Fogamzásgátló tabletta és elhízás - Mi az igazság?
Ma a nők már több módszer közül választhatnak, ha nem akarnak teherbe esni. Ezek közül a legbiztonságosabb módszerek egyike a fogamzásgátló tabletta. Európában 1961 óta vannak forgalomban ilyen készítmények.
Kezdetben még, a maihoz viszonyítva, nagyon nagy mennyiségű női hormont tartalmaztak ezek a gyógyszerek, de a gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően ma már kevesebb és „szelídebb” hormonokat használnak a gyógyszergyártók.
Ez is ugyanolyan biztonságos fogamzásgátlást tesz lehetővé, a mellékhatások csökkenése mellett. Az egyik leggyakrabban említett mellékhatás a hízás. A fogamzásgátlót szedő nők gyakran mondják azt, hogy a tablettától híztak el. Ezt a mellékhatást kutatók is vizsgálták, hogy mi is az igazság.
A fogamzásgátlók hormontartalmának hatásai
Kiderült, hogy a tablettát szedő, és nem szedő nők között az évek előrehaladtával nem volt jelentős különbség az elhízás kialakulásának szempontjából. A fogamzásgátló tabletták hormontartalma valóban okozhat 1-2 kg testsúlynövekedést azzal, hogy a női hormonok visszatartják a vizet a szervezetben, bár a legmodernebb készítményekre már ez sem jellemző. Ez azonban nem valódi hízás, és a tablettaszedési szünetekben a felhalmozott folyadék kiürül a szervezetből.
Az életkor előrehaladtával az étvágy változatlan marad, de sajnos összetett élettani hatásoknak köszönhetően a nők hízni kezdenek, amennyiben nem változtatnak az étkezési szokásaikon, vagy nem növelik a testmozgás mennyiségét. Emellett egyes nők esetében a tabletták étvágyjavulást is okozhatnak.
Fontos annak tudatosítása, hogy csak az az étel hizlal, amit megeszünk. Ha a hormonális fogamzásgátlást alkalmazó nő odafigyel az étkezésére, kiegyensúlyozott, vegyes étrendet tart, és rendszeresen mozog, nem fog elhízni.
Ez még inkább igaz a modern készítményeket használókra. Ez a kis odafigyelés pedig megéri, hogy biztonságban érezzék magukat a nők, emellett csinosak és egészségesek maradjanak.
Pearl-index: fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása |
A 100 nőnél egy évig alkalmazott módszer, illetve a módszer használatának egy éve alatt terhessé vált nők száma. (Forrás: szexualpszichologia.hu)
|
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, endokrinológus