Nagyobb a fogvesztés kockázata a dohányzó, menopauza után lévő nőknél
A menopauza után lévő, erős dohányos nőknél jóval nagyobb a kockázata a fogvesztésnek, mint azon társaiknál, akik sohasem cigarettáztak - állapították meg a Buffalo Egyetem (UB) kutatói.
A Journal of the American Dental Association című folyóiratban közölt tanulmány 1106 nő adatait elemezte, akik a Women's Health Initiative (WHI) elnevezésű nagyszabású amerikai vizsgálat részeként vettek részt benne. Az UB tanulmánya elsőként vizsgálta résztvevőinek teljes dohányzási történetét, lehetőséget teremtve ezzel a menopauza után lévő, dohányzó nők fogvesztésének hátterében álló okok felderítésére. A cigarettázást már régen összefüggésbe hozták a fogvesztéssel, ám a menopauza után lévő nőknél a jelenség sokkal súlyosabb, mint az azonos korú, dohányzó férfiaknál.
Függetlenül a jobb szájhigiéniai gondoskodástól, mint a fogmosás és a fogselyem használata vagy a rendszeresebb fogorvosi látogatások, a menopauza után lévő nők általában nagyobb fogvesztést tapasztalnak, mint az azonos korú férfiak - húzta alá a kutatásban részt vevő Xiaodan Mai, az egyetem hallgatója.
A menopauza veszélyezteti a fogakat |
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Az egyik tanulmány szerint, négy postmenopauzális nőből egy, biztosan elveszíti néhány fogát a következő 5 évben, és ez különösen azon nőket fenyegeti, akik más rizikófaktorral is rendelkeznek, például cukorbetegek vagy dohányoznak. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében?>> |
Az elmúlt évtizedekhez képest bár ma már kevesebb felnőtt veszíti el fogait, a jelenség olyan problémák jele lehet, mint az agyi érkatasztrófa, a rák, az ízületi betegségek és a diabétesz - olvasható a ScienceDaily című ismeretterjesztő hírportálon.
A fogvesztés kockázata megduplázódik
Az eredmények szerint az erős dohányos nők - akik legalább 26 éven át napi egy doboz cigarettát szívtak el - majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be foghullásról és több mint hatszor nagyobb eséllyel vesztették el a fogaikat periodontális betegség miatt, mint azon társaik, akik sohasem gyújtottak rá. A résztvevők kérdőívben adtak számot dohányzásuk történetéről, átfogó szájvizsgálaton estek át, és beszámoltak minden egyes fogvesztésük okáról. Néhány esetben a páciensek fogorvosi kartonjait is áttekintették a szakemberek.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a dohányzás kevésbé fontos tényező a fogszuvasodás okozta fogvesztésben. A periodontális betegség krónikus, gyulladásos állapot, amely összefüggésben lehet a rák kialakulásával - mondta Mai.
A szerzők hangsúlyozták, hogy a cigarettázás előmozdíthatja a periodontális betegségek kialakulását, és olyan tanulmányokat idéztek, amelyek azt sugallták, hogy a dohányfüstben lévő vegyi anyagok kedvezhetnek a nyál antioxidáló hatását gyengítő baktériumoknak.
A nikotinról már korábban megállapították, hogy csökkenti a csontsűrűséget és a csontok ásványianyag-tartalmát, míg az ösztrogén hormonok szintje bizonyítottan alacsonyabb a dohányzó nőknél.
Mai a jövőben azt szeretné vizsgálni, hogy a periodontális betegséggel küzdő dohányosok esetében vajon magasabb-e a kockázata bizonyos ráktípusok kialakulásának, mint a foggal kapcsolatos problémákkal nem küzdő cigarettázóknál.
A periodontális betegség okozta fogvesztés olyan gyakori jelenség a menopauza után lévő nőknél, amely súlyosan érinti a táplálékbevitelüket, külsejüket és egész életminőségüket - húzta alá a szakember.
(MTI)