Fogamzásgátló tabletta férfiaknak

Medipress
megjelent:

A kutatók azt állítják, hogy a férfiak néhány év múlva igénybe vehetik a női fogamzásgátló tabletta újabb változatát, amely nem jár mellékhatásokkal.

A kifejlesztett gyógyszer ideiglenesen leállítja a spermiumtermelést anélkül, hogy károsítaná a férfi termékenységét.

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer a hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

A kutatók évekig próbálták elkészíteni a női fogamzásgátló tabletta férfi megfelelőjét, de korábban nem jártak sikerrel. Az utóbbi időben kifejlesztett gyógyszerek többsége injekció, nem pedig tabletta, és a többségük szteroidot tartalmaz, ami szívbetegséget, impotenciát és más káros mellékhatásokat okozhat.

A korábbi anyagokkal szemben az új gyógyszer nem tartalmaz szteroidot, és nem jár mellékhatásokkal. Egyelőre csak egereken tesztelték, de a kutatók azt remélik, hogy néhány éven belül megkezdhetik a hosszú távú emberkísérleteket is.

Árthat a szemnek?

A tabletta, melyet a New York-i Columbia Egyetem fejlesztett ki, a férfiak szervezetének A-vitamin felhasználását gátolja, ami létfontosságú a spermiumok termeléséhez. Bár az A-vitamin a látás szempontjából is lényeges, a kutatók azt állítják, hogy a gyógyszer a látást nem befolyásolja, és a férfiakban szinte rögtön újraindul a spermiumtermelés, amint abbahagyják a gyógyszer szedését.

Mivel a gyógyszer még a fejlesztés korai szakaszában tart, készítői nem tudják pontosan, milyen gyakran kell majd szedniük a férfiaknak, de valószínűleg a női fogamzásgátló gyógyszerhez hasonlóan napi egyszeri alkalmazásra lesz szükség. Az is elképzelhető azonban, hogy megpróbálnak erősebb, fokozatosan felszabaduló változatot készíteni, hogy elég legyen hetente egyszer bevenni a tablettát.

(Medipress)

Cikkajánló

Sokan azt gondolják, hogy a fogamzásgátló tabletta szedése hüvelyi fertőzéseket, és ennek révén hüvelyi folyásokat okoz, pedig nincs közvetlen ok-okozati összefüggés közöttük.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen