Fogas kérdés: hogyan mossuk?
Az ép fogsor magabiztossá tesz, az alapos rágáshoz pedig elengedhetetlen: érdemes rá odafigyelni. Fontos a jó fogkefe, a helyes fogmosási technika és a rendszeres fogászati ellenőrzés.
Mire figyeljen a fogkefe választásánál?
Olyan fogkefét vásároljon, melynek a nyele nem csúszik, és ügyeljen arra is, hogy passzoljon a kézbe. Azért jók a kisfejű fogkefék, mert azokkal a fogsor sarkait és a szegleteit könnyebben elérheti.
Lehetőleg közepesen erős sörtéjű kefét válasszon, a szabadon lévő fognyakat lágy sörtéjűvel tisztítsa, erős sörtéjű fogkefét, csak makacs foglepedék eltávolítására használjon.
Műanyagsörtéjű fogkefét használjon: a természetes sörték ugyanis hamar szétállnak, nem tartósak, ezáltal a baktériumok is könnyebben megtelepedhetnek, illetve felsértheti a fogínyt. Ha nehezére esik vagy úgy érzi, nem tudja alaposan megmosni fogait, szerezzen be egy elektromos fogkefét, azzal könnyebb.
A fogkefét mindig fejjel felfelé tárolja, így az ki tud száradni, ezáltal nem telepednek meg rajta a baktériumok (vagy legalábbis kevesebb). Fontos: az Ön fogkeféjét ne használja más és Ön se használja másét, különben a fogszuvasodást okozó baktériumokat könnyen átadhatjuk, megkaphatjuk.
Egy fogkefe „élettartama” - ideális igénybevétel mellett - körülbelül két hónap, ám ha a sörte hamarabb elhasználódik, szerezzen be egy újat.
Betegség (megfázás, herpesz) után, valamint ha vérzik az ínye, cserélje le fogkeféjét, a sörte szálai közt ugyanis megmaradhatnak a kórokozók, ezáltal kiújulhat a betegség. A fogkőtől minél hamarabb meg kell szabadulni (fogorvos végezze az eltávolítást!). Kétszer egy évben ellenőriztesse fogsorát fogorvossal. Évente kétszer, érdemes alapos (fogorvos általi) fogsortisztításon átesni.
A különböző ékszerek, piercingek a nyelvben, a felső- vagy alsóajkon könnyen begyulladhatnak, fájdalmat, idegkárosodást okozhatnak, mely hosszútávon a fogsornak is árt.
A helyes fogmosás és fogápolás
Fogmosás közben ajánlott az úgynevezett vibrációs/rázótechnika alkalmazása. Körülbelül 45 fokos szöget zárjon be a fogkefe és a fogíny széle, így a sörték csúcsai a fogak közötti résbe is eljutnak.
Ha a fogkefét enyhén „rázva” mozgatja, akkor érezheti azt a fogíny és a fogak közötti résekben. A fogkefe sörtéinek csúcsai így nem görbülnek el. Távolítsa el az ottmaradt lepedéket a fogínytől a fogak végei felé haladva.
Fogmosás közben tartson be egy állandó sorrendet, melyet nem felejt el. Alkalmazhatja például a következő szisztémát: az alsó állkapocs belülről történő tisztítása balról jobbra haladva; a hátsó fogak hátsó oldalának tisztítása jobb oldalról balra haladva; az alsó fogsor külső oldalának tisztítása; a hátsó fogak hátsó oldalának tisztítása balról jobbra haladva, az alsó fogsor rágófogai felületeinek tisztítása.
Minden fog felületét meg kel tisztítani, az elülső és hátsó oldalakat, valamint a rágófelületet és a fogak közötti réseket is. A hátsó fogakat különösen alaposan kell tisztítani, mivel itt halmozódik fel a legtöbb fogkő.
A keresztirányú súrolás vagy a túl erős nyomás hosszú távon rosszat tesz fogainak, mivel a vékony fogzománc lekophat és így az érzékeny fognyak maradhat a helyén. Szabadon maradt fognyak esetén ne használjon olyan fogkrémet, melyet „fogfehérítőként” ajánlanak.
Parodontózis teszt |
A parodontózis teszt segít felbecsülni, milyen állapotban van fogínye. Természetesen nem helyettesíti a fogorvosi vizsgálatot, még abban az esetben sem, ha jó eredményt ért el. Parodontózis teszt kitöltése |
Fogselyem, szájvíz, fogkőmentesítő kefe, színező tabletta
Naponta egyszer tisztítsa fogait fogselyemmel: tekerjen középső ujjai köré körülbelül 50 cm fogselymet, majd feszítse ki azt mutató- és hüvelykujjai segítségével. Az alsó fogsor tisztításához feszítse ki a selymet középső- és mutatóujjaival, majd mozgassa azt fel és le a szomszédos fogak közötti résben, óvatosan (fűrészelő mozdulatokkal). A legjobb, ha a fogínytől távolodó, felfelé irányuló mozdulatokkal végzi.
Ha fogai között nagyok a rések, vagy a fogíny visszahúzodott, akkor a fogak közötti rések közül a fogkövet az erre szolgáló kefével tisztítsa ki. A fogköztisztító kefe több méretben kapható. A fogselyem és a kis kefe helyes használatát próbálja ki fogorvosával, mivel ha ezeket az eszközöket helytelenül használja, sérülhet a fog és a fogíny is.
Színező tabletta segítségével ellenőrizheti, hogy hatékony volt-e a fogmosás. Ezt a tablettát fogmosás után kell bevenni. Azok a helyek, melyek beszíneződnek (és nyelvével nem tudja azt eltávolítani) mutatja, hogy hol található még lepedék.
A szájöblítő oldat, szájvíz segítségével a fogmosást követően, még hatékonyabbá válhat a fogak közötti rések tisztán tartása. Ez főleg akkor ajánlott, ha valaki fogszabályzót visel.
Szájsebészeti-, vagy fogászati beavatkozásokat követően, illetve terhesség alatt, javasolt a szájöblítés. A klórhexidint, cinkloridot, amin-és cinfluoridot tartalmazó anyagok, védenek a baktériumok ellen.
A szájszag megszüntethető egy speciális nyelvtisztító vagy -súroló segítségével. Ezt helyezze nyelve hátsó végére, majd kis nyomást gyakorolva húzza előre azt. Gyakran az ott megülő baktériumok okozzák a szájszagot. Ezenkívül öblítse át száj- és garatüregét naponta, egy héten keresztül (maximum) antibakteriális oldattal, olyannal, amelyben klórhexidin található. E kezelés időtartamát beszélje meg fogorvosával.
Az úgynevezett halimeter segítségével, megtudhatja van-e szájszaga. A készülék képes megmérni az ön által kilélegzett levegőben lévő gáz mennyiségét. Az anaerob baktériumok anyagcseretermékei jelentik, a szájszag tulajdonképpeni okát: ezek lebontják az ételmaradékokat, sejteket és a nyálösszetevőket, ami illékony kénvegyületek felszabadulásához vezet, melyet kellemetlen szagingerként élünk meg.
Erősíti és keményíti a fogakat: a fluorid |
Használjon fluoridtartalmú fogkrémet, ezzel gondoskodik a fogfelület bőséges ásványianyag-ellátásáról és hatásosan védekezik a fogszuvasodást okozó baktériumok ellen. Derítse ki fogorvosával, hogy Ön nem hajlamos-e a fogszuvasodásra. Ha igen, akkor fluorid-gélre van szüksége, melyet hetente legalább egyszer használnia kell: ez a magas koncentrációjú készítmény védi és erősíti a fogakat. Ne szedjen fluoridtablettát, helyette használjon jóddal vagy fluorral dúsított konyhasót. Nagyon jó a fluortartalmú fogkrém, és a fluoridgél vagy -oldat. A fluorid hatékonyabban fejti ki hatását, ha közvetlenül érintkezik a fogfelülettel. Ha Önnek kezdődő fogszuvasodása van, érdemes fluoridlakkal védekezni: A fluorid-pótlás leghatékonyabb formája fogorvos által a fogak felületére juttatott fluoridlakk használata, mely gátat szab a szuvasodásnak. Fogkrém vásárlásakor figyeljen a fluoridtartalomra: hat éven aluli gyermekeknek legfeljebb 0,05 százalék vagy 500 ppm [part per million: milliomod rész] tartalmú készítmény ajánlott. Hat éven felüliek esetében ez az érték 0,1-0,15, illetve 1000-1500 ppm lehet. Fluoridgél és -oldat használata iskoláskor alatt nem ajánlott. |
(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika)