Fogápolás időskorban
Az életkor önmagában nem meghatározó vagy kizárólagos tényező a szájhigiéniával kapcsolatban, noha bizonyos betegségek, mint a kéz és ujjak ízületi gyulladása, nehezíti a fogmosást és fogselyemhasználatot. Bizonyos gyógyszerek is befolyásolhatják a szájüreg egészségét.
Az életkor előrehaladtával egyre több orális problémával kell szembenézni.
- Elsötétült fogak – Ennek fő oka a dentin – csontszerű szövet, mely a fogzománc alapjául szolgál – állapotában bekövetkező változások, és a fogelszíneződést okozó ételek és italok fogyasztása.
- Szájszárazság – A szájszárazság oka a csökkent nyáltermelődés, mely lehet a fejre és/vagy nyakra irányuló sugárterápia, bizonyos betegségek (pl. Sjögren-szindróma) és gyógyszerek mellékhatása.
- Csökkent ízérzékelés – Noha az életkor előrehaladtával csökken az ízérzékelés, ezt okozhatják betegségek, gyógyszerek és a protézis is.
- Foggyökérkopás – Legtöbbször a fogszuvasodásért felelős savak ártó hatása miatt alakul ki, mely megnő az íny visszahúzódásával.
- Fogínybetegségek – A lepedék, a fogak között maradt ételdarabkák, a dohányzás, a rossz szabású hidak, a protézis, a rossz táplálkozás és bizonyos betegségek (pl. vérszegénység, rák, cukorbetegség) fogínybetegségeket okoznak, mely különösen idősebbeknél okoz komoly gondokat.
- Fogvesztés – Egyik leggyakoribb oka az ínybetegség.
- Egyenetlen állkapocs – Legfőbb oka a fogvesztés.
- Sztomatitisz – A rosszul illeszkedő műfogsor, rossz szájhigiénia, vagy a Candida albicans gomba okozza a fogsor alatti szövetek gyulladását.
Szájhigiéniai tippek
A napi fogmosás és fogselyemhasználat alapvető fontosságú a megfelelő szájhigiénia érdekében. A lepedék időskorban gyorsabban rakódhat le, különösen, ha elhanyagolja a szájhigiéniát, ami fogszuvasodáshoz, ínybetegségekhez vezet.
Fontos, hogy naponta legalább kétszer mosson fogat, és egyszer használjon fogselymet, illetve hogy rendszeresen keresse fel orvosát tisztítás és átvizsgálás céljából.
Mire számítson a fogorvosnál?
Idősebbeknél nem csak az állapotfelmérés, de a megelőző fogászati beavatkozások anamnézise is fontos. Az orvos az alábbi kérdéseket teheti fel:
- A legutolsó fogászati látogatás időpontja és annak oka?
- Tapasztalt-e változást a szájban?
- Észrevett-e laza vagy érzékeny fogat?
- Van-e bármilyen nehézsége a rágással, nyeléssel, ízérzékeléssel?
- Érez-e fájdalmat, vérzést a szájban?
- Észrevett-e bármilyen csomót, duzzanatot a szájban?
A vizsgálat során a fogorvos ellenőrzi az arcot és nyakat (bőr elszíneződése, sebek), a harapást, az állkapcsot, a nyirokcsomókat és nyálmirigyeket (duzzanat és csomók jeleit keresi), a nyelvet, szájpadlást, fogínyt (fertőzés vagy szájüregi rák tünetit keresve), illetve a fogak állapotát.
Amennyiben fogpótlást visel, az orvos azt is meg fogja kérdezni, mikor viseli azt, illetve mikor veszi ki (ha kivehető). Megnézi, okoz-e irritációt vagy problémát azon a területen, ahol a szájjal érintkezik, illetve átnézi azt, hogy nincs-e megsérülve.
(WEBBeteg - Cs. K., fordító; lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)