A fogselyem helyes használata

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A fogselyem helyes használata a szájhigiénia fontos része, ugyanis ez a kis eszköz kiválóan alkalmas a fogközök tisztítására, emellett eltávolítja a fogíny széléhez tapadt ételmaradékokat és lepedéket is.

Hogyan válasszunk fogselymet? Milyen típusok vannak?

Anyag: A fogselymek általában nylonból (poliamid) vagy PTFE-ből (teflon) készülnek.

A nylon fogselyem lehet rugalmas és nem rugalmas is, legtöbbjük különböző ízesítésű változatban kapható. Hátránya, hogy mivel sok kis nylonszálból áll, könnyen szétfoszlik és kirojtozódik, de szabályos használat mellett ez általában nem jelent problémát.

Ezzel szemben az egyszálú PTFE-fogselyem vékonyabb, és így jobban alkalmas a nagyon szűk fogközök tisztítására.

Bevonat: A fogselyem lehet viasszal bevont, ami megkönnyíti a fogközökbe való bevezetését, viszont emiatt könnyebben lecsúszhat az ujjunkról, és a lepedéket sem tudja annyira hatékonyan eltávolítani, mint a viaszmentes változatok.

Keretbe fogva vagy szabadon: a keretbe fogott, nyéllel rendelkező fogselyem ugyan gyorsan bevezethető a fogközökbe, de ugyanez a hátránya is: a feszes szál könnyen megsértheti a fogínyt. A keret nélküli, tehát dobozában feltekert fogselymek esetében ennek kisebb a kockázata.

A szál alakja: a hengeres alakú fogselyem könnyebben és hatékonyabban távolítja el a lepedéket. Viszont azok esetében, akiknek torlódtak a fogai, a szűk foközökbe nehezebb bejuttatni, így nekik jobban megfelel a lapos szálú verzió, de csak akkor, ha nem sérti fel az ínyt.

Superfloss: ez egy új fejlesztés, melyet kifejezetten a fogszabályzót viselők, a fogpótlással, illetve a nagy fogközökkel rendelkezők számára alakítottak ki. 3 részből áll: egy megerősített végből, ami a bevezetést könnyíti, egy szivacsos részből és hagyományos fogselyemből.

Azok számára, akik nagy fogközökkel rendelkeznek, nem a hagyományos fogselyem a legideálisabb választás, ők inkább vagy az említett superflosst, vagy fogköztisztító kefét használjanak.

Mikor ne használjunk fogselymet?

Kerüljük a fogselyem használatát fogínyvérzés, ínygyulladás esetén. Viszont ebben az esetben mielőbbb forduljunk fogorvoshoz!

Mi a teendő, ha éppen a fogselymezéstől kezd vérezni a fogínye?

A fogközök tisztítása fontos, hiszen vannak olyan helyek, amiket a hagyományos fogkefével nem lehet könnyen elérni, és így ott megtapadhat a lepedék. Ugyanakkor, ha már többféle fogselymet kipróbált, kifejezetten érzékeny fogínyre kifejlesztett változatokat is, helyesen használja a fogselymet, és mégis fogínyvérzést tapasztal közben, forduljon fogorvosához és kérje tanácsát. Az említett probléma leginkáb azoknál fordulhat elő, akiknek nagyon szorosan állnak a fogaik egymás mellett, és emiatt már a fogselyem bevezetése is igen nehézkes. Előfordulhat, hogy ebben az esetben fogorvosa a fogselyem rendszeres használata helyett annak inkább csak szükség szerinti alkalmazását javasolja majd (pl. ha érezhetően ételmaradék szorult a fogak közé), esetleg gyakoribb alkoholmentes szájöblögető oldattal történő öblögetést, természetesen a rendszeres és alapos fogmosás mellett. Ugyanis a fogíny állandó megsértése gyulladáshoz vezethet, ami mindeképpen kerülendő. Ne adjuk azonban fel elsőre, mert az ideális mégiscsak a fogselyem rendszeres használata lenne, probáljunk ki több típust, legyünk nagyon óvatosak a használata közben, és türelmesek!

Hol szerezhetjük be a fogselymet?

Fogselymet patikákban és drogériákban is vásárolhatunk, de a szupermarketek polcain is megtalálhatók.

Hogyan alkalmazza helyesen a fogselymet?

Ha Ön még sosem használt fogselymet, a legjobb, ha előbb kikéri fogorvosa tanácsát a helyes alkalmazást illetően.

Akár minden fogmosás alkalmával, de legalább naponta egyszer használja a fogselymet a fogközök tisztítására.

A fogselymet mindig fogmosás előtt használja.

Egyszerre 30-40 cm-es darabot vágjon le a fogselyemből a dobozon lévő fémfül segítségével, a két végét csavarja a két mutató- vagy a középső óujjai köré úgy, hogy egy kb. 3-5 cm-es rész maradjon szabadon a két ujja között. Ezután a fogselymet a fogfelszínre feszítve óvatosan vezesse be a fogközbe, majd háromszor-ötször oda-vissza mozgatva húzza ki. Közben legyen óvatos, nehogy megsértse fogínyét. Ismételje meg a mozdulatokat minden fogköznél, de minden fogköz után tekerje fel egyik ujjára a fogselyem már felhasznált részét, hogy minden fogköz tisztítására tiszta fogselymet használhasson.

Ha eleinte nehézkesen megy a fogselyem használata, akkor se adja fel, egy kis gyakorlás után egyre jobban fogja tudni alkalmazni. Ha nem boldogul a fogselyem használatával, kérjen tanácsot fogorvosától.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Gesundezaehne24.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Szentpáli Szilvia, fogorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő