Milyen fogtömést válasszunk?
Arany, kerámia, amalgám, műanyag. Ma már számos lehetőség közül választhat a fogorvoshoz forduló páciens. Az egyik szempont lehet az ár, de ennél sokkal fontosabb a tartósság, azaz hogy a tetszőleges fogtömést választva mikor lesz szükség újabb fogászati beavatkozásra.
A nem túl előrehaladott állapotban lévő fogszuvasodás (caries) kezelésének legjobb módja a fogtömés. Ha sokáig halogatja a szuvas fog kezelését, lehet, hogy már csak a foghúzás segít. Ha időben orvoshoz fordulunk, elég a fog szuvas részének eltávolítása, és a hiányzó rész, vagyis a lyuk töméssel történő pótlása.
Tudnivalók az amalgám tömésről |
Az amalgám összetevői közül a legnagyobb vitákat kétség kívül a higany alkalmazása váltotta és váltja ki napjainkban is. Egyes elméletek szerint a higany folyamatosan oldódik a tömésekből, így akár évekkel később is jelentkezhetnek a higanymérgezés tünetei. Bővebben az amalgám tömésről |
Ha nem tudjuk, melyik a legjobb választás, kérjünk tanácsot a fogorvostól! Az árnál sokkal fontosabb kérdés az, hogy mennyi ideig tart ki a tömés, mennyire ellenálló anyagból készül, és az esztétikai szempontok sem utolsók. A kerámia-, az amalgám-, az arany- és a műanyagtömés tartóssága eltérő.
1. Amalgám
Az amalgámot körülbelül 150 éve alkalmazzák fogtömésként. 10 éves élettartamával igencsak tartósnak mondható, ám egészségre gyakorolt hatásai vitatottak. Az amalgám 50%-át kitevő higany bizonyos körülmények között káros hatással lehet az egészségre. Az amalgámtömés előnye, hogy ingyenes.
2. Kompozit és cement
A kompozit-cement keverék, amit kompomernek is neveznek, átlagosan kettő-öt évig tart ki.
3. Arany
Az arany a hátsó őrlőfogak töméseként jöhet szóba. Rendkívül hosszú életű, tartóssága 15 év. Hátránya, hogy az arany fogtömés ára igencsak borsos.
4. Kerámia
A kerámia tömés tartósságát tekintve az arany alternatívája. Nagy előnye a nemesfémmel szemben, hogy a frontfogak pótlására is alkalmazható, mivel külleme igazodik a fogak természetes színéhez. Tartóssága körülbelül 10 év. A szép mosolyt ez esetben is meg kell fizetni.
Az inlay-ekről ide kattintva olvashat
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; portalderzahmedizin.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos