Amit a fogamzásgátlásról tudni kell
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
A téma cikkei |
3/1 Amit a fogamzásgátlásról tudni kell 3/2 Fogamzásgátló módszerek, amik orvosi kontroll mellett használhatók 3/3 Fogamzásgátló módszerek, amikhez nincs szükség orvosi közreműködésre |
Optimális esetben a terhesség a pár számára legmegfelelőbb időpontban következik be. Ez azt is jelenti, hogy a gyermekvállalás előtti időszakban, valamint a tervezett gyermekek megszületése után gondoskodni kell a teherbeesés elkerüléséről.
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye. Fontos szempont a nő életkora, esetleges (nem nőgyógyászati jellegű) betegségei, hogy van-e már gyermeke. Nem elhanyagolható ugyanakkor az alkalmazott módszer költségvonzata, valamint a mellékhatások, és fontosak a kényelmi szempontok is.
Egy adott fogamzásgátló eljárás hatékonyságának megítélésére használható a Pearl-index (lásd a mellékelt táblázatot). A számok azt jelentik, hogy adott fogamzásgátló módszer alkalmazása mellett egy év alatt száz nő közül hány esik teherbe.
Pearl-index: fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása |
A 100 nőnél egy évig alkalmazott módszer, illetve a módszer használatának egy éve alatt terhessé vált nők száma. (Forrás: szexualpszichologia.hu)
|
Ahhoz, hogy bármelyik fogamzásgátló eljárás lényegét megérthessük, fontos a női nemi ciklus ismerete.
A női nemi ciklus
A petesejtek érése a serdülőkortól a változó korig havonta megy végbe. Egyszerre több éretlen petesejt indul növekedésnek, fejlődésnek, azonban csak egy kiválasztott sejt jut el a teljesen érett állapotba. Az érés több szakaszon keresztül megy végbe és egy FSH, valamint egy LH nevű, az agyalapi mirigy által termelt hormon szabályozza.
Tudta? A petesejtek korai alakjai már néhány hetes leány magzatok petefészkében is kimutathatók. Ezek száma a születés időszakára jelentősen lecsökken, azonban még így is körülbelül egymillió csírasejt marad. A nemi érés idejére további csökkenés megy végbe.
A normális esetben 28 napos nemi ciklus első felében az ösztrogén a domináns hormon, amit a petesejtet körülvevő ún. tüsző sejtjei termelnek. Az ösztrogénnek szerepe van többek között a nemi szervek terhességre való felkészítésében. A ciklus első felében lezajló bonyolult hormonhatások eredményeképpen megérik a petesejt és kiszabadul a tüszőből, innen pedig a petevezetőbe jut. A petesejt helyén a petefészekben kialakul a sárgatest, ami egy időszakos hormontermelő szerv. Fő hormonja a progeszteron, aminek fontos szerep jut a méhnyálkahártya embrió befogadására való felkészítésében és a terhesség fenntartásában.
Amennyiben a megtermékenyülés nem következik be, a következő ciklus kezdete előtt néhány nappal a sárgatest hormontermelése csökkenni kezd, a csökkent hormonszint pedig már nem képes a méhnyálkahártya fenntartására. Emiatt következik be a havi vérzés, vagyis a méhnyálkahártya lelökődése néhány napig tartó vérzés formájában.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos