Fogamzásgátlókat befolyásoló hatások: Alkohol, cigaretta és gyógyszerek

WEBBeteg
megjelent:

Rendszeres gyógyszerszedés esetén természetesen odafigyelünk rá, milyen mellékhatásokat okoz a készítmény: befolyásolja-e a koncentrálóképességet, számíthatunk-e testi tünetekre, szabad-e más gyógyszert bevenni mellette, milyen szabályok vonatkoznak az alkohol- és dohányfogyasztásra. Az alábbiakban arra kerestük a választ, mire kell ügyelni a fogamzásgátló tabletták esetén, ha alkoholt fogyasztunk, dohányzunk.

Az alkohol hatása a fogamzásgátló tablettákra

Az alkalmi alkoholfogyasztás nem befolyásolja a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát még abban az esetben sem, ha egyszeri, nagy mennyiségű adag kerül a szervezetbe – ilyenkor az alkohol hatására lelassul a készítményben lévő hormonok lebontása. A vérünkbe kerülő alkohol sem viselkedik másként a tabletta hatására, mint egyéb esetekben.

A készítmény nem emeli meg az alkoholszintet, ha tehát fogamzásgátló tabletta szedése mellett megiszunk egy pohár sört vagy bort, semmiféle fokozott hatást nem tapasztalunk. A fogamzásgátló készítmények egyes esetekben kicsit javíthatják is az alkoholtoleranciát, ami pedig azt jelenti, hogy még kevéssé árt meg az ital, mint alapesetben. A reakcióidők is javulnak a tabletta hatására. Azokban az esetekben léphet fel gond, amelyekben már meglévő betegséggel is számolni kell, ilyen lehet a máj, a gyomor- és bélrendszer alkoholos eredetű károsodása, például a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, a B-vitamin felszívódásának zavara.

Alkohol és gyógyszer

A legtöbb gyógyszer fogyasztása alatt szigorúan kerülni kell az alkoholt, mert egészen váratlan hatásokkal kell szembenéznünk. Van azonban néhány gyógyszercsoport, melyre nem jelentős, vagy nincs hatása az alkoholnak. Alkohol és gyógyszer

Mivel a tabletta szedése tovább súlyosbíthatja a problémát, komolyan mérlegelni kell, megéri-e a fogamzásgátló szedése, feltétlenül szükséges-e, vagy más módszerrel való védekezés javasolt. Amennyiben mégis a tabletta mellett dönt a beteg, úgy mindenképpen szükséges a folyamatos, gyakori, szoros orvosi ellenőrzés. Az alkoholhoz szokott szervezetben, egészen pontosan a májban azonban több olyan enzim termelődik, amely a fogamzásgátló hatóanyagait bontja le. Ezért a gyakori alkoholfogyasztók testében gyorsabban feldolgozásra kerül a tabletta, így hatása csökkenhet. Ennek egyik jele a gyakori köztes vérzés lehet.

A dohányzás hatása a fogamzásgátló tablettákra

Megdöbbentő adat, de egy dán felmérés szerint a 16-20 éves korosztályban a lányok 47 százaléka fogamzásgátló tablettát szed, közülük 50 százalék pedig dohányzik is. Ez a szokás nem csupán a tinédzserekre jellemző, hanem a felnőtt nőkre is. A dohányzás és a fogamzásgátló tabletta veszélyes együttes, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye ilyen feltételek mellett nagyon magas. A kockázat a kor előrehaladtával egyre nő, de nem csupán az idősebb kor, hanem a dohányzás mennyisége és a tabletta hormontartalma is befolyásoló tényező.

A nikotin egészségkárosító hatásai magukban is rendkívül nagy veszélyt jelentenek:

  • összehúzódnak az erek
  • nő a vér koleszterinszintje
  • az érelmeszesedés leküzdésében fontos szerepet játszik a magas denzitású koleszterin, ennek szintje drasztikusan csökken a dohányosok szervezetében
  • befolyásolja a vérsűrűséget, -viszkozitást, a véralvadást gátolja
  • az aszkorbinsav, azaz a C-vitamin mennyisége kisebb lesz a szervezetben, pedig védő hatása rendkívül fontos az egészséges élethez
  • a szívizomsejtek kevesebb oxigénhez jutnak, mert a test a cigarettázás alatt szén-monoxidot vesz magához.

A tabletta előnyös hatásait a dohányzás kioltja, a negatív mellékhatásokat pedig felerősíti. Nagy létszámú betegcsoportokkal, hosszú időn, 10-20 éven keresztül vizsgálták a fogamzásgátló és a dohányzás együttes hatását, és az eredmények azt mutatják, hogy az erős dohányos tablettaszedők, főként a 35 év fölöttiek esetében vészesen nő a szívinfarktus és az agyvérzés kockázata.

A kevesebbet dohányzók sem érezhetik biztonságban magukat, a napi tíz, vagy annál kevesebb szálat elszívók is 3,5-ször nagyobb eséllyel szenvednek szívinfarktust vagy agyvérzést, mint azok, akik soha nem gyújtanak rá. Az erős dohányosok esetében ez az érték 20-ra ugrik. A vérnyomás megemelkedésének szintén nagyobb az esélye a fogamzásgátló tablettát szedő dohányosok körében.

A kor előrehaladtával a kockázat egyre nagyobb, a 35 év fölötti tablettaszedő, dohányos nők tartoznak a legveszélyeztetettebb csoportba. A szív- és érrendszeri betegségek azoknál a pácienseknél jelentkeznek a leggyakrabban, akik magas ösztrogéntartalmú (tüszőhormon), illetve régi típusú progesztagéntartalmú (sárgatesthormon) tablettát szednek. A rendszeres és hosszú ideig tartó súlyos nikotinélvezet akkor is mellékhatásokkal jár, ha a nő nem él mellette fogamzásgátló tablettával. A jól ismert, dohányzás okozta betegségek mellett a sok cigarettát szívóknál nem ritka a rendellenes havi vérzés, a rendszertelen menzesz, a fájdalmas, görcsölő kísérő tünetek. Mivel a vérben kevesebb az ösztogén, kisebb lesz a csontsűrűség, így megnő a csontritkulás kialakulásának kockázata.

A dohányzás a fogamzásra is hatással van, akik rabjai ennek a szenvedélynek, nehezebben lesznek terhesek. Amennyiben mégis sikerül, a magzatot érezhetik veszélyben, hiszen fejlődését egyértelműen és súlyosan károsítja a dohányzás. Az orvosok mai tudása és javaslata szerint tehát nem javallott a cigaretta és a fogamzásgátló tabletta együttes használata. A 35 évnél fiatalabb dohányos nőknek csak kis hormontartalmú tablettát szabad felírni, az ennél idősebb korosztálynak pedig egyáltalán nem ajánlott ilyen jellegű hormontartalmú készítmény szedése.

Fogamzásgátló tabletta és elhízás

Kezdetben még, a maihoz viszonyítva, nagyon nagy mennyiségű női hormont tartalmaztak a fogamzásgátló gyógyszerek, de a gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően ma már kevesebb és „szelídebb” hormonokat használnak a gyógyszergyártók. Ez is ugyanolyan biztonságos fogamzásgátlást tesz lehetővé, a mellékhatások csökkenése mellett. Fogamzásgátló tabletta és elhízás

Egyéb gyógyszerek hatása a fogamzásgátló tablettákra

A fogamzásgátló tabletták hatását csökkenheti más gyógyszerek együttes használata. A fogamzásgátló hatóanyagai, a tüsző- és a sárgatesthormon lebontásáért a máj, egészen pontosan az itt termelődő fehérjetermészetű anyagok, enzimek felelősek. Mivel bizonyos gyógyszerek növelik ezen enzimek termelődését, a tabletta hatóanyagai gyorsabban távoznak, így hatásuk sérül. A tartós antibiotikum-használat a hormonok felszívódásban kelthet zavart.

Ezek mellett a hatások mellett a tabletta kevéssé megbízhatóvá válik, erre minden esetbe figyelni kell. Amennyiben tabletta és másik gyógyszer szedése esetén hirtelen közti vérzés lép fel, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni. Bármely gyógyszer esetén ügyelni kell az esetleges kölcsönhatásra, de a legtöbb esetben az alábbi készítmények okozzák a problémát.

Az antibiotikumok, például az ampicillin, a griseofulvin, melyet a gombás bőrbetegségek ellen használnak. Az epilepszia kezelésére használt szerek, bizonyos nyugtatók, altatók is csökkenthetik a fogamzásgátlók hatását.

Antibiotikum és fogamzásgátló

Az antibiotikumok alkalmazása csökkenti a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát, rendszertelen vérzés és az esetek körülbelül 5 százalékban nemkívánt terhesség is létrejöhet. Antibiotikum és fogamzásgátló

A fenilbutazon egy ízületi betegségnél alkalmazott gyulladásgátló, mely szintén negatívan befolyásolhatja a hormontartalmú készítmények működését. Mielőtt a tabletta szedése mellett dönt orvos és beteg, konzultálni kell az egyéb használt gyógyszerekről. Így kiderül, szedhető-e együtt a két készítmény. Amennyiben nem kell rendszeresen szedni a másik gyógyszer, nem muszáj abbahagyni a fogamzásgátló tabletta szedését.

Ha ismert a kölcsönhatás, kiegészítő fogamzásgátlást kell alkalmazni a gyógyszer szedése alatt, majd utána még hét napig. Ez nem hormonális módszer lehet, óvszer vagy pesszárium, de a naptártechnika és a hőmérsékletmérés nem javasolt, mivel nem eléggé biztonságos.

Amennyiben a másik gyógyszert épp akkor kellene abbahagyni, amikor elérkezik a fogamzásgátló tabletta szedésének hét napos szünete, nem szabad azt megtartani, hanem folytatni kell.

A második csomag beszedése után jön el a következő szünet ideje, a vérzés ekkor jelentkezik majd. Cukorbetegség esetén ügyelni kell - különösen fiatal betegeknél - a napi inzulinszükséglet megváltozására. Lehetséges, hogy más adagban lesz szükség a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerekre. Ilyen esetekben a rendszeres orvosi vizsgálat feltétlenül szükséges.

Pearl-index: fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása

A 100 nőnél egy évig alkalmazott módszer, illetve a módszer használatának egy éve alatt terhessé vált nők száma. (Forrás: szexualpszichologia.hu)
  • Nincs fogamzásgátlás - 85
  • Megszakításos védekezés - 35
  • Naptár-módszer - 14-40
  • Spermicidek - 5-20
  • Méhszájsapka - 7-11
  • Óvszer használata - 3-4
  • Női óvszer - 1-5
  • Pesszárium spermiciddel - 2-3
  • Hőmérőzés - 0.5-3
  • Injekció - 0.03-2
  • Hormonális IUD - 0.05-0.1
  • Fogamzásgátló tabletta 0.1-0.5
  • Sterilizáció - 0.1-0.3
  • Implantátum - 0

(WEBBeteg, lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Tekse István

Dr. Tekse István

Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen