A pattanásos bőr kezelése fogamzásgátló tablettákkal

WEBBeteg
frissítve:

A pattanásos bőr kezelésében az esetek többségében igen hatékonyan segítenek a fogamzásgátló tabletták. Nézzük, mik a bőrgyógyászok javaslatai, mikor indokolt a fogamzásgátló a pattanásos bőr kezelésében, illetve milyen szempontokat kell figyelembe venni.

A fogamzásgátló tabletta típusa

A pattanások kialakulása több tényezőre vezethető vissza, ezek közé tartoznak a hormonhatások is. A férfi nemi hormonok, azaz az androgének szerepet játszanak a fokozott faggyútermelésben, gyulladásos folyamatok kialakulásában. Ezen hormonok szintjének befolyásolásán alapszik a fogamzásgátló tabletták pattanások elleni hatása.

Többféle fogamzásgátló tabletta is hatékony a pattanásos bőr kezelésében. A legszélesebb körben használt kombinált, azaz ösztrogént és progesztogént egyaránt tartalmazó tabletták általánosságban csökkentik a faggyútermelődést, így jótékonyan hatnak a pattanásos, aknés bőrre. Vannak olyan hormonális fogamzásgátló tabletták is, melyek kizárólag progesztogént tartalmaznak, ez a hormon fejt ki antiandrogén, azaz a férfihormont és a bőr faggyútermelését gátló hatást.

A hormonális fogamzásgátlók vényköteles gyógyszerek, továbbá csak egy részük rendelkezik engedéllyel a bőrgyógyászati alkalmazásra, ezért mindenképp csak orvos tudja kiválasztani és felírni a megfelelő készítményt. Aknés bőr esetén, ha a helyi kezelések eredménytelenek voltak, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.

A pattanásos, aknés bőr súlyossága

A fogamzásgátló tabletták általában közepesen súlyos akne esetén ajánlottak. Nem érdemes egyből hormonális készítményt szedni a pattanások ellen a felesleges mellékhatások elkerülése érdekében.

A bőrgyógyászok általában először helyi kezeléssel próbálkoznak a pattanásos bőr kezelésében, például helyi antibiotikumokat, benzoyl-peroxidot, szárító és faggyúoldó szereket, ezután következő lépcsőként szájon át szedhető antibiotikumot szoktak javasolni a pattanásos bőr súlyosságától függően.

Ha ezek nem segítenek, akkor jön szóba a fogamzásgátló szedése. Amennyiben a bőrpanaszokban szenvedő nő aktív nemi életet él és nem tervez várandósságot, azaz előnyös lehet számára a fogamzásgátló hatás is, akkor már hamarabb felmerülhet, hogy bőrproblémáit fogamzásgátló szedésével (is) orvosolja.

Legtöbbször a fogamzásgátló tabletta mellett szükségesek az említett helyi készítmények alkalmazásának folytatása is a bőr egyensúlyban tartására, azaz többféle módszer kombináltan alkalmazandó. A pattanások kezelésére egyéb szerek is hatékonyak lehetnek, súlyos esetben például erős retinoidok alkalmazásától várható eredmény.

Lásd még A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése

A pattanásos bőr oka és a fogamzásgátlók hatása

A fogamzásgátló tablettáktól azon esetekben várható javulás, ha hormonális eredetű az akne, azaz a pattanásos bőr hátterében döntően hormonális okok állnak. Ez az esetek többségére igaz, ugyanakkor nem ez az egyetlen tényező az akne okai között.

A tabletták csak a pattanások kialakulásáért felelős faggyú termelésére hatnak. A hormonális fogamzásgátlók nem képesek befolyásolni a genetikai hajlam hatását, a bakteriális bőrfertőzéssel összefüggő gyulladásokat, a környezeti tényezők (pl. légszennyezettség), a táplálkozás és az életmód (bizonyos élelmiszerek, stressz), a rosszul megválasztott (pórusokat eltömítő) kozmetikai szerek, vagy az elégtelen bőrhigiénia (bőrtisztítás, hajápolás) pattanásképző hatását, továbbá nem jelentenek megoldást az egyes gyógyszerek mellékhatásaként jelentkező pattanásképződésre sem.

A bőrtünetek javulása időt vesz igénybe

A bőrtünetek a fogamzásgátló elkezdésekor átmenetileg akár romolhatnak is, nem kell egyből látványos javulásra számítani. Általánosságban három hónap szükséges a látványos hatás eléréséhez. Használja az egyéb, kiegészítésként alkalmazott bőrgyógyászati készítményeket, hogy bőre megfelelően legyen kezelve.

Nem minden fogamzásgátló gyakorol azonos hatást a bőrre, jelentősek az egyéni eltérések is. Amennyiben az egyik típusú gyógyszer nem hozott javulást 3-4 hónapon belül, nem kizárt, hogy egy másik készítmény eredményes lesz. Egyes esetekben egyáltalán nem következik be érdemi javulás, de érdemes türelmesnek lenni.

Kiknek nem ajánlott a fogamzásgátlók alkalmazása a pattanások ellen?

  • Természetesen nem alkalmazható ez a módszer annak, aki gyermekvállalást tervez.
  • A fokozott trombózishajlammal élő nőknek komoly mérlegelést igényel a hormonális fogamzásgátlók használata. Elsősorban a 35 évnél idősebb, dohányzó, öröklött trombózishajlammal élők számára kerülendő a hormonális készítmények szedése.
  • Számolni kell a fogamzásgátlók általános mellékhatásaival, mint a fejfájás, a mellek érzékennyé válása, a hányinger és hányás, a csökkent nemi vágy (libidó), depresszió. Ezek a mellékhatások nem mindenkinél jelentkeznek, ám azoknál, akiknél intenzívebbek, ugyancsak meggondolandó az alkalmazásuk.
  • A fogamzásgátlók az akne indikációjában sem használhatók férfiak számára, mivel alkalmazásuk súlyosan felboríthatja hormonháztartásukat.

Egyéb fontos tudnivalók

A fogamzásgátlók hatását befolyásolhatják egyes gyógyszerek, például antiepileptikumok, gyengítik a tabletta hatását, és nem kívánt terhességhez vezethetnek, de a fogamzásgátlók hatással vannak a pajzsmirigybetegségek kezelésére is. Egyes antibiotikumok szintén gyengítik a fogamzásgátló tabletta hatását. Amennyiben bármilyen gyógyszert szed, arról mindenképp tájékoztassa bőrgyógyászát!

Lásd még A hormonális akne és kezelése

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Csuth Ágnes családorvos; Dr. Péntek Róbert nőgyógyász; Dr. Kádár Eszter bőrgyógyász rezidens

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Dermatica - Peterman Krisztina, gyógykozmetikus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Erdődi Balázs nőgyógyász, Dr. Csuth Ágnes családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen