A rendszertelenül étkezők nagyrésze fiatal

Szinapszis
megjelent:

A legtöbben otthon készített ételt fogyasztunk, nem túl változatos a táplálkozásunk, de szívesen kipróbálunk új recepteket – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából, amelyet a cég a WEBBeteg egészségportál megbízásából készített.

A magyar lakosság táplálkozási, étkezési szokásait vizsgáló felmérés szerint a megkérdezettek nagy része a napi háromszori étkezést követi (56%), a naponta ötszöri étkezők aránya 25%, és ez utóbbiak jelentős része nő. A válaszadók 19%-a ugyanakkor teljesen rendszertelenül étkezik, ezen belül is jellemzően a 35 év alattiak (25%).

Déli főétkezés: inkább a nők viszik otthonról az ebédet

A válaszadók átlagosan 44%-a érzi változatosnak étkezését és az életkor előrehaladtával nő azok aránya, akik ezt valóban így gondolják, míg leginkább a fiatalabb érzik a változatosság hiányát.

A jövedelem növekedésével párhuzamosan emelkedik az étkezésüket változatosnak tartók aránya, és hasonlóan vélekednek a naponta ötször étkezők is.

A felmérésben résztvevők 3%-a boltban vásárolt hideg ételt, 8%-a rendelt ételt, 73%-uk pedig otthon készült meleg ételt fogyaszt ebédre. Azok körében, akik boltban vásárolt hideg ételt fogyasztanak vagy teljesen változó, hogy épp milyen formában étkeznek, az átlagosnál alacsonyabb az étkezésüket változatosnak gondolók aránya.

ebéd kutatás diagram

A nőkre inkább (78%), a férfiakra kevésbé (67%) jellemző az otthon főzött étel főétkezésként való fogyasztása, a korral pedig nő azok aránya, akik főfogásként otthon készített ételt esznek (az 55 év felettiek 85%-a teszi ezt). Nem meglepő adat, hogy a nagyvárosokban, megyeszékhelyen élők között a legmagasabb az ételt rendelők aránya (16%).

Az idősebbek is nyitottak az új receptekre

A megkérdezettek 20%-a általában recept alapján, míg a többség (63%) saját kútfőből főz, de általában jellemző rájuk, hogy szívesen kipróbálnak új recepteket is.

Az életkor előrehaladtával csökken azok aránya, akik általában recept alapján és nő azoké, akik legtöbbször saját kútfőből főznek. Érdekesség, hogy a saját receptet követők körében az átlagosnál magasabb azok aránya, akik változatosnak is érzik étkezésüket.

A receptek keresése döntően az interneten történik (65%), és a netes keresgélés különösen a fiatalokra jellemző (76%), de az idősebbek fele is szívesen böngész ilyen céllal a világhálón.

Ahhoz, hogy egy „kinézett” recept sikeres legyen, nagyon fontos a fogyasztók visszajelzése alapján, hogy abban minden lépés, részletesen, a kezdők számára is érthető módon legyen leírva (5-ös skálán mérve átlag 3,99-es osztályzat). Hasznos lehet, ha a végeredményt kép is illusztrálja (3,52), és sokak számára már az sem elhanyagolandó szempont, hogy a recept kategorizálva van különböző diétáknak megfelelően (3,17).

A kutatásról

A kutatásról A kutatás online kérdőíves módszerrel 2014 februárjában zajlott, összesen 504 ember részvételével. A válaszadók 47%-a férfi, 53%-a nő volt, életkor alapján 33%-uk legfeljebb 35 éves, 36%-uk 36-55 év közötti lakos, míg 33%-uk ennél idősebb. A minta összetétele régió, településtípus alapján vegyes, életkor-nem alapján súlyozottan reprezentálja a felnőtt lakosságot.

(Szinapszis)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Irinyi-Barta Tünde
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen