Fogamzásgátlás: mi a helyzet a férfiakkal?
A férfi fogamzásgátlás lehetséges módszereiről számos fórumon kaphatunk információt. Azonban még ezek olvasása után is felmerülnek kérdések az alkalmazás, biztonságosság és a várható költségek tekintetében.
Először is tisztáznunk kell mi is az a szám, amelyet nemzetközi viszonylatban használnak az egyes fogamzásgátló módszerek hatékonyságának a jellemzésére. Ez a Pearl-index (PI), ami az adott fogamzásgátló módszer használata mellett egy év leforgása alatt 100 vizsgált nő közül kialakult terhességek számát mutatja meg.
A szájon át szedhető fogamzásgátlók jelentik a legnagyobb biztonságot (PI=0,1-2,6). A méh üregébe felhelyezett eszköz 0,5-5, a méhszájat borító pesszárium 3-7-ig terjedő Pearl-indexet ért el.
Pearl-index: fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása |
A 100 nőnél egy évig alkalmazott módszer, illetve a módszer használatának egy éve alatt terhessé vált nők száma. (Forrás: szexualpszichologia.hu)
|
Látható tehát, hogy az évek során kifejlesztett női fogamzásgátló módszereknek számos biztonságos formája áll a párok rendelkezésére. De mi a helyzet a férfiakkal?
A férfi fogamzásgátlás: megszakított közösülés, gumióvszer
A férfiak megtermékenyítő-képességébe is több ponton be lehet avatkozni. Gátolhatjuk a hímivarsejtek termelődését és fejlődését a herében, befolyásolhatjuk a tárolásukat a mellékherében, átjutásukat az ondóvezetéken, valamint csökkenthetjük a helyes működésüket az ejakulátumban.
A megszakított közösülés során az ondó kilövellése előtt a hímvesszőt kihúzzák a hüvelyből. Ennek számos buktatója van, melyek közül legfőképp kiemelendőek, hogy az érintkezés során korábbi közösülés eredményeképpen, vagy korai magömlés formájában már kerülhetnek hímivarsejtek a hüvelybe, illetve annak környékére kerülő életképes spermiumok is feljuthatnak a méh üregébe, így a Pearl-index itt 8-38-as értéket mutat.
A gumióvszer használata során a korábban említett példák miatt a PI szerinti biztonság 3-28.
Ez a cikk is érdeklheti Önt Technikák a korai magömlés elkerülésére
Férfi fogamzásgátlás műtéti megoldása
A férfiaknál alkalmazott műtéti megoldás lényege a hímivarsejtek mellékherétől az ondóhólyagokig terjedő transzportjának az akadályoztatása. Ma már ez helyi érzéstelenítésben elvégezhető. Két apró metszés a herezacskó két oldalán, majd felkeressük az ondóvezetéket, két lekötés között átvágjuk.
A biztonsága majdnem a szájon át szedhető női fogamzásgátlókéval egyezik meg (PI=0,3-6), hátránya nem ebből ered.
Szigorúan meghatározott jogi útja van a műtét elvégzésének (40 év feletti életkor, 3 gyermek), mivel a beavatkozás nehezen, csak megfelelő operációs mikroszkóppal fordítható vissza, és akkor is csak 50%-os a sikeres spontán megtermékenyítés esélye.
Műtét után 12 hétig védekezés nélküli együttlét nem javasolt, és csak az ezt az időtartamot követő spermavizsgálat jelentheti ki a műtét sikerességét. A beavatkozás önköltséges, tehát TB által nem támogatott, kivéve, ha a partner orvosi igazolással rendelkezik az egyéb fogamzásgátló módszerek alkalmazhatatlanságáról, és bármelyik félnél bőrgyógyász által igazolt allergia áll fenn a gumióvszer alkotóival szemben.
Ezt olvasta már? Vasectomia - Az ondóvezeték elkötése
Léteznek-e férfi fogamzásgátló tabletták?
A férfiak által szedhető gyógyszerek még mindig kísérleti stádiumban vannak káros mellékhatások, drága és bonyolult alkalmazásuk miatt. Kutatások folyamatosan zajlanak szerte a világban, mivel az igény adott ezek után a szerek után. Hazánkban törzskönyvezett szájon át szedhető férfi fogamzásgátló gyógyszer jelenleg nem áll rendelkezésre.
Természetesen a fent említett egyes módszerek kombinációival a hatékonyság növelhető, és így a Pearl-index csökkenthető.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus