Tíz dolog, amit nem tudott a fogamzásgátlásról
Következő cikkünkben a fogamzásgátlással kapcsolatos tíz leggyakoribb tévhitet vesszük sorra.
1. Menzesz alatt szeretkeztünk, ilyenkor kizárt a teherbeesés
A női ciklus (azaz a menstruációtól a következő menstruációig terjedő időtartam) alatt vannak úgynevezett termékeny napok, amikor a teherbeesés a legnagyobb valószínűséggel következhet be: ez a peteérés időszaka. A ciklus többi napján kisebb eséllyel ugyan, de szintén előfordulhat „soron kívüli” peteérés. Ez azt jelenti, hogy a petesejt megtermékenyülése a ciklus bármely napján bekövetkezhet – igen, menzesz alatt is.
2. Szeretkezéskor nem volt orgazmusom, tehát nem is eshettem teherbe
A két dolognak semmi köze nincs egymáshoz. Ha a petefészekben bekövetkezett a peteérés és a hüvelybe aktus során spermiumok kerülnek, jó eséllyel bekövetkezhet a megtermékenyülés. Akár volt orgazmus, akár nem…
3. A szoptatás véd a terhességtől
Részben igaz, részben nem. A szoptatás során felszabaduló hormonok igyekeznek „elnyomni” a normál menstruációs ciklust, az anya szervezete próbálja meggátolni az újabb petesejt érését. Ez ideig-óráig általában sikerül is. Ezután a peteérés (még javában a szoptatás alatt!) észrevétlenül újra megindul, azaz a szoptatás sem garantál teljes védelmet.
4. Ha baj van, a „72 órás” tabletta biztosan segít.
A sürgősségi fogamzásgátló (amit a védekezés nélküli aktus után 72 órán belül kell bevenni, innen a neve) nagyobb adag sárgatesthormont tartalmaz egyetlen szem tablettában. Amerikában ennek a gyógyszernek „Plan B”, azaz „B terv” a neve. Nem véletlenül, hiszen ez a gyógyszer hosszútávon nem használható, csak „végszükség esetére” való! Ilyenkor azért elég megbízhatóan működik, de mint minden fogamzásgátló, ez sem jelent tökéletes védelmet a nem kívánt terhesség ellen.
Kimaradt egy szem fogamzásgátló tabletta |
Fogamzásgátló tabletta szedése esetén előfordul, hogy különböző okok miatt kimarad egy vagy több tabletta bevétele. Meddig és hány tablettát lehet pótolni? Mit tehetek? |
5. Elfelejtettem néhány szem fogamzásgátlót bevenni, ebből biztos nem lesz baj.
A fogamzásgátló tabletták csak úgy működnek, ha minden nap precízen bevesszük őket. Elég egy kifelejtett szem, és a fogamzásgátló hatás csökkenhet. Nem mindegy azonban, hogy a sorból melyik maradt ki. A gyógyszer dobozában lévő leírás részletesen ismerteti, hogy ilyenkor mi a teendő.
Szituációtól függően kiegészítő védekezésre (óvszer), sürgősségi fogamzásgátló bevételére vagy a tabletta szünet nélküli tovább szedésére is szükség lehet. Kérdés esetén célszerű nőgyógyászhoz fordulni.
6. A szeretkezés utáni alapos zuhanyozás is véd a terhességtől
Sajnos nem. A hüvelybe került spermiumok azonnal megkezdik a vándorlást a méhüreg felé, ezen a zuhanyozás nem változtat. A hüvelyöblítés (irrigáció) sem elég megbízható módszer, mert a spermiumok nagy részét kimoshatja ugyan a hüvelyből, de a megtermékenyüléshez már kevés spermium is elég.
7. Bizonyos szeretkezési pózok (pl. állva) esetén nem lehetséges teherbe esni.
Közkedvelt tévhit, de az aktus mikéntje nem befolyásolja a megtermékenyülést.
8. A naptár-módszerrel ki lehet számolni, hogy a hónapban melyek a biztonságos napok
Részben igaz. A naptár-módszer lényege, hogy normál, 28 napos ciklusú nőnél a peteérés általában a 14. nap körül következik be. (A ciklus első napjának a menses első napja számít). Biztonsági ráhagyással számolva a 10. és a 17. nap közötti időszak a „veszélyes zóna”, a többi napon jóval kisebb a teherbeesés esélye. A naptár-módszer hibája, hogy a peteérés nem gépiesen, „óramű pontossággal” történik. Betegségek, stressz, bizonyos gyógyszerszerek szedése megváltoztathatja a peteérés idejét. Sőt, ritkán „soron kívüli”, extra peteéréssel is számolni kell. Mindkét esetben oda a módszer megbízhatósága.
9. Nem lehetek terhes, ha első alkalommal szeretkezem
Szintén elterjedt tévhit, főleg fiatalabbak körében. Az első menstruációtól kezdve egészen a változókorig a petefészekben minden hónapban megérik egy petesejt, ami készen áll a megtermékenyülésre. Ez akár az első szeretkezéskor is megtörténhet!
10. A fogamzásgátló tabletta hízást okoz
A mai modern készítményekről biztonsággal állíthatjuk, hogy nem okolhatók a szedés alatt esetlegesen megjelenő pluszkilókért. Sokkal inkább más dolgok állhatnak a háttérben, például stressz, kialvatlanság, rendszertelen és egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód.
(WEBBeteg - Dr. Hazay Máté, nőgyógyász)