Leggyakoribb kérdések a fogamzásgátlásról

szerző: Dr. Erdődi Balázs nőgyógyász, Dr. Csuth Ágnes családorvos - WEBBeteg
frissítve:

A fogamzásgátló tablettát szedő nők körében a nőgyógyászati vizitek alkalmával számos kérdés vetődik fel, melyek közül a leggyakrabban előfordulókat az alábbiakban nézzük át.

A fogamzásgátlók alkalmazásának megkezdése előtt

Szedhetek fogamzásgátló tablettát?

A tablettaszedés eldöntése orvosi feladat, felügyelet nélkül fogamzásgátlót szedni nem tanácsos. Az előzményben szereplő májgyulladás, májkárosító hatás, trombózis, visszértágulat, kezeletlen magasvérnyomás és sok más egyéb betegség relatív vagy abszolút ellenjavallatot képezhet. A rizikófaktorok felderítése gyakran a kórelőzményből vagy egyszerű laborvizsgálattal biztosan kideríthető.

Hány éves kortól ajánlott a tablettaszedés?

A tabletta szedését a rizikófaktorok figyelembevétele mellett 1-2 évvel a rendszeres menstruációs ciklusok kialakulását követően ajánljuk.

Részletesen Kinek nem ajánlott a fogamzásgátló tabletta szedése?

Kérdések a fogamzásgátlók mellékhatásairól

Milyen káros mellékhatásai lehetnek a tablettaszedésnek?

Kis mértékben növelheti a trombózis és az embólia veszélyét, növelheti a gombás megbetegedések előfordulásának esélyét is. Kialakulhat emlőfeszülés és fejfájás a tablettamentes időszakban.

Lehetnek hasznos mellékhatásai a tablettáknak?

A hormonális fogamzásgátló tabletta szabályozza a menstruációs ciklust és a vérzés mennyiségét. Csökkenti a bőr faggyútermelését, ezáltal mattítja a bőrt, csökkenti a pattanások kialakulását. Sok esetben mérsékli a szőrnövekedést. Bizonyítottan csökkenti a méhtestrák, a jó- és rosszindulatú petefészek daganatok, a petefészekciszták, a méhnyakrák, illetve a jóindulatú méhdagantok (miómák) kialakulását.

Hízhatok-e a fogamzásgátló tablettától?

A legtöbb esetben nem, de mindenképpen fontos az egyénre szabott tablettaválasztás. Az mindenképpen fontos azonban, hogy egészségesen táplálkozzunk.

A tablettaszedés szabályairól

Hogyan kell a tablettákat szedni?

Általános szabályként elmondható, hogy érdemes a tabletták bevételét valamilyen napi rutinhoz kötni, hogy a szervezet számára folyamatos hormonszintet biztosítsunk. Mindennap csak egy tablettát vegyünk be! A csomagoláson minden esetben szerepelnek a hét napjai, így könnyen követhető, hol tartunk az adott levél esetében.

Mit kell tennem, ha elfelejtettem bevenni a tablettát?

Ha csak egy tabletta maradt ki, akkor a mihamarabbi (12 órán belüli) pótlással és a következő esedékes tabletta időben történő bevételével egyéb teendő nincs. Amennyiben 12 órán túl (az előző tabletta bevételétől számított 36 órán túl) került csak pótlásra, úgy az elkövetkezendő hét napban óvszer használata javasolt. Ha mindez az első tablettás héten történt, mindenképpen konzultájon orvosával a teendőkről, ha ez alatt sor került szexuális együttlétre. Ha a harmadik tablettás héten történt a kihagyás, akkor a következő levél szünet nélküli elkezdése, és 1 hétig óvszer használata javasolható. Általánosságban elmondható, hogy ilyen esetekben a tabletta betegtájékoztatójának megfelelően járjon el a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében.

Részletesen Kimaradt egy szem fogamzásgátló, mit tegyek?

Véd-e a fogamzásgátló tabletta a 7 napos szünet alatt?

Ha a 7 napos szünet előtt és után is előírás szerint szedi valaki a fogamzásgátló tablettát, nincs olyan tényező, ami a tabletta fogamzásgátló hatását csökkentené (például antibiotikum, hasmenés, hányás), akkor véd a tabletta a 7 napos szünetben is, nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.

Kell-e tisztulási szünetet tartanom a fogamzásgátló szedése alatt?

Ez egy elavult nézet. Kiderült, hogy a szünet tartásának nincs értelme, haszna, viszont kára igencsak van, ugyanis a fogamzásgátló tabletta hatása visszafordítható, a szedés abbahagyása után helyreáll a termékenység, de a szünet miatt drasztikusan emelkedik a nem kívánt terhességek aránya.

Ha abbahagytuk a fogamzásgátló tabletta szedését, meddig tart még ki a védőhatás a nem kívánt terhességgel szemben?

A fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása után már a következő naptól szükség van egyéb védekezési módszerre. A fogamzásgátló tabletta hatása gyorsan csökken, ezért kisebb mértékben már másnap alacsonyabb a hatásossága.

A tabletták fogamzásgátló hatásáról

A fogamzásgátló tabletta bevétele előtt szexuális kapcsolatom volt, és csak utána vettem be a gyógyszert. Lehet ebből baj?

Ha a fogamzásgátló tabletta bevétele időben történt, nem lesz semmi probléma abból, hogy aktus után volt a gyógyszerszedés. A fogamzásgátló tabletta nemcsak pár órára nyújt védelmet, hanem folyamatos szedés alatt folyamatos a védelem is.

A tabletta bevétele után laza volt a székletem. Kell pótolni a fogamzásgátló tablettát?

Egyszeri laza széklet nem tekinthető hasmenésnek, ilyenkor nincs szükség a fogamzásgátló tabletta pótlására, mert a hatása nem gyengül, a fogamzásgátló tabletta ugyanúgy fel tud szívódni.

Befolyásolja-e a fogamzásgátló tabletta hatását az antibiotikumos szemcsepp, kenőcs?

A helyileg adott antibiotikum-tartalmú készítményeknek olyan kis része szívódik fel, hogy nem kel azzal számolni, hogy gyengítenék a fogamzásgátló tabletta hatását. A tablettaszedéssel egy időben szedett belsőleges antibiotikum azonban már befolyásolhatja a készítmény hatásosságát.

Fogamzásgátló tablettát kezdtem el szedni, de pecsételő vérzés jelentkezik. Véd ilyenkor a fogamzásgátló tabletta?

A fogamzásgátló tabletta elkezdésének első három hónapjában a pecsételő vérzés nem jelent kórosat. Ha három hónap után is jelentkezik, szükséges a nőgyógyász felkeresése. A csak progeszteront tartalmazó tablettáknál a folyamatosan jelentkező pecsételő vérzés sem tekinthető kórosnak.

Fogamzásgátló tabletták és terhesség

Mennyi idővel kell abbahagyni a tablettaszedést a tervezett terhesség előtt?

Ahogy az utolsó levél véget ér, már lehet is próbálkozni. Semmi sem indokolja hosszabb szünet tartását. A hormon nem halmozódik fel a szervezetben, így nem kell annak kiürülésére várni, hiszen ha ez így lenne, akkor nem kellene mindennap egy tablettát bevenni.

Pozitív lett a terhességi tesztem pedig folyamatosan tablettát szedtem. Megtarthatom a terhességet?

Minden bizonnyal valamilyen egyéb állapot (hányás, hasmenés) meggátolta a tabletta felszívódását, vagy egy tablettánál több maradt ki, esetleg későn kezdte el szedni a következő levél tablettát. A terhességet nem szükséges megszakítani (amennyiben annak más javallata nincs), mert a terhesség alatt fellépő magas hormonszinteket nem befolyásolja egy viszonylag alacsony hormontöbblet bevitele.

A pattanásos bőrre felírt fogamzásgátló is véd a nem kívánt terhességgel szemben?

Amennyiben előírás szerint történik a bőrgyógyászati indikációban felírt fogamzásgátló tabletta szedése, természetesen véd a nem kívánt terhességgel szemben, nemcsak a bőrre van jótékony hatása. Megfelelő alkalmazás mellett nem szükséges kiegészítő védekezés.

Ez is érdekelheti A leggyakoribb hibák fogamzásgátló tablettát szedőknél

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Szerzőink: Dr. Erdődi Balázs szülész-nőgyógyász; Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen