A kombinált hormontartalmú fogamzásgátló módszerek abbahagyása utáni vérzéskimaradás
Kombinált hormontartalmú fogamzásgátló módszerek használata (tabletta, hüvelygyűrű) után előfordulhat, hogy a soron következő, természetes menses nem jön meg a várt időpontban.
Ha a korábbi rendszeres menstruációs ciklus idejének (általában 28 nap) háromszorosa is eltelik vérzés nélkül, akkor tablettaszedés utáni vérzéshiányról beszélünk. Ez körülbelül a tablettaszedő nők 3 százalékát érinti. Fontos tudni, hogy az esetek túlnyomó többségében a jelenséget nem a korábbi tablettaszedés váltja ki! A tablettaszedés ideje alatt kívülről bevitt mesterséges hormonokkal hozzuk létre a menstruációs ciklust. A petefészek saját hormontermelése, a peteérés teljesen leáll (ezen alapszik a tabletta fogamzásgátló hatása), a hormonális történéseket kizárólag a tabletta hormonösszetevői váltják ki.
A tablettaszedés során a hatóanyagmentes időszakban jelentkező vérzés sem egy igazi menses, hanem a hatóanyagok hiánya miatt fellépő megvonásos vérzés. Ha valaki abbahagyja a fogamzásgátló szedését, a petefészkek ismét „szóhoz jutnak”, és újra az ő irányításuk lép életbe.
Egy kevésbé jól működő, rendszertelen ciklusokat produkáló petefészek működését ugyanúgy elnyomja a fogamzásgátló tabletta, tökéletesen egyforma vérzéseket produkálva. A mesterséges hormonok elfedik a valós problémát, amire csak a tablettaszedés abbahagyását követően derülhet újra fény. Ez a tablettaszedés utáni vérzéskimaradás lényege, sokan mégis alaptalanul félnek attól, hogy a tabletta tönkretette a petefészek-működésüket.
A fentieket igazolják a következő megfigyelések:
- a tablettaszedést gyermekvállalási szándék miatt abbahagyók hamarabb esnek teherbe, mint azok, akik nem szedtek korábban tablettát
- a vérzéskimaradás előfordulási gyakorisága nem függ a tabletta típusától és a szedési időtől
- a tablettaszedés után (és nem miatt!) észlelt vérzéskimaradás pedig mind okaiban, mind kezelésében nagyfokban hasonlít a tabletta nélküli vérzéskimaradás kórképéhez.
Mi okozhat vérzéskimaradást?
Vérzéskimaradás esetén az első teendő egy terhességi teszt elvégzése, mert a vérzéskimaradások mögött leggyakrabban terhesség áll. Mind pozitív, mind negatív esetben orvoshoz kell fordulni, mert negatív terhességi teszt esetén is számos egyéb oka lehet annak, hogy a menses késik!
Hormonális okok
- Pajzsmirigy-alulműködés,
- prolaktin-túltermelés,
- Cushing-szindróma,
- policisztás petefészek-szindróma (PCOS),
- korai petefészek-kimerülés (POF),
- mellékvese-rendellenességek.
Anatómiai okok
- Méhen belüli összenövések (Asherman-szindróma), méhnyak-elzáródás, hipofízis- vagy petefészektumorok (ritkák!) .
- Krónikus betegségek
- Súlyos máj- vagy vesebetegség, autoimmun betegségek, felszívódási zavarok, rosszindulatú daganatok
Egyéb okok
- stressz,
- evészavarok (anorexia),
- diétázás,
- megerőltető sportolás (női atléták, élsportolók).
A nőgyógyászati kivizsgálás mindenképp szükséges, ha (tablettaszedés utáni) vérzéskimaradás lép fel!
A vizsgálat magában foglalja a kórelőzmény felvételét, a fizikális- és utrahangvizsgálatot, valamint a hormonszintek ellenőrzését. A nem közvetlenül nőgyógyászati kórképek gyógyításával (pl. evészavarok vagy pajzsmirigy-alulműködés) a rendszeres menses visszatérte várható. A nőgyógyászati okok kezelése nagymértékben függ a páciens gyermekvállalási szándékaitól is!
Jó példa erre a policisztás ovárium szindróma: védekezési szándék esetén a fogamzásgátló tabletta folytatása javasolt, szülési szándék esetén adott esetben petefészek-stimuláció is szóba jöhet.
(WEBBeteg – Dr. Hazay Máté, nőgyógyász)