Asztmát okoz a fogamzásgátló?

Budai Allergiaközpont
megjelent:

A mini-pill néven ismert, csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlók a születendő gyermeknél fokozhatják a légzőszervi betegségek kialakulásának kockázatát. A norvég kutatók által végzett vizsgálat eredményei a terhességre való tudatos felkészülés fontosságára hívják fel a figyelmet, különösen az asztmás kismamák esetében.

Asztma és fogamzásgátlók

„Az asztma és a fogamzásgátlók közti kapcsolat rendszeres témája a különböző vizsgálatoknak. Korábbi kutatások azt is igazolták, hogy a terhesség előtti időszakban szedett fogamzásgátló tabletták nem csak az anyára, de a magzat egészségére is hatással vannak. A megfigyelések alapján a készítmények a születendő gyermeknél növelhetik az asztma kialakulásának kockázatát.

Az asztma a légutak gyulladásával járó betegség, az eddigi kutatások alapján pedig feltételezhető, hogy a hormonok a gyulladásos folyamatok erősítése, vagy a gyulladáscsökkentő folyamatok gyengítése révén fejtik ki hatásukat”- magyarázza dr. Potecz Györgyi, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyásza. Az Amerikai Asztma-, Allergia-, és Immunológia Akadémia éves ülésén bemutatott tanulmányban a kutatók arra a kérdésre keresték a választ, hogy a tabletta típusa, miként befolyásolja ezt a folyamatot.

Az asztma kezelési lehetőségei

A legtöbb asztmás beteg esetén a gyógyszerek kombinációban biztosítják a hosszú távú tünetmentességet és a rohamoldást. Orvosa segít Önnek eldönteni, hogy az Ön esetében a kor és a betegség súlyossága függvényében melyik kezelési lehetőség a legmegfelelőbb.
Az asztma kezelési lehetőségei

Kombinált fogmzásgátlók és mini-pill

A fogamzásgátló tablettáknak több típusát is ismerjük, melyek szedéséről minden esetben, egyénre szabottan a kezelőorvos dönt. A napjainkban elterjedt, ösztrogént és progeszteront egyaránt tartalmazó kombinált hatású fogamzásgátlók helyett, bizonyos esetekben csak progeszteront tartalmazó, un. mini-pill felírására kerül sor. A fogamzásgátlók ezen típusa alkalmazható például a szoptatás időszakában, de azok számára is megoldást jelenthet, akik valamilyen okból nem szedhetnek ösztrogént: a 35 évnél idősebbek, dohányzók, magas vérnyomásban vagy migrénben szenvedők, vagy vérrögképződésre való fokozott hajlam esetén.

A tabletta típusa is fontos lehet

A vizsgálatban résztvevő gyermekek állapotát a kutatók 6, 18, illetve 36 hónapos korukig követték nyomon. Feljegyezték az ez idő alatt előforduló légúti fertőzések, nehéz légzés és asztmás tünetek gyakoriságát.

A vizsgálati eredmények alapján a kutatók úgy találták, hogy a kombinált fogamzásgátló szedése nem befolyásolta a gyermeknél jelentkező légúti problémák előfordulásának gyakoriságát. Ezzel szemben a mini-pill, vagyis a csak progeszteront tartalmazó készítményt szedők esetében a gyermekeknél valamivel gyakrabban jelentkezett nehézlégzés. A tabletták ezen típusát azonban a vizsgálatban résztvevők körében viszonylag kevesen alkalmazták, így további vizsgálatok szükségesek az összefüggések pontos felderítéséhez.

Fogamzásgátló tabletták típusa

A fogamzásgátló tabletták a fogamzásgátlás egyik legnépszerűbb formái. A kombinált fogazásgátló tabellától a sürgősségi fogamzásgátló tablettáig. Milyen típusú fogamzásgátló tabletta a legmegfelelőbb az Ön számára? Előnyök és hátrányok

Fontos a tudatos felkészülés

A tanulmány eredményei alapján tehát nem állíthatjuk egyértelműen, hogy a mini-pill szedése minden esetben fokozott kockázatot jelent a születendő gyermek egészségére nézve. A kutatás azonban még inkább felhívja a figyelmet a terhességre való tudatos felkészülés fontosságára. Az asztmára való hajlam öröklődik, így az asztmás kismamák esetében különösen lényeges, hogy már a tervezett teherbeesés időpontját megelőzően felkeressék kezelőorvosukat és segítségével egy olyan optimális kezelési tervet kapjanak, mely a születendő gyermek és az édesanya egészségét egyaránt biztosítja.

(Budai Allergiaközpont)

Cikkajánló

Sokan azt gondolják, hogy a fogamzásgátló tabletta szedése hüvelyi fertőzéseket, és ennek révén hüvelyi folyásokat okoz, pedig nincs közvetlen ok-okozati összefüggés közöttük.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, Dr. Balogh Katalin
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő