A szájzugberepedés okai, tünetei, kezelése

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

A szájzugberepedés makacs és nagyon kellemetlen probléma lehet: a szájzug nyálkahártyája és hámja bereped, begyullad, ami fájdalommal jár és gyakran nehezen gyógyul. A legtöbb esetben a szájzugberepedés rövid időn belül elmúlik. Ha azonban krónikusan fennáll, akkor már szájzuggyulladásról (cheilitis angularis) beszélünk.

Sokaknál a szájzugberepedés elsősorban télen fordul elő, amikor a kinti hideg, szeles idő és a fűtött helyiségek száraz levegője miatt az ajkak bőre feszül, kicserepesedik és érzékennyé válik.

Mik a szájzugberepedés tünetei?

A szájzugberepedés tipikus panaszokat okoz:

  • evés és ásítás közben feszülő érzés a szájszegletben,
  • a nyállal, savas ételekkel vagy fogkrémmel való érintkezés csípő, égő érzést okoz,
  • a terület érintésre nagyon érzékeny.

Mi okozhatja a szájzug berepedését?

A szájzugberepedésnek számos oka lehet, például a hideg levegő, vitamin- vagy ásványianyag-hiány (elsősorban B2-vitamin-hiány vagy vashiány). De a száraz bőrű és/vagy krónikus bőrbetegségekben (pl. neurodermitiszben, pikkelysömörben) szenvedő emberek esetében, illetve cukorbetegek körében is nagyobb a kockázata a szájzug berepedésének. Továbbá bizonyos kozmetikai szerekkel, rúzsokkal szembeni kontaktallergia is okozhatja a problémát. A sérült bőrfelületek, azok a területek, ahol a hám folytonossága megszakad, ráadásul hajlamosabbak a kórokozókkal való megfertőződésre.

Hogyan kezelhető a szájzugberepedés?

A kiváltó októl függően különböző kezelési lehetőségek jöhetnek szóba.

  • Ha a probléma forrása valamilyen alapbetegség vagy hiányállapot, akkor természetesen elengedhetetlen annak orvosi kezelése.
  • Alapvetően fontos, hogy ne nyalogassa a száját, mivel ettől az ajkak és a szájzug még inkább kiszárad és nehezebben gyógyul.
  • Használjon speciális ajakápoló balzsamokat, stifteket, a téli időszakban az időjárás viszontagságai ellen ajánlott zsíros ajakíreket, nyáron pedig UV-szűrős változatokat alkalmazni.
  • Ha valaki a szájzugberepedést kapargatja, piszkálgatja vagy felszakítja a sérült hámszövetet, azontúl, hogy a repedés mélyebbé válhat, a seb elfertőződését is kockáztatja. Tehát mindez kerülendő!
  • Ha a berepedt szájzug elfertőződik, akkor bakteriális fertőzés esetén antibakteriális kenőcsök alkalmazandók, amennyiben vírusfertőzésről van szó, akkor antivirális, ha gombás fertőzésről, akkor pedig antimikotikus készítmények használatosak.
  • A szájzugberepedés hátterében bizonyos kozmetikai készítményekkel szembeni allergia is állhat, ilyen esetben az adott termék alkalmazása kerülendő, helyette választhat valamilyen alternatív, nem irritatív készítményt.
  • Ha a panaszok hosszú távon fennállnak vagy időről időre kiújulnak, feltétlenül forduljon orvoshoz!

Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?

  • A szájzugberepedés megelőzésére érdemes zsíros ajakápoló termékeket használni, amelyek zsíros filmréteggel vonják be az ajkakat.
  • Ha valamilyen alapbetegségben szenved, azt mindenképpen kezeltetni kell.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Eingerissene Mundwinkel: Was hilft? (Onmeda)

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő