Az 5 leggyakoribb kérdés, amikor jön a baba foga

Dr. Balogh Andrea
szerző: Dr. Balogh Andrea, Dr. Veress Dóra - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Az első fogak előbújásakor számos kérdés felmerülhet a szülőkben. Mikor indul meg a folyamat? Normális-e, ha hőemelkedés vagy hasmenés kíséri? Mit lehet tenni a fájdalom enyhítése érdekében? - Válogatás a WEBBeteg orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

1. Még csak három hónapos, de már kibújt a foga - Ez természetes?

„A lányom 3 és fél hónapos, és kibújt a két alsó metszőfoga. Mi lehet a korai fogzás oka, illetve mi lesz ennek a későbbiekben a pozitív vagy negatív hatása?”

Dr. Balogh Andrea válasza: A kislánya fogzása teljesen normális, ne aggódjon. Inkább a később jelentkező fogak okoznak aggodalmat - ezek hátterében húzódhat meg esetleg szervi probléma, anyagcserezavar stb.

2. Elmúlt egy éves, de még nincs foga - Ez normális?

„A 13 hónapos kislányomnak még nem bújt ki egyetlen foga sem. Mi erről az Ön véleménye? Várjunk türelemmel, vagy mit javasol?”

Dr. Balogh Andrea válasza: Ebben az esetben D-vitamin-cseppet érdemes (napi 2 cseppel) adni a babának, mellé egy kis kalciumkészítményt. Személyes tapasztalatom, hogy kibújnak a fogacskák, csak van, akinél később. Érdemes átgondolni, hogy volt-e a családban valaki, akinek későn jöttek ki a fogai. Gyermekfogorvossal lehet még felvenni a kapcsolatot konzultáció céljából.

Ez a cikk is érdekelheti Hogyan ápoljuk a kicsik fogait?

3. Hány napig tarthat a hasmenés, ha a fogzás okozza?

„Kisfiamnak mostanában naponta 5-6 alkalommal van széklete, ami hígabb állagú, de nem nyálkás. Azt szeretném kérdezni, hogy ez lehet-e a fogzástól? Ha igen, akkor mennyi ideig tarthat ez a napi többszöri székelés?”

Dr. Veress Dóra válasza: Ha a kicsi széklete nem bűzös, nyálkás, akkor lehet a fogzás miatt. Ilyenkor fokozott a nyálelválasztás, és ez okozza a gyakoribb székletürítést. Az időtartama változó szokott lenni, lehet, hogy csak néhány napig tart, lehet, hogy egy kicsit tovább, amíg a fog ki nem jön. Teendő - a fájdalomcsillapításon kívül - nincs sok, krémezzék a kicsi fenekét, hogy nehogy kicsípje a sok kaki, és pótolják az elveszett folyadékot. Ha megváltozik a széklet jellege, esetleg láz, elesettség társul hozzá, akkor keressék fel a háziorvost!

Ez a cikk is érdekelheti Hasmenés - Okok és kezelési lehetőségek

4. Előfordulhat hosszan tartó hőemelkedés a fogzás miatt?

„Kisfiam 10 hónapos, 1 hónapja indultak meg a fogai, 1 hónap alatt 4 foga jött ki. Kérdésem az lenne, hogy normális a hőemelkedés ilyenkor? Illetve létezik olyan, hogy csak akkor van, ha mozog, ha pedig alszik, tehát nyugalmi állapotban van, akkor nincs?”

Dr. Balogh Andrea válasza: A fogzással valóban együtt járhat hőemelkedés, illetve a lazább széklet. Mozgás során (bár nem tudom elképzeli, hogy sikerült egy mozgó kisgyerek lázát mérni) pedig eleve magasabb hőmérséklet alakul ki, illetve ahogy mozgás során a bőr, a ruha dörzsölődik a lázmérőhöz, nyilván magasabb érték jön létre. Lázat mindig nyugalomban lévő babán kell mérni, aki ül, fekszik stb..

Ez a cikk is érdekelheti A láz okai és a lázcsillapítási módszerek

5. Hogyan csillapíthatom a fájdalmát?

„Gyermekem síróssá és étvágytalanná vált, megduzzadt az ínye és kékesen elszíneződött. Éjszaka több alkalommal is felébred. Mit tehetek, hogy enyhítsek a fogzás okozta fájdalmon?”

Dr. Balogh Andrea válasza: A patikában kapható fogzási fájdalmat csillapító gél, valamint a háziorvosok által is felírható ínyecsetelő sokat segíthet, de a rágókák is hasznosnak bizonyulhatnak. Ha a kicsi nagyon nyűgös, egy-egy esetben adhatunk neki fájdalomcsillapító kúpot vagy szirupot.

Tovább Fogzás - A fájdalom csillapítható

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos,
Dr. Veress Dóra, pszichiáter

Cikkajánló

Fogzás - A tejfogak előtörése

Dr. Balogh Andrea, aktualizálta Dr. Vas Felícia Emese
Fogzás
A fogzás (szorosabb értelemben a 20 tejfog előbújása) általában 6-10 hónapos kortól 2,5-3 éves korig tart. A gyerekek egy része meg sem érzi ezt az időszakot, míg sajnos többségüket megviseli. Jó tudni, hogy többféle módszer is van fájdalmuk enyhítésére.
Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Veress Dóra, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, aktualizálta Dr. Vas Felícia Emese
WEBBeteg - Dr. Szendrey Gábor, fogszakorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő