Az éjszakai nassolás következménye

MTI
megjelent:

Az éjszakai nassolásért a későbbiekben a fogaink elvesztésével fizethetünk - állítják amerikai kutatók, akik vizsgálataikról az Eating Behaviors című szaklap legújabb számában számolnak be. A University of Missouri - Kansas City kutatói, egy nagyszabású dán követéses vizsgálat adatait elemezték.

A kutatásban 2436, harmincévesnél idősebb személy vett részt, akik 1987-88-as felmérés során, kitöltöttek a táplálkozási szokásaikat firtató kérdőívet, s fogászati vizsgálaton is átestek.

Szódabikarbóna, eper, szájvíz, fehérítő fogkrém

Nem is gondolnánk, hogy a gyümölcsökben milyen lehetőségek rejlenek. Az eperben lévő almasav eltávolítja a felületi szennyeződéseket, egy friss szelet eperrel bedörzsölve fogainkat azonnali hatás érhető el. Szódabikarbóna, eper, szájvíz, fehérítő fogkrém

Az érintetteknek egyebek között azt is fel kellett tüntetniük, hogy szoktak-e az éj leple alatt enni. A kutatás második szakaszában, 1993-94-ben felmérték a résztvevők fogainak állapotát - olvasható a LiveScience (https://www.livescience.com/) című tudományos hírportálon.

Az éjszakai evők kategóriájába azokat sorolták, akik hetente legalább két alkalommal keltek fel az ágyból, hogy némi táplálékot vegyenek magukhoz. Ez a táplálkozási rendellenesség, az Egyesült Államok lakosságának csupán 1,5 százalékát érinti. Sokkal nagyobb számban vannak azok a serdülők és felnőttel, akik este 11 után falatoznak, arányuk az amerikai lakosság 9-11 százalékát teszi ki.

Mint kiderült, a kutatásban résztvevők közül, az éjszaka táplálkozók néggyel több fogat veszítettek el a két vizsgálat közötti időszakban, mint azok, akik nem falatoztak alvás helyett.

Akik a nassolás után nem mosnak fogat

"Azok, akik éjszaka esznek, majd a falatozás után nem mosnak fogat, sokkal nagyobb rizikónak vannak kitéve, hiszen alvás alatt csökken a fogak megtisztítását elősegítő nyálképződés" - magyarázta Jennifer Lundgren, a Missouri Egyetem pszichológusa, hozzátéve, hogy a kutatás csupán határozott egybeesést, s nem közvetlen kapcsolatot derített ki az éjszakai evés és a fogak elvesztése között. Az adott vizsgálat során ugyanis nem mérték az éjszakai nyálképződés mértékét, ahogy nem kérdeztek rá a nassolást követő fogápolásra sem.

"Nem világos, hogy a jobb szájhigiénia csökkentheti-e a fogak elvesztésének kockázatát" - emelte ki a pszichológus. A vizsgálat a fogelvesztés egyéb rizikótényezőire is fényt derített, amelyek között a kor, a dohányzás, a cukorbetegség szerepel, de előkelő hely jut az iskolai végzettségnek is.

(MTI)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Szentpáli Szilvia, fogorvos
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Gosztonyi Julianna Johanna, fogorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő