A fogköztisztító fogkefe valóban hasznos?
A fogköztisztító kefe feje kicsi, a nyéllel többnyire 90 fokos szöget zár be, többféle változatban kapható. De valóban szükség van rá a mindennapi fogápoláshoz vagy csak bizonyos esetekben ajánlott alkalmazni?
Egy normál fogkefével nehezen érhetők el a fogak közötti hézagok. A fogköztisztító kefével azonban közvetlenül tisztíthatóak a hagyományos fogkefével nem hozzáférhető részek is. Az ergonómikus forma révén a hajlított fejjel a fogak oldala is megmosható. Különösen azoknak ajánlott a használata, akik például szorosan illeszkedő fogaik miatt hajlamosak a fogak érintkező felületeinél kialakuló fogszuvasodásra.
Ám a fogköztisztító kefe csak akkor alkalmazható, ha legalább egy minimális távolság van az egyes fogak között, mert szorosan összeérő, esetleg egymást részben fedő fogak esetében lehetetlen a használata. Ha a fogköztisztító kefe fájdalmat okoz, vagy használata közben vérzik a fogínye, ne alkalmazza!
Ajánlott és igen célszerű viszont alkalmazni az állandó fogszabályzó tisztítására, a fogakra rögzített elemek ugyanis a hagyományos fogkefével nem tisztíthatóak meg rendesen.
Mik az előnyei és hátrányai a fogselyemmel szemben?
Előnyök: sokkal egyszerűbb használni, mint a fogselymet, hasonlóan a hagyományos fogkeféhez egyszerűen kézbe kell venni, és oda-vissza mozgatni a fogközökben. Természetesen a fogselyem használata is megtanulható, de ennél jóval bonyolultabb, és ezért sokan nem szívesen használják.
Hátránya: a fogak és a fogíny közötti rés kb. 2-3 mm mély és csak 1 mm széles, könnyen el lehet képzelni, hogy egy ilyen kis helyre a fogkefe feje nem tud elérni. Ha valaki mégis megpróbálja, könnyen okozhat sérülést a fogínyén, ami így begyulladhat, és szabadra kerülhet a fognyak, ami nagy fájdalommal jár.
Helytelen használat mellett, ha valaki megpróbálja beerőltetni a résekbe a fogkefe fejét, a fogzománc kopását is okozhatja, így épp az ellenkező hatást érve el vele, mint ami a fogkefe használatának célja lenne; a fogak közt könnyebben kialakulhatnak szuvasodások.
Mindezek miatt nagyon fontos, hogy a páciens tisztában legyen a fogápolási eszköz előnyeivel és hátrányaival. Ha nem rendeltetésszerűen használja, komplikációk léphetnek fel.
Aki tisztában van mind az előnyökkel, mind a hátrányokkal, fogszabályzót visel vagy hajlamos a fogak közötti szuvasodásra, és nem torlódnak a fogai, bátran használhatja az eszközt, amely az említett esetekben igen hasznosnak bizonyul a fogak egészségének megőrzésében.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; portalderzahnmedizin.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos