3 gyakori fogprobléma a terhesség alatt

szerző: Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos - Oxygen Fogászat
frissítve:

Sok kismama tart a terhesség alatti fogászati kezelésektől, de ezen félelmek a mai eljárások tekintetében alaptalanok. Sőt, Dr. Benkő Krisztina fogorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a megfelelő szájhigiénia fontos a mama és a baba egészsége szempontjából is.

Miért hat a várandósság a fogakra?

Sokáig tartotta magát az az elképzelés, miszerint minden terhesség alatt a kismamának el kell búcsúznia néhány fogától. Tény, hogy a várandósság alatti hormonális változások a szájüreget is érintik, de arról szó sincs, hogy ezeknek feltétlenül fogvesztést kell eredményezniük. A női szervezet a terhesség alatt bonyolult változáson megy keresztül.

Terhességi gingivitis

A várandós kismamák fogínye gyakran begyullad, terhességi duzzanatokat, illetve a fogíny megduzzadását tapasztalhatják.Meglepő, de amerikai kutatók szerint a terhesek 30-100 százalékánál valamilyen fokban kialakul a fogínygyulladás. Terhesség - fokozott szájápolás szükséges

Az egyik leggyakoribb problémát, az ínygyulladást például okozhatják a száj nyálkahártyájában található ösztrogén receptorok. A jó hír viszont, hogy az ilyenkor jelentkező problémák szakszerű kezeléssel orvosolhatók.

A 3 leggyakoribb probléma:

1. Ínygyulladás

A gyulladás tünetei az enyhétől a súlyosig terjedhetnek: előfordulhat pirosság, érzékenység, vérzés és a végső soron a fogak mozgása. Bár klinikailag a terhességi ínygyulladás nem különbözik a nem terhességitől, felmérések szerint a kismamák 30-100 százaléka tapasztalhatja ezeket a tüneteket – változó súlyossággal.

Különösen a harmadiktól a hatodik hónapban fordulhat elő a vérzés és az íny gyulladtsága, bár arra hajlamosaknál akár az egész várandósságot végigkísérheti a jelenség. Ilyenkor még nagyobb figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára, amelynek része a gondos szájápolás (vagyis a fogmosás, a fogselymezés és szükség esetén a szájvízhasználat), valamint a rendszeres fogorvosi ellenőrzés is.

2. Jóindulatú terhességi daganatok

A kismamák közel 10 százalékánál jelentkezhet úgynevezett terhességi daganatok, amelyek nem rákos jellegűek. Ezek a kis, szájban megjelenő kinövések többnyire a szülés után eltűnnek. Jellemzően érzékeny, pirosas, bordós képletekről van szó, amelyek spontán vérezhetnek is. Ha ezek a tumorok valóban fájdalmat okoznak, komolyan véreznek vagy zavarnak az evésben, megoldást jelenthet a sebészeti eltávolításuk.

3. Az íny megnagyobbodása

Az íny-megnagyobbodása, amely gyakorlatilag az ínyterület megnövekedését jelenti, szerencsére igen ritka jelenség, és jóval kevesebb kismamát érint, mint az ínygyulladás.

Mind erről a jelenségről, mind a terhességi ínygyulladásról azt gondoljuk, hogy egy túlzott válaszreakció eredményei, amelyet ebben az időszakban a szervezet a baktériumokra produkál. Éppen ezért fontos, hogy a várandósok különösen figyeljenek a szájhigiénia fenntartására – mondja dr. Benkő Krisztina.

Ha ugyanis nem a megfelelő a szájápolás, az említett problémák nem csak, hogy nem javulnak, de tovább romolhatnak. Tehát a terhesség során mindenképpen jelentkezni kell a fogorvosnál, ha problémát észlelünk, a szokásos ellenőrzéseken kívül is.

Optimális esetben a szükséges beavatkozások már a várandósság előtt, a felkészülés szakaszában megtörténnek, a nem sürgős és nagyobb fájdalommal járó beavatkozásokat pedig inkább a szülés után szoktuk elvégezni. A kényelem és a hányinger elkerülése miatt praktikus a 4. és a 6-7-ik hónap között elvégezni a kezeléseket.

(Oxygen Fogászat - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő