Fogínygyulladás - Mi okozza és hogyan kezelhető?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Gingivitisznek nevezzük a fogíny akut vagy krónikus gyulladását. Az elnevezés tehát betegségek spektrumára utal, amelyek a fogínyt érintő különböző gyulladásos folyamatokkal járnak együtt.

A gingivitisz nagyon gyakori. A fogakon képződő lepedéket nyál, baktériumok anyagcseretermékei, ételmaradékok és mikroorganizmusok alkotják. A lepedék kialakulása az előfeltétele számos fogakat és fogínyt érintő betegségnek.

Miről ismerhető fel a gingivitisz?

Az íny kivörösödik, megduzzad, és mechanikai ingerekre vérzik, például fogmosáskor, vagy ha beleharap egy almába. A fogínygyulladásnak is vannak különböző stádiumai, lehet enyhe, vagy súlyos és különböző átmeneti stádiumú. Ha idejében elkezdik a kezelést, a teljes fogsor megőrizhető, a kiváltó tényező megszüntetésével a fogíny maradandó károsodások nélkül gyógyul.

Milyen formái vannak a gingivitisznek?

A kiváltó okoktól és tényezőktől függően a fogínygyulladás a következő formákban fordulhat elő:

Lepedék okozta gingivitisz

A fiatalok és felnőttek fogínyvérzésének többnyire ez az oka. Mivel kezdetben nem jár fájdalommal, a páciensek sokszor nem veszik észre, vagy a fogorvos fedezi fel a problémát.

A lepedékképződés oka a hiányzó, a hiányos vagy a nem megfelelő szájhigiénia, különösen, ha a hiányos fogápolás mellett valaki sok szénhidrátot fogyaszt, például cukrokat, banánt, édességeket, édesített üdítőitalokat.

Ha a gingivitiszt a hiányos fogápolás okozza, akkor többnyire fogszuvasodással is együtt jár.

Fogínygyulladást okozhatnak hormonok, gyógyszerek, ritkán genetikai oka is lehet, valamint szisztémás betegség is állhat a háttérben.

Szisztémás betegségek

A következő betegségek és körülmények okozhatnak fogínygyulladást:

Gyógyszerek, amelyek káros hatással lehetnek a fogíny egészségére:

  • Nifedipin, kalciumcsatorna blokkolók
  • Cyclosporin-A
  • Hydantoin, Phenytoin

Fogínygyulladást és fogínyvérzést okozhat egyoldalú táplálkozás, éhezés vagy vitaminhiány (például C-vitamin-hiány).

Egészséges fogíny/Beteg fogíny

Hogyan kezelhető a fogínygyulladás?

A biztos diagnózist követően (ha az orvos kizárta a parodontitiszt) a fogorvos először is eltávolítja a fogkövet. Bátran kérjen tanácsot a fogmosás helyes technikájával kapcsolatban! Ha a betegsége nem súlyos és betartja a szabályokat, a panaszok egy hónapon belül megszűnnek.

Ha a fogíny gyulladását gyógyszerek mellékhatása okozza, akkor beszélje meg orvosával, milyen más gyógyszerrel lehetne helyettesíteni a fogínygyulladást kiváltó szert.

Ha a fogínygyulladást a lepedék okozza, akkor nagyon jók a gyógyulás esélyei. A gingivális hiperplázia viszont néha operációt igényel.

Ha a gingivitisz kezeletlen marad vagy ha immungyengeség okozza a fogínygyulladást, parodontitisz is kialakulhat, ami a csontok bomlásával és fogínytasakok képződésével jár. Ez sajnos gyakran előfordul, mivel sokan nem mennek idejében orvoshoz, főleg a dohányosok vannak nagy veszélyben.

A legjobb, ha megelőzi a betegséget, rendszeres helyes fogápolással és félévenkénti fogászati ellenőrzéssel. A gingivitisz idejében megkezdett kezelésével a parodontitisz megelőzhető! A fogínygyulladás mindenképpen orvosi kezelést igényel, ez nem váltható ki házi gyógymódokkal, otthoni praktikákkal, viszont, amit emellett feltétlenül meg kell tennünk a gyógyulás érdekében, az az, hogy ügyelünk a szájhigiéniára, rendszeresen ápoljuk fogainkat és a gyulladás fennállta alatt használhatunk antibakteriális, szájfertőtlenítő hatású, alkoholmenetes öblögető oldatot.

Tovább Hogyan mossunk fogat?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító;
NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő