Mikor érdemes megfontolni a barázdazárást?
A fogak rágófelszíni barázdái, gödröcskéi kedvező feltételt teremtenek a fogszuvasodás kialakulásának. A barázdazárással a fogak barázdáit és gödröcskéit elzárják a szájüregtől, azaz az eljárás a fogszuvasodás megelőzésére szolgál, a fog kímélését tartja szem előtt.
Röviddel a fog áttörése után, megindulhat a fog szuvasodása, ezért az utóbbi évtizedekben felmerült a gondolat, hogy megoldást jelenthet, ha a fogak barázdáit és gödröcskéit megfelelően tapadó anyaggal lezárják. Barázdazárást követően nem tudnak megtelepedni a baktériumok, a fogfelület könnyen tisztíthatóvá válik, ezáltal védelmet biztosít a fogszuvasodás ellen. Jelentősége elsősorban a megfelelő szájhigiénével rendelkező gyerekek, kezdeti barázdaszuvasodásainak lezárásában van.
Érdemes barázdazárást kérni
- mély, nem öntisztuló barázdák, gödröcskék esetén,
- ha a fog ép, a vizsgáló szonda hegye nem akad meg benne,
- a fog kevesebb, mint három éve tört át,
- ha a beteg testi és/vagy szellemi fogyatékos.
- öntisztuló, nem mély barázdák,
- fogszuvasodás,
- a fog több mint három éve tört át és ép,
- nem teljesen előtört fog,
- a beteg nem együttműködő.
A barázdazáráshoz használt anyag lehet Bis-GMA, amely lehet kémiai kötésű, vagy fényrekötő, fluoridos vagy fluoridmentes. Lehet üvegionomer cement (GIC), amely kémiailag képes kötődni a foghoz, de van fényre kötő változata is.
A barázdazárás menete
- Fogtisztítás: alapos fogmosás a páciens részéről.
- A fogzománc savas maratása, amely eltávolítja a zománc felső kb. 10 µm-es részét, ezáltal a zománcfelszín akár ezerszeresére nőhet, s ez kedvező feltételeket teremt a barázdazáró anyag kötéséhez,
- Mosás, szárítás.
- A barázdazáró anyag felvitele: cél, hogy a barázdát lehetőleg teljes mélységben feltöltsük.
Az úgynevezett kiterjesztett barázdazárás akkor szükséges, ha a barázdák vagy gödröcskék mélyén, már kezdődő szuvasság látható, a vizsgáló szonda hegye megakad. Ekkor a fogorvos a szuvas barázdarészt fúróval feltárja, a szuvasságot eltávolítja, alábélelő anyag alkalmazását követően a barázdarendszert barázdazáró anyaggal lezárja.
Az alkalmazás sikerét számos tényező befolyásolja, így a kivitelezési technika pontossága, a barázda szuvasodásmentessége, az anyag felhelyezésének időpontja (a fog áttörése után a leghatásosabb). A tapasztalatok szerint a barázdazáró anyag, kettő-négy évig meggátolja a barázdaszuvasodás keletkezését. Sajnos a módszer költséges, munka-, anyag-, és időigényes, ezért rutinszerűen nem alkalmazható.
A megelőzés a legjobb gyermekünknek
Amennyiben a gyermeket fel tudjuk készíteni arra, hogy mi fog történni vele a fogorvosi rendelőben és elérjük együttműködését, sokat tudunk tenni azért, hogy fogai sokáig egészségesek maradjanak.
A fog előrehaladott szuvasodása esetén már mindenképpen komolyabb fogorvosi beavatkozás szükséges, ami a gyermeknek sokkal nagyobb fizikai és lelki megterhelést jelent - gondoljunk csak az érzéstelenítő adására, a fogfúrásra, a gyökérkezelésre, a foghúzásra.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej- és nyaksebész