Érzékeny fogak - Mi állhat a háttérben?
frissítve:
Egyes ételek, főleg a meleg, a hideg, az édes és a savanyú fájdalmat okozhatnak az érzékeny fogakon. Az érintés és a levegővel való érintkezés szintén kellemetlen lehet. Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos az okokról beszélt.
A fájdalom forrása általában a zománc kopása vagy az íny betegsége. Vannak azonban egyéb esetek is, amelyek fognyaki érzékenységhez vezethetnek.
Mi okozhat fogérzékenységet?
Ha valamilyen külső inger hatására hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, ami rövid időn belül nem múlik el, gondolnunk kell a fognyaki érzékenységre. Ezt a jelenséget számos különböző inger kiválthatja, például a hideg vagy a túl forró, az édes és a savanyú ízek, ételek vagy italok formájában.
De nemcsak ilyen jellegű ingerek okozhatnak fájdalmat, épp így fájdalmat válthat ki az is, ha fogmosáskor a fogkefe sörtéje érintkezik a fognyakkal – tájékoztat dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos. Tehát nem csak a rossz, szuvas fogaknál fordulhat elő, hogy a zománc elvékonyodik a fog nyakánál, és az elvékonyodás a foggyökért fedő cementállományban folytatódik tovább. Ez a terület különösen érzékeny a külső behatásokra, éppen ezért optimális esetben íny fedi és védi meg ezektől a behatásoktól. Ha hosszú ideig fennáll a rossz fogmosási technika (erős sikálás), vagy kemény sörtéjű fogkefét használ, a cement kopni kezd, megnyílnak az alatta elhelyezkedő dentinállomány csatornácskái a külvilág felé – ez pedig még fokozottabb érzékenységet eredményez.
A fogzománc kopását közvetve a stressz is fokozhatja, hiszen az éjszakai fogcsikorgatás is egyike az arra adott válaszreakcióknak. A két fogsor nagyerejű összeszorítása a fogzománc repedéseit, apró zománcdarabkák letöredezéseit okozhatja.
A nem jól záródó fogsor okozta traumás hatás is okozhatja a zománc vékonyabb nyaki részén kialakuló apró, vékony repedéseket, amelyek egy idő után a zománc hiányát és így az érzékenységet is eredményezik.
A főleg idősebb korban kialakuló fogágybetegségeknél, és az ezzel járó ínyvisszahúzódásnál is kialakulhat fognyaki érzékenység.
A fogérzékenység hátterében állhat fogszuvasodás, repedt fog, megkopott vagy sérült tömés is.
A fogorvos felkeresése elengedhetetlen
A rendszeres fogorvosi kontroll a problémák mielőbbi felismerése és szakszerű kezelés érekében is fontos. Panasz esetén pedig mielőbb forduljunk fogorvoshoz! Az érzékeny fogakat mindenképpen kezeltetni kell. Fogorvosunk amellett, hogy azonnali segítséget nyújthat a problémára, megmutatja a helyes fogápolási technikát és tanácsokat is tud adni a fogérzékenység megelőzéséhez.
(Oxygen Medical - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos)