Amalgámtömés - Veszélyes? Érdemes kicseréltetni?
Manapság az amalgámtömésekkel kapcsolatban az emberek két táborra oszlanak, vannak akik kifejezetten jónak, beváltnak tartják, míg mások viszolyognak a gondolattól, hogy feketés színű fémtartalmú tömés van a szájukban.
Az amalgám nemcsak a pácienseket, hanem a fogászatban dolgozó szakembereket is megosztja! Régi időkben, nagyon sokáig a legelterjedtebb tömésfajta volt.
Tudjuk-e pontosan, mi is az amalgám?
Az amalgám a higany más fémekkel (ezüst, ón, réz, cink) alkotott ötvözete. A higany az ezüsthöz kémiailag kötődik.
Tulajdonképpen, ami szerintem megosztó, és az emberek tudatában van az amalgám töméssel kapcsolatban, az az, hogy higanyt tartalmaz, és – mint tudjuk – a higany mérgező.
De a gyakorlatban jelen lévő fogászati tömőanyagok biztonságosnak mondhatók, beleértve az amalgámot is.
WHO: "A szuvasodás népbetegség és nagyon fontos a megelőzése"
Beláthatjuk, hogy mindannyiunknak van olyan ismerőse, akinek jelenleg is van szuvas foga, vagy töméssel rendelkezik. Igazából manapság irodalmi ritkaság, ha valakinek teljesen ép, megtartott fogazata van.
A megelőzés lehetősége ellenére borzasztóan sok a szuvas fogú páciens.
Veszélyes-e az amalgámtömés?
Az amalgám előnye, hogy egyszerű a feldolgozása, gazdaságos és jó fizikai tulajdonságokkal rendelkezik. Hátránya viszont, hogy nem fogszínű, egyesek szerint kifejezetten csúnya. Ám ezek a tömések nagyon tartósak! Nem bizonyított, hogy veszélyt jelentenek a páciens számára. A tömés készítése előtt a keverés közben szabadul fel higanygőz, ami leginkább az asszisztenciát terheli, a pácienst nem. Az amalgám készítésének szigorú szabálya van érvényben. Vannak forgalomban amalgámkeverő készülékek, melyekbe zárt kapszulában jut be az anyag, így a személyzet is védelem alatt áll. Az elkészült anyagot a fogorvos egy adagoló pisztollyal juttatja a fogüregbe.
Tudományosan nincs bizonyítva, hogy az amalgám szisztémás mérgező hatást gyakorolna a szervezetre.
A fogászati kezelőegységek használatához előírt követelmény, hogy az amalgámtörmelékek szűrésére alkalmasak legyenek, ezzel segítve a környezet védelmét.
Gyermekek, várandós kismamák és szoptatós anyukák esetében a mai napig tilos amalgámtömést készíteni, illetve utóbbi két csoport esetében régi amalgámot eltávolítani.
Allergiás reakciót viszont okozhat az amalgám a szájüregben, mint bármelyik más anyag, pl. más fémek, vagy a műanyagok a fogsorok esetén.
Érdemes kicseréltetni? Mik az amalgámtömés hátrányai?
A legtöbb amalgámtömés régen került be a betegek fogába, így azok már több 10 évesek is lehetnek. Ennyi idő alatt – ahogy a fog természetes ütemben kopik – a tömés felszíne is elállhat az üreg szélétől, így a résen keresztül a tömés alá tud szuvasodni. Javasolt fogorvossal megvizsgáltatni, hogy jól zár-e a tömés, illetve röntgenfelvétellel kontrollálni, hogy mi lehet alatta.
Az amalgámok felszíne idővel elszíneződött, korrodált, nem igazán látni a hétköznapi gyakorlatban szépen felpolírozott, anatómikus rágófelszínnel kialakított amalgámtömést. A dorozmás felszínen könnyűszerrel megtapadnak a szájüregi baktériumok és ételmaradékok. A nem anatómikus felület (legtöbbször olyan, mint egy belenyomott rágógumi) a rágási funkciót is csökkenti.
Az amalgámtöméshez olyan üreg kialakítása szükséges, amiből a tömés „nem tud kiesni”, mivel kémiailag ragasztóval nem köt a fogfelszínhez, csak kitölti az üreget. Ezáltal nem is ad megerősítést a fog falának. Sokszor sajnos a fogra nézve repesztő hatást gyakorol egy ilyen tömés.
Tartósságát tekintve a fehér színű tömés, ha jól van elkészítve, szintén nagyon tartós tud lenni. Egy tömés tartósságát – legyen az amalgám vagy kompozittömés – jelentősen befolyásolja a páciens szájhigiénéje! Ha ez nem kielégítő, akkor bármilyen jó töméssel rendelkezünk, a fog alá fog szuvasodni egy idő után.
Fémallergia esetén érdemes kerülni bármilyen fém jelenlétét a szájüregben, így ebben az esetben javasolt az amalgámtömések cseréje!
Ha a készülő fogpótlás tartalmazni fog valamilyen fémet (részleges kivehető fogpótlás, fémkerámia-korona), szintén érdemes az amalgámtöméstől megválni, mert később galvanizáció lephet fel, kellemetlen fémes ízérzettel.
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos - Vitadent Centrum, Pécs