Tények a fogszuvasodásról

Chapter Four Communications Hungary
megjelent:

A fogszuvasodás egy olyan krónikus betegség, amelyet savképző baktériumok okoznak azáltal, hogy a szájba jutó szénhidrátokat bontják, és a bontás során keletkező savak a fogzománc ásványi anyag tartalmát kioldják. Ez az első fázis.

A második fázisban a szerves anyagok is eltűnnek és anyaghiány, üreg keletkezik a fogzománcban. Ez a leggyakoribb krónikus betegség a világon, amely régiónként eltérően a lakosság 80 – 100 százalékát érinti. A fogszuvasodás a korai szakaszában vagy induló fázisban még megállítható vagy akár vissza is fordítható, ha a kiváltó ok csökken vagy teljesen megszűnik.

  • A WHO által 32 európai országban szervezett felmérés szerint a fogszuvasodás elterjedtségét tekintve Magyarország a 24.-ik helyen áll, rossz helyzetben van.
  • Magyarországi adatok szerint a gyermek- és a serdülőkori fogszuvasodás tízévenként megkétszereződik.
  • A magyar lakosság nagyrészt meg van győződve arról, hogy a fogszuvasodás a gyerekeknél fordul elő leginkább.
  • A magyarok tisztában vannak a fogszuvasodás negatív hatásaival (szuvasodás kockázata és a fogak elvesztése). A túlnyomó többség tisztában van azzal is, hogy a fogszuvasodás megelőzhető megfelelő szájhigiéniával. Közel 75% úgy nyilatkozik, hogy nem tesz meg mindent a fogszuvasodás megelőzéséért.
  • A megkérdezettek közel 90%-a azt állítja, hogy legalább alapvető ismeretekkel rendelkezik a fogszuvasodás megelőzéséről.

A fogszuvasodás kialakulása

A fogszuvasodás kialakulása több szakaszra bontható folyamat. Kezdetben a probléma még felületi, később a betegség tovább terjed a fog belseje felé, eléri a dentint, végül pedig a fogbélt is.

Étkezéskor, minden alkalommal, a szájüregben lévő baktériumok az élelmiszerekben található szénhidrátot káros savakká alakítják át. A képződött sav hatására a száj pH szintje csökken, és ez a fogak felszínén lévő ásványi anyag csökkenését vagy elvesztését okozza.

Jó szájhigiéne esetén a fogak ásványi anyagvesztése és annak visszaépülése egyensúlyban van.

Ha a demineralizáció (ásványianyag-vesztés) mértéke gyorsabban következik be, mint a remineralizáció (ásványi anyag beépülés), egy fehér folt jelenik meg a fogzománcon.

Fontos tudni, hogy a fogszuvasodás ebben a korai szakban megfelelő kezeléssel visszafordítható!

Ha nem történik meg a beavatkozás a fog elveszítheti szerkezeti egységét, a zománcban üreg képződik.

A fogszuvasodás a betegség előrehaladtával egyre súlyosabbá válik, de a folyamat lassítható, ideális esetben megállítható és ellátható.

Demineralizáció (ásványianyag-vesztés): a cariogén baktériumok a plakkban a szénhidrátokat (sokak szerint helytelenül csak a cukroknak tulajdonítanak jelentőséget!) káros savakká alakítják ezzel a pH értéket kritikus szintre csökkentve (pH 5.5) elindítják a demineralizációt.

Korai elváltozás: a fogak állandó demineralizációs és remineralizációs állapotban vannak. Ha a demineralizáció mértéke gyorsabban következik be, mint a remineralizáció (kioldott szervetlen anyagok a nyálból való visszaépülése) egy fehér folt jelenik meg a fogzománcon.

Fogszuvasodás: Ha a zománc tartós savi pH-nak van kitéve, tartóssá válik a demineralizáció, a fog elveszíti szerkezeti egységét, így a zománcban üreg képződik.

A fogszuvasodás következménye

A cukrokban (szénhidrátban) gazdag egészségtelen táplálkozás, a nem megfelelő mennyiségű fluorid és a rossz szájápolási szokások a legfontosabb tényezők, amelyek leginkább elősegítik a fogszuvasodás kialakulását. Ezekről egyre többet lehet olvasni, és szerencsére világszerte átalakulóban vannak az étkezési és táplálkozási szokások, amivel egyes országokban sikerült is csökkenteni a fogszuvasodás magas

A fogszuvasodás néhány fontos következménye:

  • Egészségügyi következmény: a fogak rossz állapota súlyos egészségügyi problémákhoz kialakulásához vezethet. A fogszuvasodás fájdalmat, gyulladást és a fog csökkent funkcióját, végső soron a kezeletlen fog elvesztését eredményezi. (A letöredezett, éles szélű fogak mechanikai irritációja oka lehet rosszindulatú elváltozásoknak. Magyarországon a férfiak körében 3800 szájrákos esetet diagnosztizálnak évente és körülbelül 1700 haláleset hozható összefüggésbe a problémával.)
  • Társadalmi hatás: a fogszuvasodás hatással lehet nem csak a rágófunkcióra, de az esztétikára, így az egyén önbecsülésére, a foglalkoztathatóságra és a társadalmi elfogadására. (Megjegyzendő, hogy világszerte fogászati probléma miatt évente 51 millió órát hiányoznak a gyerekek az iskolából.)
  • Gazdasági hatás: a fogak és a száj rossz állapota nem csak egyént érinti, de hatással van a társadalmi/gazdasági helyzetre is. Az ellátásra, kezelésre fordított összeg jelentősen meghaladja a megelőzéshez szükséges anyagi ráfordítást. Jelenleg az Európai Uniós országokban több, a költségvetés 5-10% százalékát fordítják megelőzésre, sajnos Magyarországon csupán 0,16%-ot!
Magyarországon....
  • a 6 éves gyerekek csak 41%-ának egészségesek a fogai
  • a 12 éves gyerekeknek 2-3 foga már megbetegedett
  • a 12 éves gyerekek 32%-ának szüksége van fogszabályozó kezelésre
  • a 12 éves gyerekek csak 38,5%-ának egészséges a fogínye
  • a 35-44 éves felnőtteknek átlagban 15,9 foga szuvas, tömött vagy kihullot
  • a 65-74 éves idős lakosság 26%-a fogatlan

Forrás: Chapter Four Communications Hungary

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő