Gyökérkezelés - Mikor szükséges?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A gyökérkezelés célja mindig az olyan fogak megmentése, melyek pulpája már elhalt. A fog belsejének, azaz a pulpának az elhalását többnyire pulpitisz vagy egy mélyen lévő szuvasodás, ritkább esetben valamilyen sérülés (erős ütés) okozza.

Néhány éve ilyen probléma esetén a fogakat kihúzták. Ma azonban gyökérkezeléssel olyan fogak is megmenthetők, melyeket egyébként el kellene távolítani.

A gyökérkezelést helyi érzéstelenítésben végzik. A fogorvos először egy járatot fúr a fogba, hogy elérje a foggyökércsatornát, amiből eltávolítja a pulpát és a fogidegeket. Ezután kitisztítja a gyökércsatornát, és egy töméssel tartósan lezárja azt. A gyökérkezelés nagy odafigyelést és pontosságot igénylő eljárás. Ha a pulpa részei bennmaradnak, vagy ha a gyökércsatornát nem tisztítják meg rendesen, genny képződhet, ami a környező fogakat károsíthatja, és fekély kialakulásához is vezethet. A kezeletlenül hagyott, de gyökérkezelést igénylő fogak esetében is hasonló problémák merülhetnek fel.

A gyökérkezelt fog idővel sötét elszíneződést kap. Ezért kozmetikai szempontból később ajánlott elgondolkodni fogkorona felhelyezésén.

Gyökérkezelés

Meddig maradhat meg a gyökérkezelt fog?

A gyökérkezelt fogak helyes ápolás mellett egész életen át megmaradhatnak. Mivel a gyökérkezelt fog is szuvasodhat, elengedhetetlen a megfelelő szájápolás és a rendszeres fogászati ellenőrzés a további problémák elkerülése végett.

Mivel a gyökérkezelt fognak már nincs pulpája, ami életben tudná tartani, az ilyen fog törékeny lehet. Ez a tény fontos szerepet játszik annak eldöntésében, hogy gyökérkezelés után a fogat betömjék vagy koronát helyezzenek rá.

A legmegbízhatóbb módszer a gyökérkezelés sikerességének vagy sikertelenségének megállapítására a kezelés előtti és utáni röntgenfelvétel összehasonlítása.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
Gesundezaehne24.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Volom András, esztétikai fogorvos és Dr. Volomné, Varga Marianna, klinikai nyelvész, myofunkcionális szaktanácsadó
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Zuglói Fogászati Központ

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő