A reggelizés hiánya a fogak romlását okozza

MTI
megjelent:

A nem reggeliző gyerekek fogai lényegesen rosszabbak, reggeliző társaiknál, főleg akkor, ha utóbbiak sok tejterméket fogyasztanak - mutatta ki egy amerikai vizsgálat.

William R. Aimutis sokak figyelmét fölkeltő tanulmányát az International Dairy Journal közölte. A táplálkozástudomány szakértője a gyermekkori fogszuvasodás és a különböző ennivalók összefüggéseit foglalta össze és ennek alapján a fogak épségéhez szükséges ismereteket.

A kettő-négyéves amerikai gyerekek közül átlag minden ötödiknek van már lyukas foga, a 6-9 esztendősöknek a fele hordoz szájában szúvas fogakat és ez az arány a 15. életévben 60 százalékra nő. Magyarországi adatok szerint tízévenként a gyermek- és serdülőkori fogszuvasodás aránya megkétszereződik.

A dolgozat írója szerint a fogakat károsító táplálkozási szokások terjedése és a dohányzás következtében a szúvas fogak gyakorisága a jövőben még tovább növekszik. Ilyen szempontból a cukorral édesített üdítő italok jelentik a legnagyobb veszélyt. Ezek nem csak hizlalnak, hanem tönkreteszik a fogazatot is.

A cukros üdítők rontják a fogak ásványi anyag tartalmát és savas irányba eltolják a szájüreg, a nyál vegyértékét. A száj vegyértéke tejfogyasztás esetén soha nem csökken a kritikus 5,5 alá, mely a fogzománc kioldódásához vezetne.

A tejtermékek fontos anyagokat tartalmaznak

A fog zománcából a kor előrehaladásával vesznek az épségéhez szükséges anyagok: a kalcium, a foszfor, a tejben található fehérje és a vitaminok. Főleg a D-vitamin csökkenésének van nagy jelentősége.

A fogak egészsége érdekében alapvető szükség van a tej és tejtermékek rendszeres fogyasztására.

A szerző idézi azt a vizsgálatot, amely szerint a gyermekek főleg a reggelivel fogyasztanak tejet és tejtermékeket. Ezzel magyarázható, hogy a nem reggeliző gyerekek fogai lényegesen rosszabbak, lyukas fogaik pedig kezeletlenebbek, mint a reggelt étkezéssel kezdő gyermekcsoportban.

Az egészséges és szép gyerekfogsorhoz sok tejet kell inni, fontos a naponta legalább kétszeri fogmosás és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés - tanácsolja a szakember.

Kalcium és D-vitamin

A kalciummal kapcsolatban leginkább a csontok egészségére gondolunk, holott ez az ásványi anyag csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú. Alacsony kalcium szint memória zavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat is okozhat. A kalcium hiányának tünetei és veszélyei.>>

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Czibere Anikó, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő