A száj szervezetünk kapuja - Kutatás
Miután megmossuk a fogunkat, alig koppan a fogkefe a pohár alján, máris újra megkezdődik a lepedék képződése.
Yiping W. Han, a Case Western Reserve Egyetem parodontológus professzora szerint, lepedékképződés fő oka, az egyik legnagyobb számban, és legmakacsabban kitartó szájbaktérium, a Fusobacterium nucleatum. A professzor kimutatta, hogy a baktérium nem csak a fogak és a fogíny fertőzéseit segíti elő, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a betegségek és a fertőzések, az egész testben elterjedjenek.
Han kutatási eredményeit, a kiadás előtt álló Oral Microbial Communities: Genomic Inquiry and Interspecies Communication című, Paul E. Kolenbrander szerkesztésében készült könyvében teszi közzé.
Az egyik leggyakrabban előforduló betegség, a gingivitisz (fogínygyulladás), amelynek egyik fő kóroka az F. nucleatum által serkentett lepedékképződés. A baktérium jelenléte, legalább két faktorral növelheti a gingivitisz fertőzési arányát.
A károsodás azonban nem korlátozódik a szájüregre. Az F. nucleatum, a véráramba jutva más szerveket is megtámadhat. A baktérium a szájbetegségek révén a véráramba jutva, terhességi szövődményeket, köztük vetélést, koraszülést és halva születést okozhat. A baktériumok a magzatvízben szaporodnak el, ami olyan gyulladásos választ vált ki, amely károsítja a magzatot. Ez a baktérium található meg a tüdő, máj, lép, vér, hasi, és szülész-nőgyógyászati tályogok, és fertőzések esetében is.
Szájüregi fertőzés során, a baktériumok száma akár tízezerszeresére nőhet, így az egyik uralkodó anaerob fajtává válik a betegség helyén. A szájüregben nem véletlenszerűen zajlik a kolonizáció. A baktériumok jól szervezetten, előre megjósolható sorrendben telepednek meg. Először az első baktériumfajta, aztán a második telepedik meg, és így tovább az F. nucleatum kolonizációjáig. Ezt a folyamatot segíti elő egy biofilm kialakulása is, amely segít a baktériumkolóniák megtapadását a fogak felszínén.
A megtapadás folyamatának, és a baktériumok kötődésének megismerése révén, hatékonyabb gyógyszereket lehet majd kifejleszteni. Han szerint addig is az a legfontosabb, hogy mindenki mosson fogat, használjon fogselymet, és rendszeresen járjon fogorvoshoz.
A savanyú dolgok éppolyan károsak, mint az édesség |
Köztudott, hogy fogainknak szerepük van a rágásban, a mosolygásban, a beszédhangok képzésében. Lehet, hogy eddig nem tudott mindent a fogsoráról? Tények és tévhitek a fogakról |
Medipress