Hogyan tud segíteni a fogorvos az érzékeny fogakon?

szerző: Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos - Oxygen Medical
frissítve:

Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos a fogérzékenység kapcsán a megoldási lehetőségekről beszélt, azonbelül is elsősorban arról, hogy hogyan tud a problémán segíteni a fogorvos. Jó tanácsok fogérzékenység esetére.

Mit lehet tenni, ha érzékenyek a fogaink?

Mi az, amit mi magunk is megtehetünk?

  • Használjunk érzékeny fogakra való fogkrémet. Valaszunk a fogorvos által ajánlott márkák közül.
  • A fogkefe legyen puha sörtéjű és kerüljük a túl erős sikálást.
  • Használjunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét is a fogmosások előtt.
  • Ne használjunk fehérítő hatású fogkrémeket.
  • Járjunk rendszeresen fogorvosi kontrollra, panasz esetén pedig soron kívül is keressük fel fogorvosunkat!

Hogyan kezeli a problémát a fogorvos?

A fogorvosi ellenőrzés elengedhetetlen – különösen, ha az előzőekben felsorolt óvintézkedések ellenére is fennáll az érzékenység.

A fogaknál jelentkező fájdalom, érzékenység esetében nemcsak azért kell fogorvoshoz fordulni, mert azonnali segítséget nyújthat, de azért is, hogy eldönthesse, hogy a jelenség hátterében valóban fogérzékenység áll-e, esetleg szuvasodás vagy más, komolyabb betegségek.

A tüneti kezelés lényege, hogy a fogorvos helyileg próbálja megszüntetni az érzékenységet. Ennek érdekében enyhébb esetekben ajánlhat fogkrémeket, szájöblítőket, illetve segíthet a helyes fogmosási, fogápolási technika elsajátításában is.

Egyes esetekben segíthet az érintett terület fluoridgéllel való kezelése.

Erősebb vagy gyakran jelentkező fájdalomnál alkalmazhat magas fluoridtartalmú speciális lakkokat.

Megoldás lehet még az úgynevezett fogászati, fluoridos iontoforézis, amely 6 éves kor felett fogszuvasodás megelőzésére, felnőtteknél fogínysorvadás következtében szabaddá vált fognyaki felszínek érzékenységének megszüntetésére, valamint erősen érzékeny rágófelületek, szabaddá vált dentin kezelésére ajánlott.

Nagy kiterjedésű kopás vagy zománchiány esetén ezeket a területeket tömőanyaggal kell elszigetelni a külső, fájdalmat okozó ingerektől.

A fogkövet mindenképpen érdemes rendszeresen eltávolíttatni, hiszen a gondozatlanság benyomását kelti és szájszagot is okozhat. A jelenséghez általában fogínyvérzés és az íny vörössé, duzzadttá válása is társul, aminek következtében a fogak is érzékennyé válhatnak. Hazánkban a lakosság jelentős részénél megfigyelhető fogkő legfőbb veszélye a további baktériumok megtelepedése, amelyek végső soron fogágygyulladáshoz, csontpusztuláshoz és ezért a fogak kilazulásához, elvesztéséhez vezetnek.

A megoldás csakis szakértő fogorvosi eljárás lehet, amelynek keretében egy úgynevezett szónikus vagy ultrahangos depurátorral eltávolítják a fogköveket. Ez a műszer magas frekvenciájú rezgéseket bocsát ki, amely a fogak felszínén mozgatva széttöredezi a fogköveket.

Az íny alatti fogkövek, amelyek erősebben tapadnak a fogfelszínhez, speciális kézi műszerekkel, gyökérsimító eszközökkel távolíthatóak el. Ez a módszer már több időt vesz igénybe s általában helyi érzéstelenítésben történik.

A fogfelszínek esetleges egyenetlenségei eltüntethetők speciális paszták és kefék segítségével, sőt a legapróbb elszíneződések is felszámolhatók az intraorális homokfúvás alkalmazásával.

Mint említettük, a fogorvos felkeresése azért is nélkülözhetetlen, mert az is kiderülhet, hogy az érzékenység hátterében fogszuvasodás, repedt fog vagy megkopott tömés áll, ezeket természetesen kezelni kell. A kezdeti tünetek sokszor megegyeznek. Ha fogágybetegség rejlik a háttérben, megfelelő szakorvossal kell kezeltetni, ha traumás fogérintkezésekről van szó, azt fogszabályzással, tömésekkel, fogpótlásokkal szükséges megszüntetni.

Az érzékenyebb fogúaknak szükséges a féléves orvosi kontroll, és olyan kérdésekben is érdemes a fogorvosukkal konzultálniuk, mint például a fogfehérítéssel járó kockázatok.

(Oxygen Medical - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos)

Cikkajánló

Érzékeny fogak
Érzékeny fogak

Hogyan kezeli a problémát a fogorvos?

Immunrendszer-erősítés
Immunrendszer-erősítés

Mit tehetünk érte? (x)

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Galgóczi Natália, fogorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő