Fogászati problémák és az allergia
A fogászati allergiás panaszok elkerülésére a fogorvosok a titániumból készült fogpótlások alkalmazását javasolják. A legújabb kutatások szerint azonban ez az allergénmentesnek vélt anyag is problémát okozhat.
Szerteágazó panaszok
Az, hogy a fogászati allergiák előfordulása a mai napig jelentősen aluldiagnosztizált meglátásom szerint két okra vezethető vissza - magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus főorvos. A betegség megállapítását egyrészt bonyolítja, hogy a fogászatban használt fémek által okozott allergiás tünetek rendszerint kései reakciók, a beavatkozást követően hetek, hónapok, vagy akár évek múlva is jelentkezhetnek.
Fogas kérdés: hogyan mossuk? |
Az ép fogsor magabiztossá tesz, az alapos rágáshoz pedig elengedhetetlen: érdemes rá odafigyelni. Fontos a jó fogkefe, a helyes fogmosási technika és a rendszeres fogászati ellenőrzés. Fogas kérdés: hogyan mossuk? |
A másik ok, hogy a fémek által okozott allergiás tünetek olyan széles skálán mozognak, hogy a betegek gyakran maguk sem gondolnak arra, hogy panaszaikat a korábban beültetett implantátum okozza.
A beavatkozás helyén jelentkező panaszok kapcsán okkal feltételezhetjük, hogy a probléma kiváltó oka a szájüregben található allergén anyag lehet. Azonban a nikkel allergia szindróma esetén például egy olyan összetett kórképpel találkozhatunk, mely a betegséget egyértelműen jellemző helyi bőrtünetek mellett fejfájást, gyomor- és bélrendszeri panaszokat is okozhat.
A titánium sem nyújt megoldást mindenkinek
A fogászatban használt fémek közül az allergiás reakciók okozói döntően a nikkel, króm, kobalt, arany, és réz. Az aranyról már a 80-as években is kimutatták, hogy fogászati implantátumokban történő felhasználása, az arra érzékenyeknél allergiás tüneteket válthat ki. Az implantátumok éppen ezért a legtöbb esetben egy korábban hypoallergénként ismert anyag, a titánium felhasználásával készülnek. Az elmúlt években azonban egyre több eset igazolta, hogy az ortopédiában és a fogászatban alkalmazott, titániumból készült implantátumok is allergiás reakciót okozhatnak.
A fogkő és következményei |
A fogkő nem csak esztétikailag zavaró, hanem súlyos fogágy-betegségek elindítója is lehet. Mi történik, ha nem kezeltetjük? |
A titánium által leggyakrabban kiváltott I-es és IV-es típusú allergiás reakciók főbb tünetei: égő és bizsergő érzés, szájszárazsággal vagy anélkül, az ízlelés elvesztésével, vagy más általános tünetekkel, úgy mint fejfájás, gyomorhurut, súlyvesztés, ízületi fájdalmak, izomfájdalom.
Szájüregi allergia jele lehet bőrvörösség, ajak oedema, vagy bevérzések a szájpadon, szájüregi fekélyek, íngyulladás, térképnyelv, a szájzug fájdalmas berepedezése, ajak körüli ekcémás bőrelváltozások, vagy a szájnyálkahártya jellegzetes úgynevezett lichenoid reakciói.
Megelőzhető a fémallergia
A leggyakoribb fogápolási tévhitek |
Az erős dörzsölés a hatékony"; "a rossz fogak örökletesek"; "minden étkezés után fogat kell mosni". Gyakori tévhitek a fogápolásról |
A fémallergia vizsgálat segítségével igazolható. Fogászati beavatkozások, implantátum beültetése előtt különösen javasolt a teszt elvégzése azon pácienseknél, akiknél egyéb fémre már jelentkezett allergiás reakció. Fémallergia esetén az egyetlen kezelési mód, ha a tüneteket okozó fémből készült tárgyak használatát mellőzzük.
Könnyen cserélhetünk ez okból órát, vagy épp övet, fülbevalót, de a beültetett implantátumoktól csak jóval fájdalmasabb és költségesebb beavatkozások árán szabadulhatunk meg.
Érdemes ezért még az implantátumok beültetése előtt fémallergia vizsgálatot végeztetnünk. Elengedhetetlen a vizsgálat olyan esetben, ha a beteg már elveszítette egy vagy több implantátumát, az ilyen betegeknél ugyanis közel 50%-ban igazoltak fémallergiát.
A fogszuvasodás |
A fogszuvasodás (caries) a fogaknak a szájüreggel érintkező felszínén kezdődő, a felszín felől mélyre haladó idült folyamat, amelynek lényege a kemény fogállomány végleges roncsolódása. A fogszuvasodás okai |
Az allergén fém epicutan (rátevéses) teszt segítségével kimutatható. A teszt elvégzése során a beteg tünetmentes hát bőrére készen kapható kamrás tapaszok segítségével a vizsgálandó anyagokat felragasztjuk.
A leolvasás a felhelyezést követő 24. 48. és 72. órában történik. – magyarázza dr. Balogh Katalin.
A vizsgálat teljesen fájdalmatlan, de alapos elvégzése 8 napot vesz igénybe. A panaszok hátterében fennálló okok, illetve a későbbi problémák megelőzésének érdekében a fémekre allergiás egyének számára tehát különösen ajánlott a teszt elvégzése nagyobb fogászati beavatkozások –implantátum, fogbeültetés, tömések – előtt.
Fogászati implantátumok |
A lakosság nagy részének sajnos van hiányzó foga. Fogaink elvesztéséhez számos kiváltó ok vezethet. Ilyen az erősen szuvas fogazat, a fogágybetegség, vagy esetleg baleset. A mai fogorvoslás igen eredményes a fogmegtartó kezelések terén, azonban bizonyos esetekben már csak a fogeltávolítás jöhet szóba. Olvasson bővebben a fogászati implantátumokról a WEBBetegen |
Ez is érdekelheti A nyelv betegségei