Hormonmentes védekezés: Mikor ajánlott?

Oxygen Medical
megjelent:

A hormonmentes fogamzásgátlásra nem csak a nyári kalandokkal kapcsolatban kell gondolni, de számos egészségügyi oka is lehet annak, hogy a védekezésnek ilyen módjai közül kell választani. A megoldásokról dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.

Ha a hormon nem jöhet szóba

A női óvszer

Mikor az óvszerről esik szó, minden bizonnyal a férfiak által használt óvszerre gondol. Létezik azonban női óvszer is, mely az egyetlen olyan fogamzásgátló eszköz, melyet nők számára terveztek, és egyaránt véd a nem kívánt terhességtől és a szexuális úton terjedő betegségektől.
A női óvszer

Számos olyan betegség vagy állapot ismert, amikor a hormontartalmú fogamzásgátlás nem jöhet szóba, illetve a nőgyógyász gondos mérlegelésén múlik, szabad-e alkalmazni. Teljesen kizárt például ilyen megoldást alkalmazni például a trombózis, az embólia, az agyi érbetegségek és egyes májproblémák esetén. A nőgyógyásznak éppen ezért ezekre rá is kell kérdeznie a vizit során. Cukorbetegség, magas vérnyomás, epilepszia és visszeresség esetén a szakembernek kell felmérnie, milyen módszer lehet ajánlatos. Érdemes arra is figyelni, hogy a hormonális fogamzásgátlással kapcsolatos kockázatok az életkor előrehaladtával egyértelműen fokozódnak. Így 35, de főleg 40 év felett érdemes hormonmentes megoldásokat keresni.

A 10 leggyakoribb nőgyógyászati tévhit

"Az óvszerrel nem kapható el semmi" - ehhez hasonló tévhitekről kérdezte a WEBBeteg Dr. Zatik János szülész-nőgyógyász szakorvost. Gyakori nőgyógyászati hiedelmek és az orvos válasza.
A 10 leggyakoribb nőgyógyászati tévhit

- Mielőtt kiválasztanánk a számunkra legmegfelelőbb eljárást, mindenképpen érdemes felkeresni a nőgyógyászunkat. Nem csak azért, mert ő ismeri az összes elérhető lehetőséget, de azért is, mert fontos, hogy a szakember a választásnál figyelembe vegye a szervezetünk állapotát, és esetleges betegségeinket is. Az is fontos tényező, rendszeres-e a nemi élet, hiszen ha csak alkalmi kapcsolatokról van szó, a hormonmentes megoldások szintén ajánlatosabbak. - mondja dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa.

Megbízható módszerek

Hogyan alkalmazza a spermicideket?

A spermicid olyan fogamzásgátló eszköz, mely vegyi anyagi segítségével megbénítja vagy elpusztítja a spermákat. Különböző formában (krém, hab, zselé és kúp), recept nélkül kapható, könnyen és biztonsággal alkalmazható készítményekről van szó.
Hogyan alkalmazza a spermicideket?

A fogamzásgátlás megbízhatóságát számszerűen is lehet mérni: az úgynevezett Pearl-index megmutatja, hogy az adott módszert alkalmazó 100 nőnél 1 év alatt hány esetben fordult elő terhesség, rendszeresen nemi élet esetén. Tehát minél kisebb egy módszer Pearl-indexe, annál biztonságosabb a fogamzásgátló hatása.

Óvszer
Pearl-index: 3-4

A kondom használatának nagy előnye, hogy nem kell hormont vinni a szervezetbe, hogy bármikor kéznél van, és hogy az egyetlen megoldás, amely a nem kívánt terhesség mellett a nemi betegségektől is véd. Az óvszert a merev hímvesszőre kell felhúzni, így mechanikailag akadályozza meg, hogy a spermiumok a hüvelybe jussanak.

Fogamzásgátló módszerek II.

Cikkünk második részében az orvosi közreműködéssel alkalmazható - rendszerint hatékonyabb, bár esetenként nagyobb kockázattal járó - fogamzásgátlási eljárásokat mutatjuk be.
Fogamzásgátló módszerek II.

Pesszárium
Pearl-index: 2-18

Ez az eszköz egy méhnyakra helyezhető gömbszelet, egy „gumisapka”, amely mechanikusan akadályozza meg a spermiumok méhbe jutását. Célszerű spermicid anyaggal együtt alkalmazni, 20 perccel az aktus előtt felhelyezni, és szeretkezés után 4-6 óráig a hüvelyben tartani. Előnye, hogy a szervezet működését nem befolyásolja, hátránya, hogy helytelenül felhelyezve hatástalan.

Spermicid krémek
Pearl-index: 2-18

Ideális megoldást jelenthetnek a szoptatás alatt, amikor különösen nem ajánlott hormont vinni a szervezetbe. A mélyen a hüvelybe vezetett krém a hímivarsejtek sejtmembránját károsítja és fontos enzimjeiket bénítja meg, így akadályozva a megtermékenyítést. Ez az eljárás azonnali védelmet biztosít, és 10 órán át tart a hatása, azonban minden újabb együttlét előtt újabb adagot kell felhelyezni. Sem használat előtt, sem közvetlenül utána nem szabad hüvelyzuhanyt alkalmazni, illetve szappannal mosakodni. Önállóan is használható, de mechanikai módszerekkel kombinálva (pesszárium, kondom) még teljesebb védelmet nyújt.
Hátránya lehet az egyes összetevőkkel szembeni esetleges allergiás reakció.

Férfi fogamzásgátlás

A nem kívánt terhesség elleni védekezést rendszerint a nők "feladatának" tekintik. Bár - a gumióvszer mellett - számos módszer létezik, amellyel a férfiak is tehetnek a fogamzás elkerüléséért, ezek többnyire nagyobb kockázatot jelentenek és nehezebben hozzáférhetőek.
Férfi fogamzásgátlás

Hüvelytampon
Pearl-index: 0,74

Ugyanazon az elven működik, mint a krém, vagyis a spermiumokat teszi életképtelenné. Felhelyezés után azonnali védelmet biztosít, egy napon át. Legalább 1, legfeljebb 24 órán át lehet a hüvelyben hagyni.

Hüvelytabletta
Pearl-index: 0,74

A tablettát 10 perccel a szeretkezés előtt kell a hüvelybe felhelyezni, és így 3 órán keresztül biztosít védelmet. Ha újabb aktusra is sor kerül, újabb tabletta felhelyezésére van szükség, és megint ki kell várni a 10 perces hatóidőt.

Spirál vagy méhen belüli eszköz (IUD)
Pearl-index: 0,3-3

Műanyag eszköz, amelyet réz, illetve ezüst, vagy aranytartalmú fém drót fog körül. Megfelelő feltételek mellett, illetve előkészítés után nőgyógyász helyezi fel, és rendszeres ellenőrzés mellett akár több évig is a méhben maradhat.

Műtéti megoldás

Olyan esetekben, amikor egyértelműen elhatározza a nő, hogy nem kíván több terhességet, illetve betegsége, egészségi állapota miatt nem vállalhat gyermeket, szóba jöhető megoldás még a műtéti sterilizálás. Ez ügyben igen nagy körültekintéssel kell dönteni, mivel gyakorlatilag nem visszafordítható.

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Kenőcs, krém, gél
Kenőcs, krém, gél

Mit is kenünk magunkra és melyik mire jó?

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg - Cs. K. fordító és Bak Marianna biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen