Hogy néz ki a térképnyelv és mivel enyhíthetők a panaszok?
A térképnyelv (lingua geographica) a nyelv felületének jóindulatú, gyulladásos elváltozása. Sima, piros foltok alakulhatnak ki, amelyeket fehér szegély vesz körül. Jellegzetes égő érzés és bizonyos ételekkel szembeni érzékenység kíséri.
A térképnyelv tünetei
A nyelven vörös, ovális kidudorodó szigetek láthatók fehéres szegéllyel. A nyelvszemölcsök megnagyobbodott piros pontok formájában láthatók, elszarusodás is megfigyelhető. Sok esetben először az égő érzés jelentkezik, és bizonyos ételekkel (csípőssel, forróval, és savanyúval) szembeni érzékenység, a látható tünetek csak ezután alakulnak ki.
Komplikációt jelenthet, hogy a nyelv egyenetlenségei miatt a baktériumok és gombák könnyebben meg tudnak telepedni, el tudnak szaporodni, és fertőzéseket okozhatnak.
Mi okozza a térképnyelvet?
A térképnyelv keletkezésének magyarázatára számos hipotézis született, de a valódi okát nem ismerjük. Valószínűleg egy örökletes elváltozásról van szó. Sokak szerint a térképnyelv nem betegség, csak egy normál változata a nyelvnek, és ennek megfelelően kezelést sem igényel. A térképnyelv nem fertőző, tehát senkitől sem lehet elkapni semmilyen módon. Annyi bizonyos, hogy egyes élelmiszereknek (lásd fentebb!) fontos szerepe van a betegség lefutásában. A panaszok sokszor a kor előrehaladtával enyhülnek.
Rizikófaktorok
Az öröklés központi szerepet játszik a térképnyelv kialakulásában. Negatív hatással vannak rá a pszichoszomatikus tényezők. A panaszokat súlyosbítja az érzelmi stressz. A térképnyelv kialakulhat terhesség alatt is, szülés után azonban többnyire megszűnnek a panaszok.
Minek a tünete lehet a lepedékes nyelv? |
A nyelv felszínén jelentkező fehér színű, letörölhető elváltozás minden esetben valamilyen egészségügyi problémára utal. Egyes esetekben kisebb életmódváltással is megelőzhető kialakulása, máskor komolyabb veleszületett vagy szerzett betegség áll a háttérben. Minek a tünete lehet a lepedékes nyelv? |
Kezelés
Nem gyógyszeres kezelés
Az ingerlő csípős és savas ételek elkerülésével jelentős javulás érhető el. Ezek mellett kerülendő még a mogyoró és egyéb diófélék, az érett sajtok (parmezán, feta), a vörösbor, az alkoholos italok, a kolbász, a csípős fűszerek (chili, borsok, gyömbér), a fokhagyma, a nyers hagyma, a citromlé, a narancslé, a savas gyümölcsök (ananász), az ecet, a paradicsom, a csípős fogkrémek és öblögetők.
Nagyon fontos a rendszeres és megfelelő fog- és szájápolás. Segíthetnek a stresszoldó gyakorlatok, valamint jótékony hatású a jegelés, és az összehúzó hatású fekete tea fogyasztása.
Gyógyszeres terápia
Rendszerint nincs szükség gyógyszeres kezelésre, de ha mégis, segíthetnek a fájdalomcsillapítók, a gyulladáscsökkentők és az antihisztamint tartalmazó szerek.
Ez is érdekelheti A nyelv betegségei
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; ziv.at, onmeda.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos