermek közérzete rossz – de sajnos ez sokakhoz még nem jutott el. Megváltozott a magyar protokoll is: többé nem kötelező lázat csillapítani |
Teendők lázgörcs esetén
Ha a szülő lázgörcsöt észlel, mindenképpen meg kell mutatni a gyermeket mihamarabb orvosnak. Ilyenkor ugyanis a görcs csillapításán túl az is a teendő, hogy kiderítsük azt, hogy mi áll a görcsroham hátterében.
Előfordulhat ugyanis, hogy súlyosabb betegség okozza a rohamot. Pl.: agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás stb.. A lázgörcsben szenvedő gyermek szüleit otthonra el szoktuk látni a roham akut csillapítására szolgáló gyógyszerrel. Ennek beadása végbélen keresztül történik, az alkalmazást a szülőnek megtanítjuk.
Amikor először jelentkezik a roham, lehetőleg ne essen a szülő pánikba. A gyermek légutait szabadon kell tartani (fordítsuk a fejét oldalra, hogy az esetleges hányás ki tudjon folyni a szájából), a végtagokat viszont nem szabad leszorítani. A görcs rövid időn belül oldódni szokott. Fontos a láz csillapítása is. Az orvost természetesen értesíteni kell. Komplikált lázgörcs esetén részletesebb kivizsgálás válhat szükségessé, és nagyon indokolt esetben tartós gyógyszeres kezelés is szóba jöhet.
Láz és lázcsillapítás, lázgörcs |
Rendellenesen megemelkedett testhőmérsékletet okozhat bakteriális és virális fertőzés, gomba, parazita, bizonyos oltások, súlyosabb betegségek esetén fellépő szövetkárosodások. A láz kialakulásáért felelős lehet nem megfelelő öltözködés, a túl erős napsugárzás is. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus