A fogamzásgátlás és a libidó közötti kapcsolat
A fogamzásgátló módszerek megjelenésével és egyre szélesebb körben való elterjedésével jelentősen megváltozott a nők szexualitása, hiszen a nem kívánt terhesség megelőzése mindig is fontos részét képezte az emberi gondolkodásnak.
A mindenki számára elérhető módszerek sokak szemében egyet jelentettek a teljes szexuális szabadsággal, ám ezt a nézetet gyorsan megváltoztatta a nemi úton terjedő betegségek mind nagyobb arányban való megjelenése. Utóbbi tény miatt fontos lett a terhesség megelőzésén túl a nemi betegségek (ún. STD-k, Sexually Transmitted Diseases) elleni védekezés is, melyet még napjainkban is elsősorban az óvszerrel lehet elérni.
A kezdeti fogamzásgátló tabletták
A kezdeti, még nem hormonális módszerek a szexuális étvágyat még nem túlságosan befolyásolták, ám a hormonális fogamzásgátlás megjelenésével újabb szexuális örömöt befolyásoló probléma ütötte fel a fejét. Megfigyelték ugyanis, hogy a tablettaszedés mellett bizonyos esetekben jelentősen csökken a szexuális étvágy, más néven libidó. Ezt a tapasztalatot azonban számos kutatás cáfolta. Egyre nagyobb számban készítenek vizsgálatokat a világ minden táján, különböző társadalmi csoportokon a fenti problémát vizsgálva, egyelőre ellentmondásos eredménnyel.
Meglepő adat egy nemrég megjelent tanulmányból, hogy a csupán tablettát használók jelentős arányban számolnak be libidócsökkenésről, míg a hormonális fogamzásgátlás mellett óvszert is használók („dupla” védelem: védekezés a nem kívánt terhesség mellett a nemi betegségek ellen is) egyértelműen a libidó növekedéséről számolnak be. Ugyanezen kutatócsoport számolt be azon megfigyeléséről is, hogy az óvszert először használók esetében is jelentősen csökken mind a szexuális élvezet, mind a szexuális étvágy a tablettaszedőkkel összehasonlítva.
Kell-e szünetet tartani fogamzásgátló szedésében? |
Hallottam arról, hogy háromévente ajánlott 2-3 hónapos szünetet tartani a fogamzásgátló szedésében. Ön mit ajánl? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. A fogamzásgátló tabletta szedése |
A hormonális fogamzásgátlók működési elve
Egyértelmű magyarázat ezekre a megfigyelésekre sajnos nem létezik, azonban több lehetséges okot találhatunk a háttérben. Az egyik magyarázathoz a hormonális fogamzásgátlók működési mechanizmusához kell visszatérnünk. A petefészkek működésének gátlása következtében csökken a vérben keringő tesztoszteron szint (melyből a máj által ilyenkor emelkedett mennyiségben termelt ún. szexhormonkötő-fehérje (SHBG) is megköti a szabadon áramló tesztoszteront), mely felelőssé tehető a libidó csökkenéséért is.
Másik indokként szerepelhet a hüvelyhám megváltozása, mely leggyakrabban hüvelyszárazság formájában jelentkezik, így okozva kellemetlen érzést szexuális együttlét közben. Szintén jelentős tényező a nemi betegségektől való félelem, mely magyarázhatja a már említett kutatási eredményt is.
Hormonhatás híján nem okolható a hagyományos fémtartalmú spirál sem a libidó csökkenésért.
Egyéb tényezők
Ha valaki tablettaszedés mellett libidócsökkenést panaszol, akkor fontos annak lehetséges okait tisztázni, hiszen előfordulhat, hogy a problémának köze sincs a tablettákhoz (pl. új párkapcsolat, hüvelygyulladás, stb.). Viszonylag gyakrabban találkozunk ilyen problémával antiandrogén hatású egyfázisú tabletták esetében (tesztoszteron-szint csökkenés!), ezért ezek esetleges cseréje más fajta fogamzásgátló tablettára vagy a hormonális rendszert kevéssé befolyásoló módszerre máris megoldást hozhat a páciens javára.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász